Praha tak bude od 1. ledna moci v rámci provizoria pouze platit chod Prahy, nebude smět investovat do nových staveb nebo projektů. Každou investici budou muset schvalovat jednotlivě rada a zastupitelstvo.

V provizoriu skončí i městské části. Ty nemohou sestavit rozpočet dříve než magistrát. Například Praha 14 proto již na svém ustavujícím jednání zastupitelstva schválila finanční rezervu, ze které zaplatí faktury za investice do školek z letošního roku. Zastupitelstva jednotlivých radnic budou nyní postupně svá provizoria schvalovat, některé je již schválily. Praha 5 pak má již připravený kompletní návrh rozpočtu, ten však bude schvalovat až po odhlasování toho magistrátního, do té doby bude hospodařit v provizoriu.

Důvodem provizoria jsou podle zástupkyně ředitele magistrátu pro sekci finanční a správy majetku Zdeny Javornické volby a výměna ve vedení Prahy. "Je důležité, aby měli čas se seznámit s chodem města a rozpočtem," řekla ČTK již dříve.

Nový rozpočet by měl být schválen v únoru příštího roku. "Plánované datum zveřejnění návrhu rozpočtu na magistrátních webových stránkách zní 4. února 2015," uvedla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Vedení města by o něm mělo podle informací ČTK jednat i v lednu na výjezdním zasedání.

Na letošní rok zastupitelé hlavního města schválili vyrovnaný rozpočet 45,1 miliardy korun. Včetně peněz přesunutých z roku 2013 to je 49,6 miliardy Kč.