"Stát má pouze informace od nájemců těchto prostor a z těchto soupisů víme, jaká munice se tam nachází. Bohužel v současné době nelze vstoupit do všech objektů a nelze tento stav ověřit," uvedl Chovanec. Stát podle něho asi dnes vyzve firmy, aby munici postupně odvážely. Pokud to neudělají, postará se o odvoz stát, zopakoval. Operace bude podle ministrů poměrně složitá a potrvá měsíce. Vláda v pondělí rozhodne o nasazení armády k ostraze areálu.

Právní zástupce společnosti Imex Group, jejíž sklad před dvěma týdny vybouchnul, Radek Ondruš ČTK řekl, že firma zatím žádnou výzvu k odvozu munice nedostala, naopak dnes zopakovala svou dřívější žádost, aby munici mohla odvézt. "Máme to ve skladech, ne po lesích, stát ale nebyl schopen po čtrnácti dnech vyčistit příjezdovou cestu," uvedl Ondruš. Svou žádost firma adresovala policii. Pokud jí nebude odvoz munice umožněn, poškodí to podle Ondruše další obchody. Ondruš také uvedl, že objekty, které má firma pronajaté, byly řádně povoleny a schváleny. "Stavební dozor dělají stavební úřady obcí. Provádí se tam pravidelně kontroly. Pokud by je tam (objekty, pozn. red.) obce nechtěly, dávno tam nejsou," podotkl Ondruš.

Ohradil se také proti slovům Stropnického, která padla při čtvrtečním jednání s obyvateli a starosty obcí z okolí Vrbětic, že výbuch zřejmě souvisel s manipulací dvou zaměstnanců firmy, kteří jsou stále pohřešovaní. "Nikde se nic neprokázalo," řekl Ondruš, který nesouhlasí také s tvrzením, že sklady byly zřejmě přeplněné. Podle něj nebyla stanovena maximální skladovací kapacita objektů. Firma také podle Ondruše policii dodala přesný seznam skladované munice. Stropnický ve Sněmovně potvrdil, že má seznamy k dispozici a nyní se zkoumají.

Celý areál bývalé Zásobovací základny Bohuslavice byl podle Stropnického původně obehnán plotem, který ale už není kompletní. Ostrahu je z nájemní smlouvy povinen zabezpečit správce areálu - Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín. "Je prováděna jednotlivými ploty kolem každého objektu v kombinaci s elektronickým zařízením. Není to v rámci celého prostoru," uvedl ministr obrany.

Ve skladech je údajně kolem tisíce tun munice, nájemci jsou čtyři firmy. Rakety, o nichž se hovoří, jsou v areálu podle Stropnického zřejmě jen ve formě skeletů. "Není legální, aby si tam firma skladovala to či ono o své vůli," podotkl ministr obrany.

V areálu munice stále vybuchuje. Podle Stropnického je ale možnost eskalace výbuchů relativně malá a terén je takový, že obyvatelé nejsou bezprostředně v ohrožení. "I když u jednotlivých stavení, která jsou v té největší blízkosti, určité nebezpečí je," uvedl.

"Epicentrum je stále žhavé a toto epicentrum se chová jako sopka. Občas vyvrhne nějaký předmět a je riziko, ne velké, ale je riziko, že by některý z těchto letících objektů mohl trefit některý z 27 skladů, ve kterých se ještě munice nachází," řekl Chovanec. Výbuchy rozmetané munice může spouštět i lesní zvěř.

Zástupci vlády uvádějí, že nejprve je nutné řešit následky výbuchu, teprve potom vyšetřovat příčiny. Záležitost může vést podle nich ke změně zákonů. Chovanec uvedl, že exploze nastala potom, co do skladu vstoupili dva zaměstnanci firmy. "Je důvodné podezření, že to má souvislost s činností těchto dvou lidí v tomto skladu, a policie tu věc vyšetří," uvedl. Policisté se podle ministra budou zabývat třeba i tím, jak nájemci prováděli kontroly, a kdo dal firmám licence.

Chovanec řekl, že stát eviduje přes 2000 licencí na skladování takového materiálu a že podobných areálů jako u Vlachovic bude v tuzemsku nejvýše 30. Policie jim podle něj začne okamžitě věnovat zvýšený dohled.

Poslanci opozičního Úsvitu navrhovali, aby se Sněmovna situací po výbuchu skladu munice zabývala v novém řádném bodu. Dolní komora to ale zamítla.