Júsufzaiová darovala peníze OSN, která s jejich pomocí plánuje zrekonstruovat 65 škol. Ty byly poškozeny při izraelském ostřelování, jehož cílem bylo v průběhu 50denní operace zlikvidovat palestinské extremisty. Izrael zdůvodňoval palbu v blízkosti vzdělávacích zařízení tím, že radikálové využívají školy a mešity jako úkryt, z něhož pak útočí. V konfliktu zahynulo přes 2100 Palestinců, včetně více než 500 dětí, a přes 70 Izraelců.

"Musíme se všichni snažit, abychom zajistili palestinským chlapcům a dívkám a vůbec dětem na celém světě kvalitní vzdělání v bezpečném prostředí. Bez vzdělání nikdy nebude mír," uvedla Júsufzaiová podle UNRWA. "Potřeba je obrovská - více než polovina obyvatel Gazy je mladší 18 let," připomněla Pákistánka.

Sedmnáctiletá Júsufzaiová letos získala také Nobelovu cenu za mír. Malala začala už ve svých 11 letech prosazovat v televizních rozhovorech možnost vzdělávání pro ženy v konzervativní pákistánské muslimské společnosti. Vycházela přitom z vlastních špatných zkušeností poté, co bojovníci Talibanu přepadli její domovské město Mingora, terorizovali místní občany a vyhrožovali, že vyhodí dívčí školy do povětří.

Klíčovou událostí, která změnila její život, se stal předloňský útok Talibanu. Radikálům byl trnem v oku její blog popisující život místních žen a dívek a kritizující nerovnoprávnost, který začala psát pro BBC. Útočníci dívku cestou ze školy v pákistánském údolí Svát v autobusu střelili do hlavy a krku. Několik dní byla pak v kritickém stavu a podrobila se řadě operací v Pákistánu a Británii, kde nyní vede nadaci prosazující vzdělání pro dívky v různých zemích světa.