Kurdové se v oblasti již několik týdnů snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Američané a jejich spojenci je v tom doposud podporovali leteckými údery na pozice islamistů.

Na noční operaci se prý podílely tři americké letouny, které shodily 21 tun pomoci v 27 balících. Dva dopadly do oblasti ovládané IS. Jeden z nich podle agentury AP Kurdové odvlekli pryč, druhý američtí letci zničili palbou sami. Nejmenovaný představitel turecké diplomacie zdůraznil, že při americké dodávce zbraní do Kobani nebyl použit turecký vzdušný prostor.

"Velké množství munice a zbraní bylo dodáno do syrského města Kobani," potvrdil podle agentury Reuters mluvčí kurdských jednotek bojujících proti povstalcům z Islámského státu. Dodal, že množství dodaného materiálu "určitě nebude stačit na to, aby to rozhodlo bitvu". "Nemyslíme si, že boj o Kobani skončí rychle. Jednotky Islámského státu jsou stále velmi početné a jsou rozhodnuty Kobani obsadit. Kurdové jsou odhodláni jejich útoky odrazit," sdělil mluvčí.

Jeden z lékařů pracující v Kobani potvrdil Reuters, že on a jeho kolegové dostali čerstvou zásilku léků, avšak potřebují jich prý mnohem víc. Současná zásoba jim vystačí na pět dní.

Turecko považuje kurdské obránce Kobani za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara i USA řadí k teroristickým skupinám.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes ujistil, že americká pomoc Kurdům v Kobani je reakcí na krizovou situaci kolem města, a neznamená změnu americké politiky. "Já i prezident jsme hovořili s tureckými představiteli a ujistili jsme je, že se nejedná o změnu politiky USA. Jde o krizi a mimořádnou situaci," sdělil Kerry novinářům.

Turecko se poprvé zapojilo do pomoci obráncům Kobani. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že jeho země umožní členům iráckých kurdských milic pešmergů přesunout se do Kobani. Zatím tam ale žádný z nich nedorazil a kurdský novinář Barzán Ísá z Kobani tento slib označil za pouhý politický manévr Turecka. Mluvčí iráckých pešmergů řekl, že se bojovníci připravují k přesunu ke Kobani buď letecky nebo po zemi. Jednotky prý ale ještě nevyrazily. Nejmenovaný kurdský zástupce řekl Reuters, že pochybuje o tom, že se pešmergové vydají do Sýrie, protože jsou zaměstnáni bojem proti IS v Iráku.

Americký prezident Barack Obama v sobotu telefonoval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi a situaci v Sýrii spolu řešili. Americký prezident Erdogana upozornil, že se Washington na shození pomoci chystá, uvedl nejmenovaný americký představitel.

Spojenci v posledních dnech podnikli v oblasti 135 náletů, které spolu s odporem Kurdů na bitevním poli zpomalily postup islamistů. Dnes americké letectvo zaútočilo šestkrát v blízkosti Kobani a šestkrát v Iráku. "Bezpečnostní situace v Kobani nicméně stále zůstává křehká a ISIL i nadále ohrožuje město a kurdské jednotky," uvedlo velení amerických jednotek.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic, a pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka přes 180.000 lidí.