"Na magistrátu si vyžádáme kopie podpisových archů, abychom zjistili, zda bylo tolik podpisů vyškrtáno oprávněně," uvedl Pištora, podle něhož úředníci vyřadili 3255 podpisů. Když aktivisté usoudí, že neprávem, obrátí se podle něj na soud. "Pokud by uznal naše argumenty, mohl by vyhlásit referendum bez rozhodnutí zastupitelstva," řekl Pištora.

Organizátoři petice pro vyhlášení referenda o hazardu přinesli podpisové archy na magistrát už dvakrát. Naposledy tak učinili v polovině srpna, kdy dodali 2000 nových podpisů za ty, které úředníci vyškrtali z původních listin. Celkem bylo podle aktivistů sesbíráno 10.271 podpisů. Podle zástupců města je jich platných pouze 7016. K tomu, aby zastupitelstvo referendum vyhlásilo, je v Ústí nad Labem potřeba minimálně 7500 podpisů oprávněných voličů.

"Abych předešel jakýmkoliv dohadům, diskusím anebo spekulacím, chci všem připomenout, že posuzování o uznání či neuznání podpisu na podpisovém archu má striktní pravidla," uvedl tajemník ústeckého magistrátu Jiří Javorčák.

Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších podle něho bylo to, že uvedení lidé neměli trvalý pobyt na území města, nedosáhli věku 18 let nebo údaje byly nečitelné či neúplné. Na posledních dodaných podpisových listinách podle něj byly uvedeny fiktivní osoby, jejichž existence nebyla prokázána.

Podle vyhlášky, která v Ústí nad Labem platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů povolený na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.

Ústecká radnice už zpracovala návrh obecně závazné vyhlášky, která by měla hazard ve městě zakázat. Zastupitelé ji budou schvalovat na pondělním zasedání. Iniciativa Ústí bez hazardu trvá na vyhlášení referenda i v případě, že zastupitelé vyhlášku o nulové toleranci schválí.

Vyhlášku zakazující ve městě hazard by v nejbližší době měli projednávat také zastupitelé v Chomutově. I tam však aktivisté trvají na vyhlášení referenda a obrátili se na soud. Jeho termín už byl schválen v Lovosicích, kde by se plebiscit o hazardu měl uskutečnit 20. září. Iniciátoři s tímto datem však nesouhlasí a rozporují ho u krajského soudu. Uspěli už v případě Štětí na Litoměřicku, kdy soud zrušil původní termín 5. září a přesunul referendum na dobu konání komunálních voleb.

O referendum usilují i aktivisté v Teplicích. Jeho případné vyhlášení se však vůbec nedostalo na program mimořádného zasedání zastupitelstva, které se uskutečnilo ve čtvrtek. Navíc sporné podpisy posuzuje soud.