Obama již před svým příletem do Soulu v rozhovoru pro jihokorejský list Čungang ilbo prohlásil, že pokud se Pchjongjang odhodlá k dalšímu jadernému testu, bude čelit tvrdé mezinárodní odpovědi. "Pokud se KLDR chystá učinit tu chybu a provést další jaderný test, měla by očekávat tvrdou odpověď mezinárodního společenství," řekl Obama v rozhovoru s Čungang ilbo.

Jihokorejská prezident Pak Kun-hje po dnešní schůzce s Obamou uvedla, že se Spojené státy a Jižní Korea dohodly učinit maximum pro potlačení severokorejských provokací.

Spojené státy a Jižní Korea v uplynulých dnech zaznamenaly zvýšenou aktivitu na severokorejské jaderné střelnici, což by mohlo nasvědčovat tomu, že se Pchjongjang chystá ke čtvrtému jadernému testu.

KLDR zatím provedla tři jaderné zkoušky: v říjnu 2006, v květnu 2009 a naposledy v únoru 2013. Stalo se tak přes zákaz OSN a zostření mezinárodních sankcí po každém testu. Čtvrtým testem Severní Korea pohrozila na konci března. Pchjongjang také již dříve odsoudil Obamovu návštěvu v regionu, která podle ní dále přispěje ke zvýšení napětí.

Představitelé Bílého domu již dříve sdělili, že Obama nebude měnit plán své návštěvy kvůli neštěstí jihokorejského trajektu, který se potopil před více než týdnem u břehů Korejského poloostrova. Ze 476 lidí na trajektu se podařilo zachránit jen 174. Potvrzených obětí je zatím 181 a 121 osob zůstává nezvěstných. Podle Obamy je jeho návštěva příležitostí, jak vyjádřit účast amerického lidu.

Vím, že přijíždím "v době velkého zármutku", prohlásil Obama po setkání s prezidentkou Obama. Vzhledem k tomu, že mám dcery podobného věku jako oběti tragédie, dokážu si představit "obrovský žal" rodičů zemřelých. Šéf Bílého domu rovněž připomněl, že američtí vojáci, kteří v zemi působí v počtu 28.500, se podílejí na pátracích a záchranných operacích.

Obama zahájil svou týdenní cestu po východní Asii v Japonsku. Z Jižní Koreje odletí o víkendu do Malajsie a poté na Filipíny.