Komise by nyní měla posoudit jednotlivé návrhy a do podzimu vybrat pět nejzajímavějších návrhů, na jejichž realizaci přispěje Bloombergova nadace Bloomberg Philantropies. Vítěz obdrží pět milionů eur (137,3 milionu Kč) a další čtyři návrhy jeden milion eur.

Mezi městy, která postoupila do finále, jsou jak evropská hlavní města, jako Stockholm, Amsterodam, Londýn, Sofie, Varšava a Atény, tak města menší velikosti. Podmínkou pro účast v soutěži je nejméně 100.000 obyvatel. Celkem nadace získala 155 přihlášek.

Postup Brna potěšil primátora jihomoravské metropole Romana Onderku (ČSSD). "Výběr našeho projektu mezi finalisty je pro Brno téměř vítězstvím. Myslím, že náš projekt může ovlivnit život kteréhokoliv obyvatele města. Neřeší za ně problémy, ale učí je, jak problémy řešit sami," uvedl Onderka.

Brno se do soutěže přihlásilo s projektem bezpečného bydlení, jehož nositelem je Městská policie Brno. Díky němu by se obyvatelé velkých domů a veřejnost připojili ke zvyšování standardu bydlení a jeho bezpečnosti. Projekt počítá i s obnovením historické funkce domovníka, jenž nebude jen správcem, ale také poradí a aktivizuje sousedskou komunitu. Cílem projektu je zapojit občanské iniciativy, nestátní organizace a poradenské servisy do řešení problémů a hledání jejich příčin. Občany má vést k sociální soudržnosti.

Podobnou soutěž uskutečnila nadace loni pro americká města. Mnoho evropských měst se, stejně jako americká města loni, zaměřilo se svými projekty na řešení ekonomického růstu a na větší zapojení občanů do řízení města. Evropská města se však více zaměřují na stárnoucí obyvatele a sociálně vyloučené skupiny, napsala agentura AP.