"K Rusku se nelze chovat jako k provinilé školačce, které ukazují papír, kde je třeba zaškrtnout, jak splnila domácí úkoly. To není možné," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury ITAR-TASS o prohlášeních, že USA budou pozorně sledovat, jak Rusko plní své závazky.

Americký prezident Barack Obama ještě ve čtvrtek zapochyboval, zda Rusko, které podle něj zatím svůj vliv uplatňovalo "rozvratným způsobem", opravdu přispěje k obnově pořádku na Ukrajině. Dosavadní praxe prý v šéfovi Bílého domu vzbuzuje pochybnosti. Pokud k žádnému pokroku nedojde, budou proti Rusku použity nové sankce, pohrozil Obama na tiskové konferenci ve Washingtonu.

Ruská diplomacie dnes nad těmito výroky vyjádřila "rozčarování". Američané se prý jen snaží ospravedlnit počínání kyjevského režimu, který chce na jihu a východě Ukrajiny násilím potlačit protesty obyvatel rozhněvaných porušováním svých práv a který se pokouší svalovat odpovědnost za krizi na Rusko.

"V některých prohlášeních amerických představitelů znějí ultimativní tóny, pokoušejí se nám vyhrožovat novými sankcemi, což je naprosto nepřijatelné. Vzniká dojem, že ve Washingtonu řeč sankcí stále více nahrazuje normální diplomacii," citovala agentura ITAR-TASS ruské diplomaty.

V Ženevě se prý jednalo výlučně o situaci uvnitř Ukrajiny. Pod dohodou o odzbrojení všech nezákonných milic "se má na mysli především odebrání zbraní ozbrojencům Pravého sektoru a dalších profašistických uskupení, podílejících se na únorovém převratu v Kyjevě". Stejně tak i někdejší kyjevští demonstranti, tedy představitelé nového režimu, mají podle ruské diplomacie vyklidit státní zařízení a další budovy v metropoli a na západě země.

"Smysl ženevské schůzky spočívá ve vyslání jasného signálu do Kyjeva, že situaci lze stabilizovat jedině zahájením plnohodnotného dialogu s regiony, a to hlavně s těmi, kde převládají ruskojazyční obyvatelé," zdůraznila ruská diplomacie.

Na "nesprávnou interpretaci" ženevské dohody Kyjevem dnes podle agentury Reuters upozornil také ruský velvyslanec při Evropské unii. Podle Vladimira Čižova se Kyjev mylně domnívá, že dohody se týkají jen východních a jižních regionů země, ale nikoli samého Kyjeva.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už ve čtvrtek v Ženevě zdůraznil, že výzva k odevzdání zbraní a ukončení okupačních akcí se týká obou stran konfliktu, tedy proruských separatistů i pravicových radikálů podporujících vládu v Kyjevě. Zbraněmi mohou disponovat jen vojáci a policisté, prohlásil Lavrov.