Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je úkolem úřadu vysoutěžit pro armádu takovou výstroj a výzbroj, kterou potřebuje a kterou si zaslouží. "Je to oblast, kde je potřeba udělat velký kus práce," řekl Stropnický na tiskové konferenci. Úřad podle něj nemá pracovat ani tak rychle, ale zejména důkladně.

Nalevajková uvedla, že pravidla pro akvizice jsou nyní nastavena přísně, ale jednoznačně a transparentně. "Za minulého vedení byly učiněny určité pozitivní kroky, nicméně řada věcí nebyla dotažena do konce a některou zátěž si stále ještě neseme z minula," řekla Nalevajková.

Dosavadní ředitelka odboru logistiky řekla, že chce zjednodušit a zefektivnit nákupy. "Chyby, které v akvizičním procesu vznikají, nejsou v řadě případů zapříčiněny pouze zlým úmyslem, ale speciálně v oblasti složitých armádních zakázek i lidským selháním a pochybením v důsledku byrokracie," uvedla.

Pověst resortu v oblasti akvizic je značně pošramocená. S nevolí odborné i laické veřejnosti se setkalo například pořízení nových obrněnců Pandur nebo dopravních letadel CASA. V reakci na problémy s nákupy byl vytvořen Národní úřad pro vyzbrojování. Jeho zřízení mělo přinést větší koncepčnost armádních nákupů a omezit pochybné zakázky.

Podle Nalevajkové by měl úřad zavést důsledné projektové řízení a zefektivnění mezinárodní spolupráce ve vyzbrojování. "Tím míním společné nákupy s našimi partnery v rámci Evropské unie a NATO," řekla Nalevajková.

Náměstek ministra obrany pro obranné akvizice Bohuslav Dvořák dnes novinářům řekl, že výběrové řízení, z něhož nová šéfka vzešla, bylo dvoukolové. Předsedou výběrové komise byl generál v záloze Jaroslav Kankia a mezi jejím členy byl i ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Nalevajková vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Během své profesní dráhy pracovala na různých právnických a řídicích pozicích v soukromé sféře i veřejné správě. Na ministerstvu obrany působí od roku 2005. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku veřejných zakázek.

Dvořáček doposud působil jako voják z povolání. Naposledy byl vojenským přidělencem ve Švédsku.

Ředitelka Národního úřadu pro vyzbrojování má v gesci koordinaci koncepce bezpečnostní politiky České republiky v oblasti vyzbrojování. Zastupuje také Českou republiku v orgánech pro vyzbrojování členských států NATO, EU a visegrádské skupiny a při jednáních se zahraničními partnery ve vyzbrojování.

Post šéfa úřadu byl volný od října, kdy z něj odešel Bulant. Výběrové řízení na uvolněnou pozici vyhlásilo nové vedení ministerstva obrany na konci února. Z původních 16 uchazečů se do finálového výběru dostali dva muži a Nalevajková.

Bulant odešel z čela úřadu po dvou a půl letech, údajně z rodinných důvodů. Od února je členem představenstva pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny a je akciovou společností státu.

Po Bulantově odchodu pověřil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek řízením úřadu náměstka pro obranné akvizice Libora Karáska.