"Prohloubení a upevnění spolupráce současné osmadvacítky má absolutní prioritu. Protože máme před sebou obrovské úkoly: hospodářskou unii, bankovní unii. Musíme se ještě vypořádat s mnoha následky krize, kterou se sice podařilo dostat pod kontrolu, překonána ale stále není," prohlásil McAllister.

"Osobně si myslím, že Evropská unie bude v příštích pěti letech stát před jednou z největších výzev od svého založení, protože nás čekají velké změny," řekl kandidát CDU. "Větší sladění hospodářských politik, zejména v eurozóně, a přijetí opatření pro prosazení bankovní unie budou podle odborníků vyžadovat úpravu zakládacích smluv unie," dodal.

McAllister si v případě zasahování do zakládacích smluv umí představit také reformu evropských institucí. CDU ve volebním programu navrhuje snížení počtu eurokomisařů na polovinu proti současnosti, kdy má každá členská země EU v Evropské komisi jednoho zástupce. Strana také navrhuje posílení kompetencí EU v otázkách energetické a zahraniční politiky.

"Proto teď nemůžeme vynakládat další sílu na to, abychom přijali další partnerské země," shrnul McAllister. "V nejbližších pěti letech proto považuji další rozšiřování unie za vyloučené," doplnil.

McAllister nicméně uvedl, že problémy jsou i na straně kandidátských zemí. "Žádný z kandidátů nyní neplní požadavky pro členství," řekl. Nejdál jsou podle něj Srbsko a Černá Hora, i v těchto zemích je ale třeba prosadit ještě řadu reforem, než budou ke vstupu do EU připravené.

K možnému vstupu Turecka do EU se McAllister staví zdrženlivě. Podle něj by byla vhodnější nějaká forma strategického partnerství místo plnohodnotného začlenění Ankary do unie. Události z posledních týdnů, kdy turecká vláda dočasně zablokovala internetovou sociální síť Twitter a videoserver YouTube, navíc podle McAllistera odporují evropským hodnotám, protože představují narušení svobody vyjadřování.