"Vláda schválila návrh na odprodej 28 podzvukových taktických letounů L-159 americké firmě Draken International," řekl Picek. Společnost chce koupit 24 kompletních letounů a čtyři stroje na náhradní díly. Za jednotlivé bitevníky zaplatí od 434 do 516 milionů korun. Záležet bude na tom, v jakém stavu budou po vyjmutí z ochranných obalů, v nichž jsou stroje uloženy v Aeru Vodochody.

Podle Picka by smlouva s americkou společností mohla být podepsána na přelomu ledna a února. Koncem března pak obrana předá první letouny Aeru Vodochody, které je připraví do plně funkčního stavu.

Obrana za konzervaci letadel v letech 2006 až 2013 zaplatila zhruba 260 milionů korun, uvedl Picek. Úřad si tak od prodeje slibuje finanční úsporu. Peníze, které ušetří, chce investovat do rozvoje vzdušných sil. Armáda má nyní celkem 36 nepotřebných bitevníků.

Ministerstvo obrany letouny prodá prostřednictvím Aera Vodochody. Podle náměstka Daniela Koštovala je to dáno českou legislativou, která v případě prodeje vojenské techniky do zahraničí počítá s využitím českého prostředníka. Společnost prý nebude za zprostředkování brát provizi. Z dřívějších informací však vyplývá, že americká firma Aeru Vodochody za zprovoznění nyní zakonzervovaných L-159 bude platit.

Podle Picka je Draken International poměrně významná společnost, která zajišťuje letouny pro výcvik amerických pilotů. Stroje, které armádě dodává, jsou při cvičeních nasazovány jako cíle pro letouny USA. Kromě ruských MiG-21 disponuje Draken například i staršími českými letouny L-39 Albatros.

Obrana se letadla Alca snaží neúspěšně prodat řadu let. Loni úřad vyhlásil veřejnou obchodní soutěž na prodej osmi L-159. Sliboval si od toho zájem například bohatých sběratelů letecké techniky. Kvůli nízkým nabídkovým cenám ale z plánovaného prodeje strojů sešlo.