Podle AP se o Cassadyho textu říkalo, že zažehl celý literární žánr. Volný proud myšlenek v 16.000 slovech zapsal Cassady povzbuzený amfetaminem v roce 1950 a dopis zaslal svému příteli Kerouacovi. Ten při jeho čtení zavrhl ranou podobu svého nejslavnějšího románu Na cestě a během třítýdenního záchvatu psavosti svému dílu propůjčil styl podobný tomu Cassadyovu.

Kerouac nedlouho před svou smrtí v roce 1969 řekl, že dopis by Cassadymu zajistil výjimečné místo v dějinách literatury, kdyby se nebyl ztratil. Listu The Paris Review řekl, že básník Allen Ginsberg ho půjčil příteli, jenž žil v hausbótu, a že se domnívá, že dopis skončil ve vodě.

"Byl to můj majetek, dopis psaný mně, takže Allen neměl být tak neopatrný, ani ten chlapík z hausbótu," postěžoval si Kerouac.

Jenže dopis se po 60 letech objevil, potvrdil Joe Maddalena, jehož kalifornská aukční síň Profiles in History hodlá písemnost 17. prosince vydražit spolu s texty dalších významných literárních osobností, jako byli E.E. Cummings, Kenneth Rexroth nebo Robert Penn Warren.

Dopis o 18 stránkách je popisem návštěvy opilého a sexuálně nadrženého Cassadyho v jeho rodném městě Denveru. Podle AP se nyní ukázalo, že Ginsberg zjevně chtěl prosadit jeho publikování a zaslal ho malému nakladatelství Golden Goose Press v San Francisku. Tam zůstal netknutý až do úpadku firmy. Její majitel chtěl veškeré neotevřené dopisy vyhodit, ale majitel jednoho nezávislého hudebního nakladatelství rukopisy a dopisy zachránil tím, že si je odnesl domů.

"Můj otec nevěděl, kdo je Allen Ginsberg, neznal Cassadyho, nebyl součástí beatnické scény, ale miloval poesii," řekla Jean Spinosová, která dopis našla před dvěma lety, když uklízela dům po svém otci.