"Letos jsem byl v Maroku, v Casablance, jako básník a při těch procházkách mě napadlo, že bychom mohli přenést Maroko do Prahy. Myslím, že naše země mají hodně společného, obě země byly okupovány, podařilo se jim osvobodit a jsou to v zásadě mírumilovné země. Myslím, že tímto festivalem by se ještě více mohly sblížit na kulturní úrovni," řekl dnes novinářům prezident festivalu Michael March. Svou odpověď na otázku, proč je hostem festivalu právě Maroko, dal také marocký ministr kultury Muhammad Amín Šibí.

"První důvod je ten, že v Maroku už 15 let existuje skutečná kulturní dynamika, kulturní kreativita v nejrůznějších podobách, v psaní, výtvarném umění, designu či divadle. Když se objeví kulturní kreativita, znamená to, že roste svoboda a boj za demokracii. Marocký příklad zaslouží, abychom se na něj podívali zblízka," řekl. Doplnil, že marocká civilizace má více než 2700 let trvající historii, vznikala sbíháním různých civilizací, které se střetly v Maroku a vytvořily marockou kulturu.

"Není to ani arabsko-islámská, ani hebrejská, ani středomořská kultura, ale soutok všech těchto kultur, civilizací, a jsme na to právem hrdí. To je historická skutečnost, až od roku 2011 ale nová ústava tuto pluralitu a diverzitu uznává. To právě umožňuje tvořit kulturu, která spojuje všechny Maročany," dodal.

Zástupci současné marocké kultury do Prahy přijeli pár týdnů předtím, než Českou republiku navštíví na pozvání českého prezidenta Miloše Zemana marocký král Muhammad VI.

Festival bude pokračovat ještě druhou částí 7. listopadu, kdy přijede ukrajinsko-běloruská spisovatelka Světlana Aleksijevičová. Již loni se o ní mluvilo jako o možné kandidátce na Nobelovu cenu, letos jí sázkové kanceláře staví na čtvrté místo možných laureátů.

Z Maroka do Prahy přijedou spisovatelé, básníci a malíři. Festival zahájí ve čtvrtek ve 13:00 diskuse o publikačních možnostech české literatury v Maroku, které se zúčastní zástupci nakladatelských či spisovatelských svazů obou zemí. Večer bude autorské čtení berberské básnířky Fátimy Šahídové a Sálima Himmíše, súfijského vědce a filozofa, ale také bývalého marockého ministra kultury. Za českou stranu pořadatelé k diskusím přizvali bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, spisovatele Tomáše Zmeškala a publicistu a překladatele Jana Čulíka.