Do letošního ročníku soutěže byly přihlášené snímky, které měly premiéru od 1. ledna do 30. prosince 2013, porota hodnotila výkony v celkem 31 titulech v různých kategoriích. Součástí slavnostního večera bylo i udílení Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, kterou letos získali Dana Syslová a Alois Švehlík.

Prezident Herecké asociace Jiří Hromada na úplný závěr 20. ročníku udílení cen oznámil, že zástupci asociace vystupují z odborné poroty pro udílení Cen Františka Filipovského. Důvodem je spor mezi dabéry a studii o nastavení jasných pravidel v této profesi. Asociace měla v jedenáctičlenné porotě dva členy.

"V porotě jsou většinově zástupci studií, která zatím odmítají přijmout předkládaná pravidla spolupráce, jež mohou podpořit úsilí o zachování tradiční kvality českého dabingu," uvedl v prohlášení Hromada. Asociace v prohlášení uvedla, že 185 herců, z nichž mnozí jsou nositeli Ceny F. Filipovského, nejsou v dabingu ostentativně půl roku obsazováni, někteří jsou dokonce přeobsazováni. Herecká asociace bude i nadále udělovat Cenu za celoživotní mistrovství herci a herečce, protože o tom rozhoduje prezidium Herecké asociace, nadále také zůstává členem sdružení, které Ceny Františka Filipovského organizuje.

Hromada dnes novinářům řekl, že poslední praxe studií již ovlivnila kvalitu českého dabingu, především v tom, že za méně času se dělá stále více práce. "Jsme osočováni, že chceme studia vydírat navýšením honorářů. Ne, my jen chceme zastavit propad," řekl Hromada. Podle něj se herecká asociace stále snaží se studii dohodnout, pokračují jednání s agenturou, která 185 dabingových herců zastupuje.

Vlach označil situaci v českém dabingu za složitou. "Studií je hodně a v podstatě té práce není tolik, takže se podbízejí a podbízejí a ty ceny jdou dolů. My jsme poslední instance, na které se to pak odrazí, protože ty honoráře se uříznou," řekl Vlach.

Na cenu za nejlepší mužský herecký výkon v dabingu byl kromě Vlacha nominován i Vladislav Beneš. "Samozřejmě jsem za tu cenu šťastný, ale myslím si, že v tom trošku hraje roli věk. Kdyby byl Vláďa Beneš trochu starší, tak by mu to dali. Je v tom trochu sentimentu a úcty ke stáří," řekl s úsměvem Vlach.

Balzerová dnes řekla, že dabing považuje za zajímavou disciplínu. "Dělám to s radostí. Když mě to netěší, tak se omluvím a řeknu, že na to nemám čas. Dabing se musí dělat poctivě," řekla Balzerová, se kterou byla na cenu za ženský herecký výkon nominovaná také Vanda Hybnerová.

Cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků animované tvorby získal dabing snímku Já, padouch II. Cenu FITESu za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla získal snímek Marie Kroyerová, Cenu Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk dabovaného audiovizuálního díla vybojoval film Kvartet.

Zvláštní cenu poroty za mimořádný dětský herecký výkon v dabingu získala Anna Marie Jurková za roli Marnie McBrideové ve snímku Zoo v krabici. Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů získal seriál Teorie velkého třesku v překladu Petra Finkouse. Udělená byla i Cena diváků za nejlepší výkon nebo dílo v dabingu, cenu získal herec Saša Rašilov. Cenu FITESu za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu získala Marie Fronková.

Ocenění za nejlepší dabing se v Přelouči, kde se herec František Filipovský narodil, udělují od roku 1995. Ceny mají podle pořadatelů zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu a měly by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí.