Obžaloba viní čtyřiadvacetiletého studenta matematicko-fyzikální fakulty ze dvou pokusů vraždy. První útok se stal loni v dubnu v Libni, další o dva měsíce později u Hlavního nádraží. Vytipovanou obětí byl pokaždé spící bezdomovec. Mokrý, který obdivuje Adolfa Hitlera, tvrdí, že činy důkladně plánoval a je na ně hrdý. Lituje toho, že muži přežili, chtěl je prý mučit.

"Vzniká zde otázka, proč se pan Mokrý chová jako blázen, když blázen není. Je to projev uplatnění nenávistné ideologie. Navíc je hluboce sociálně a finančně frustrován. Nemá žádné kamarády. Kupoval si je, a proto se zadlužil," prohlásil znalec z oboru psychiatrie Petr Kubej. Obžalovaný podle něho dluží zhruba 400.000 korun, což je pro vysokoškoláka, který nemá podporu rodiny, v podstatě likvidační situace.

"Za svými skutky i názory si stojím. Jsem si vědom toho, že jsem zlý. Lidé stejně mají umírání v povaze a umírají denně. Budu pokračovat, nemůžete mi to zakázat," uvedl následně Mokrý ve své závěrečné řeči. Předtím soudu předčítal ze svých poznámek, koho všeho se chystal zabít. Cílil na "bezdomovce, cikány, Židy a konfidenty". Zmínil mimo jiné i některé spolužačky, které s ním bydlely na koleji. Označil je za "bezcenné kusy masa". Chtěl je prý rozřezat a hodit do Vltavy.

Přiznal se i k jiným činům včetně napadení třetího bezdomovce, policie jej však z ničeho dalšího neobvinila. Podle státního zástupce Vladimíra Pazourka totiž její šetření neprokázalo, že by se skutky staly nebo že by je spáchal Mokrý. "Jednání obžalovaného je nenormální a pokřivené. Je to možné vysvětlit tak, že se snažil začlenit do určitého kolektivu, protože se cítil osamělý," poznamenal.

Mokrý se hlásí k Dělnické straně sociální spravedlnosti, je prý od roku 2011 členem její ostravské buňky. Stranu označil za svou novou rodinu. "Konzultoval jsem to s nimi. Jména vám neřeknu, jsou to moji spolupachatelé," prohlásil. Předseda strany Tomáš Vandas se dnes v prohlášení zaslaném ČTK proti těmto tvrzením ohradil. "DSSS nemá s takovým člověkem nic společného, nikdy nebyl naším členem, a od jeho činu se důrazně distancujeme," napsal.

"Jeho extrémní názory a skutky nejsou projevem duševní choroby. Dřívější podezření na schizofrenii jsme vyloučili," konstatoval o Mokrém znalec Kubej. Narážel tak na to, že mladík skončil v prvním ročníku gymnázia v psychiatrické léčebně, protože byl agresivní vůči spolužákům. Musel tehdy přejít na jinou školu, kde dostal individuální studijní plán. Po útoku v Libni ho policie odvezla do léčebny v Bohnicích. Odtamtud ho po dvouměsíčním zkoumání propustili s tím, že je zdravý a že zcela přehodnotil svůj postoj. Vzápětí však zaútočil znovu.

Mokrého resocializaci pokládají znalci za "mimořádně ztíženou, takřka vyloučenou". Na stupnici od jedné do sedmi ji ohodnotili číslem 6. Sedmičku neudělili pouze s přihlédnutím k nízkému věku obžalovaného, protože je prý možné, že ve vězení by mohl po absolvování výchovných programů získat pozitivní náhled.

Soud vynese rozsudek v úterý.