USA a Čína, která je považována za nejvýznamnějšího spojence KLDR, podle zmíněného zdroje AP sdílejí informace o útoku. Peking prý souhlasí se stanoviskem Washingtonu, že hackerské útoky porušují normy vhodného chování v kybernetickém prostoru.

Obama, který je od pátku na dvoutýdenní dovolené na Havaji, v současné době zvažuje reakci na útok. Na páteční výzvu USA k mezinárodnímu boji proti kybernetické kriminalitě již zareagovaly Jižní Korea s Japonskem, obě země přislíbily spolupráci.

"Nemyslím si, že to byl válečný čin. Myslím si, že to byl akt kybernetického vandalismu, který byl velmi nákladný, velmi drahý. Bereme to velmi vážně. Budeme přiměřeně reagovat," prohlásil Obama pro CNN.

Zapojení Číny by podle AP mohlo přinést komplikace, neboť Peking má na KLDR značný vliv, zároveň ale Obama v minulosti také několikrát Čínu obvinil z hackerských útoku.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pátek oficiálně obvinil Severní Koreu z útoku na počítačové servery společnosti Sony Pictures. Hackeři mezitím oznámili, že ukradená data zůstanou v bezpečí, pokud firma setrvá u rozhodnutí nedat do kin film The Interview (Rozhovor). Snímek o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una se studio rozhodlo neuvést do kin kvůli bezpečnostním obavám provozovatelů. Kritici tohoto kroku tvrdí, že Sony Pictures ustoupila výhrůžkám.