Podle JSG med jde o velmi starý případ. Po několika odvoláních a definitivním verdiktu loni v létě pokutu zaplatila. Podle letošních soudních rozhodnutí by ji už ale podle spolumajitelky firmy Gabriely Strakové platit nemusela. Za zveřejněním případu až nyní vidí aktivitu SZPI, s níž výrobce dlouhodobě bojuje. "Soud se zabýval jen obchodními smlouvami mezi námi a obchodním řetězcem. Tvrzení, že bychom do medu přidávali nepovolené cukry, nikdo neprokázal a považujeme ho za lživé," řekla Straková ČTK.

SZPI každoročně kontroluje med v maloobchodní síti a nejvíce závadných vzorků pochází právě od JSG med. Nejčastějším prohřeškem je přidávání cukrů, přičemž do medu zákon zakazuje přidávat jakékoli látky. Firma se několikrát soudila či soudí se SZPI, aby se stala účastníkem správního řízení s prodejci medu. Soudy však zatím vždy její žalobu zamítly.

Nyní Nejvyšší soud potvrdil předchozí rozsudky, které hodnotily smlouvu mezi Aholdem a JSG med jako standardní a konkrétní, a potvrdily, že Ahold postupoval při "přeúčtování" pokuty výrobci správně.

"Soudy se vůbec nezabývaly nepovolenými cukry, zkoumaly čistě obchodní smlouvu," řekla ČTK Straková z firmy JSG med fungující na trhu 23. rok. Podle ní mohou cukry pocházet už od včelařů, kteří jimi krmí.

"Pokuty udělené obchodním řetězcům se podle letošních rozhodnutí soudů všech instancí včetně ústavního už vůbec netýkají výrobců. Jde výhradně o pokuty pro prodejce," uvedla Straková. SZPI podle ní navíc nechce, aby byl výrobce účastníkem řízení inspekce s kontrolovaným subjektem. Firma před 1,5 rokem musela zaplatit pokutu kvůli tomu, že měla ve smlouvě podmínku, že řetězec veškeré případné pokuty od SZPI přeúčtuje na výrobce. JSG se proti tomu trvale odvolával. Letošní verdikty soudů mu daly za pravdu a řekly, že se prodejce nemůže těmito jednostrannými smlouvami zbavovat odpovědnosti. "Už se to nemůže dít a tyto smluvní podmínky budou soudy považovat za neplatné," uvedla Straková.

Při letošní kontrole SZPI v maloobchodní síti nevyhověl ani jeden ze 12 vzorků JSG med, loni nevyhovělo devět jeho vzorků. Přitom jde o jednu z pěti největších firem v Česku, která obchoduje s medem. S inspekcí vede stále několik soudních sporů a tvrdí, že používá laboratorní metody, které nejsou schválené. Stěžovala si i na ministerstvu zemědělství, na postup SZPI podala ústavní stížnost. Inspekce veškerá nařčení odmítá jako neodůvodněná.

JSG med dlouhodobě odmítá metody testů SZPI a tvrdí, že Státní veterinární správa, druhá kontrolní instituce, nikdy neobjevila v jeho medech žádné nedostatky.