Podle ústavního soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka se ústředí mělo obrátit na státního zástupce a poté případně na nadřízené zastupitelství. Žalobce má podle trestního řádu povinnost prověřit postup policie při provádění prohlídky. Může si vyžádat kopie protokolů a ptát se na průběh vyšetřování.

"ÚS se tedy věcně nezabýval ústavností provedeného zásahu, neboť k tomu za této situace není oprávněn, a stížnost odmítl z procesních důvodů jako nepřípustnou," uvedla Sedláčková. Muslimům nic nebrání v tom, aby stížnost podali znovu - po vyčerpání všech prostředků k ochraně svých práv. ÚS své usnesení zpřístupnil na webových stránkách.

Razie se odehrála koncem dubna před páteční modlitbou v Opletalově ulici v Praze 1 a v Blatské ulici v Kyjích. Výsledkem zátahu bylo obvinění jednoho člověka z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Policie provinění spatřovala v českém vydání a následné distribuci teologické knihy Bilala Philipse Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. Ústředí muslimských obcí ji vydalo v roce 2012.

Podle dostupných informací je obviněným Vladimír Sáňka z Islámského centra v Praze. "Překládalo se to před lety. Netušili jsme, že by z toho mohly být nějaké problémy, ale doba se možná změnila," řekl Sáňka nedávno deníku Mladá fronta Dnes.

Policejní akce vyvolala rozhořčení nejen v muslimské komunitě, ale i mezi příslušníky jiných náboženských skupin v Česku. Ozvali se také například indonéští diplomaté. Podle ministerstva vnitra ale policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nepřekročili zákon.