Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se ceny proti předchozímu měsíci propadly dokonce o 1,5 procenta. Meziročně vykázaly pokles o půl procenta, ačkoli analytici očekávali snížení o pouhé dvě desetiny procenta.

Německo je největší ekonomikou eurozóny. Ta se dostala do deflace již v prosinci, kdy spotřebitelské ceny zaznamenaly první meziroční pokles od října 2009.

Rychlý odhad lednového vývoje cen v eurozóně představí statistický úřad Eurostat v pátek. Analytici před zveřejněním údajů z Německa předpokládali, že ceny vykážou propad o půl procenta po prosincovém poklesu o 0,2 procenta. Podle ekonoma Marca Wagnera z finančního ústavu Commerzbank však údaje z Německa signalizují, že pokles cen v eurozóně by mohl dosáhnout 0,6 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) se minulý týden v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů a napumpuje do ekonomiky eurozóny více než bilion eur (asi 30 bilionů Kč).

"Ačkoli za oslabováním cenových tlaků stojí především nízké ceny ropy, sleduje ECB tento vývoj se znepokojením a měla by cítit, že její nejnovější rozhodnutí ohlásit program nákupu dluhopisů bylo oprávněné," uvedla analytička Viola Julienová ze společnosti Helaba.