Vládní novelu o DPH nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který již na jaře podpořil nižší sazbu u léků a výživy kojenců. Namísto snížení DPH pro knihy by ale raději finančně podpořil veřejné knihovny.

Rozhodnutí Senátu o snížení DPH na léky a knihy uvítal v Bruselu při příchodu na summit EU český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "To byl jeden z cílů, se kterým sociální demokracie šla do voleb. To byl jeden z cílů, na kterých jsme se dohodli ve vládní koalici," připomněl novinářům. Premiér doufá, že nižší daň na léky sníží jejich cenu.

"Daňový systém obsahující tři sazby DPH je z hlediska správy a výběru DPH samozřejmě složitější než systém obsahující dvě sazby nebo jednu sazbu. Zavedením třetí sazby DPH naroste počet sporných případů týkajících se správného použití sazby DPH, a zvětší se tedy prostor pro případné obcházení zákona," upozornil partner v poradenské společnosti Mazars Pavel Klein.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. To si myslí i odborníci, nějaké velké zlevňování ale podle nich nelze očekávat. Nová sazba bude znamenat dodatečné administrativní náklady nejen pro obchodníky, ale i pro stát.

"Koneční spotřebitelé zavedení třetí sazby DPH jistě přivítají, pro plátce daně však bude znamenat další finanční a administrativní zátěž spočívající například v nutnosti úpravy jejich účetních systémů," uvedl Klein. Zároveň ale podle něj pro podnikatele obchodující se zbožím, které bude spadat do nově zavedené sazby daně, může být tato změna příslibem nárůstu jejich tržeb.

Snížením sazby DPH na kojeneckou výživu a potraviny pro malé děti chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Z léků mají do nové snížené sazby spadat radiofarmaka, očkovací látky, léky či chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě. Sněmovna skupinu léčiv v nové sazbě rozšířila i o veterinární léčiva kvůli tomu, že obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Třetí položkou jsou tištěné knihy. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

V případě léčiv očekává právník v Ambruz & Dark Deloitte Legal Filip Vrubel, že s ohledem na ostrou konkurenci na trhu lékáren se částečně sníží ceny. "Zároveň by mělo dojít i ke snížení nákladů zdravotních pojišťoven na léky hrazené ze zdravotního pojištění. Část z této úspory ovšem ministerstvo zdravotnictví plánuje dát lékárnám jako kompenzaci za zrušené regulační poplatky formou výkonu za výdej na recept," uvedl. Podle něj půjde zhruba o třetinu uspořené částky.

V porovnání s jinými členskými státy Evropské unie není zavedení druhé snížené sazby výjimkou. V současné době má zavedeny dvě snížené sazby DPH 15 zemí EU a nižší z obou snížených sazeb DPH zpravidla zdaňují knihy a léky. Dvě snížené sazby má například Belgie, Francie, Irsko nebo Maďarsko.

Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta, která měla platit od roku 2016. Podle vlády to zabrání zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu. Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by ale sjednocená sazba DPH snížila daňovou zátěž u DPH o 24 miliard korun.