Kristína Dobešová za organizátory informovala, že do soutěže se z Moravskoslezského kraje přihlásilo 311 firem. To je o 25 více než loni. Přihlášených živnostníků bylo 222. Bylo jich sice zhruba o 50 méně než loni, ale zato to byl nejvyšší počet ze všech krajů České republiky.
Ivana Štrajtová za porotu řekla, že síla podnikatelského příběhu firmy Rieger-Kloss spočívala ve snaze udržet tradici výroby varhan v Krnově. "Kromě jiného se snaží tradici udržet i tím, že založila vlastní střední uměleckou školu, aby tradice výroby a oprav varhan nadále mohla pokračovat," řekla Štrajtová. Firma podle ní zavádí nové stroje, které zrychlují a zpřesňují výrobu. Své výrobky, z nichž každý kus je jedinečný, dodává do celého světa.
Na druhém místě skončila ostravská společnost Gamin, která podniká ve strojírenství a automobilovém průmyslu a zaměřuje se na povrchové úpravy, a na třetím rodinná stavební firma Unicont Opava. Společnost Gamin získala rovněž ocenění pro Odpovědnou firmu roku. "Důvodem je, že společnost se nadstandardně stará o své zaměstnance," řekla Štrajtová. Zaměstnanci mohou mít například na firemní zahrádce vlastní záhonky a pěstovat tam své produkty. Firma se podle Štrajtové také velmi silně věnuje dobročinnosti.
V případě vítězné živnostnice Zuzany Bílkové porota ocenila záchranu a udržení tradiční výroby přikrývek a polštářů z ovčí vlny. Podnikatelka využívá místní suroviny od farmářů z Beskyd. "Líbilo se mi, že když potřebovala, neváhala kontaktovat Vysokou školu báňskou, aby jí poradila s technologií výroby. Oceňuji zde zaměření na maximální kvalitu výrobků a zdravý životný styl," řekl k rozhodnutí poroty Tomáš Gogela.
Druhé místo mezi živnostníky získal Květoslav Bašista z Krnova, který 25 let podniká v kovovýrobě. Třetí skončila Jaroslava Klemensová z Kravař na Opavsku, jež pokračuje v rodinné tradici v oboru řeznictví-uzenářství, začínala v malých improvizovaných prostorách a nyní zaměstnává sto lidí.