Brýle jsou vybaveny zobrazovacím zařízením. Právě to bylo jádrem sporu, neboť kalifornské zákony zakazují na předních místech ve voze jakékoli obrazovky s výjimkou navigačních a polohovacích služeb.

Policie zastavila Cecilii Abadie loni v říjnu kvůli rychlé jízdě. Žena, která podniká v technologiích, je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří novinku amerického internetového gigantu Google testují předtím, než se dostane na trh.

Pokuta za chytré brýle

Policista si tehdy všimnul, že Američanka měla brýle Google Glass, které umožňují internetovou komunikaci a přístup k vybraným službám, mimo jiné i k navigaci. Za brýle ji proto také pokutoval.

Nyní Američanka, která byla zřejmě vůbec prvním člověkem na světě pokutovaným kvůli brýlím Google Glass, dostala i předvolání k soudu. To obvykle dostávají řidiči za jízdu, během které mají na viditelném místě zapnutou obrazovku.

Měla jsem je vypnuté!

Její používání, pokud nejde o navigaci, na předním místě auta nebo jiném viditelném místě během jízdy totiž zakazuje kalifornský zákon. Žena ale tvrdila, že zobrazovací funkci brýlí měla při řízení vypnutou.

Komisař soudu v San Diegu, který se předvoláním zabýval, konstatoval, že neexistuje důkaz o tom, že zařízení bylo během řízení v chodu. Rovněž stáhnul pokutu za rychlost, neboť se k projednávání nedostavil expert, který měl svědčit o kalibraci měřicího přístroje.

„Jsem přesvědčená o tom, že musím začít experimentovat se zařízeními, jako je toto,“ řekla Abadie novinářům po soudním stání. Dodala, že brýle Google Glass řidičům nijak výhled nezakrývají.

Ovládání hlasem

Počítačové brýle od Googlu jsou na obrubě nad pravým okem vybaveny skrytou kamerou a malým hranolovým projektorem. Zařízení nabízí podobné funkce jako chytré telefony, na rozdíl od nich však nereaguje na dotyk na obrazovce, ale na hlasové pokyny. K dispozici je i malý touchpad na nožičce brýlí. Technologii je možné použít například při čtení elektronické pošty, nebo právě pro navigaci.