Video
délka: 01:03
720p 360p

Matterfall trailer PlayStation

Matterfall je klasickou retro střílečkou se vším všudy a ještě s něčím navíc. Hra v sobě kombinuje akci i hopsání v té největší harmonii. Avalon pálí z plazmové pušky, ovládá modrou hmotu, s jejíž pomocí může vytvořit plošiny ke skákání i dočasné štíty proti nepřátelským projektilům. K tomu je hbitá jako myš na steroidech. Zvládá útočné výbavy, skluzy a poradí si i v oblastech s nulovou gravitací.

Kromě likvidace nejrůznějších nepřátel poháněných červenou hmotou má za úkol zachránit nebožáky z pro změnu fialové hmoty. Když jich vysvobodíte dostatek, získáte silnější palebnou sílu jako granáty či naváděcí lasery. Odemykají se taktéž pasivní schopnosti jako např. výbuch po výpadu. Je jich hodně a jsou povedené. Matterfall je 2,5D hopsačka a zběsilá řežba zároveň. Často si budete muset zapamatovat vzorec, jak se prostřílet dál.

Zaměřovací lasery jsou super.
Matterfall obsahuje tři oblasti rozdělené pokaždé do tří levelů. To je bohužel sakra málo. Hra je sice obtížná, takže vám zabere klidně šest až sedm hodin k dokončení, ale úrovní je prostě málo. Po každé trojici levelů vás čeká souboj s bossem. To je událost, u které byste čekali, že se vývojářské studio Housemarque vytáhne. Bohužel nevytáhlo. Bitvy s bossy jsou nudné, nevýrazné a zapomnění hodné.

Naštěstí taková celá hra není. Naopak, je to vtahující pecka. Jakmile si zvyknete na netradiční ovládání, které využívá všechny boční tlačítka DualShocku 4, budete s Avalon v rukách řádit jako pominutí. Hra navíc vypadá naprosto neuvěřitelně. Grafika je naprosto bombastická a smekáme před ní. Textury jsou ostré, animace hladká, na obrazovce jsou stovky předmětů a ke zpomalení hry v 98 % při frameratu 60 fps případů nedochází.

Povinná cesta retro výtahem
Stejně tak povedený je i soundtrack elektronického retro ražení. Matterfall v sobě prostě kombinuje vtahující hratelnost ze staré školy a moderní technologie. To je ostatně devíza všech posledních kousků finského vývojářského studia, které před nedávnem přineslo pecku Nex Machina: Death Machine. Tohle je hra, ve které stará škola potkává novou a výsledek je parádní. Jen je to docela fuška tuhle pařbu dohrát.

Hodnocení Blesk.cz: 8/10
Fotogalerie
27 fotografií

Plusy:
Skvělá a zběsilá retro hratelnost
Schopnosti hlavní hrdinky
Nádherná grafika
Stylový soundtrack

Minusy:
Málo úrovní
Boje s bossy nejsou nic moc


Infobox
Datum vydání: 16. srpna 2017
Platformy: PlayStation 4 (recenzováno na PS4 Pro)
Cena: 549 Kč
Výrobce: Housemarque
Vydavatel: Sony
Distributor v ČR: Sony
Jazyk: AJ