Obecné schéma ruských útoků během amerických prezidentských voleb. Útočník (červený) útočí na oběť (modrá) vždy skrze neutrálního prostředníka (šedý), což může být botnet, nebo jiný server na internetu, který skryje stopy.
Autor: FBI

Na Demokratickou stranu podle dokumentu útočily hned dvě skupiny označované jako APT28 a APT29 a to dlouhodobě již od roku 2015, nicméně NSA monitoruje aktivitu hned několika desítek ruských státem zřízených hackerských skupin s kódovým označením v tabulce níže.

Kódová jména jednotlivých ruských vojenských hackerských týmů, jejichž činnost Američané monitorují.
Autor: FBI

V dokumentu se dále píše o některých fingerprintech, které by mohly odhalit, že útočí právě Rusko. Jedná se třeba o kusy PHP kódu, který je velmi typický právě pro zmíněné ruské skupiny. Američané zároveň vedou seznamy IP adres, které Rusové používají, ačkoliv nikdy neútočí přímo, ale skrze prostředníka v neutrálním prostoru. Může se jednat o libovolné servery na internetu mimo ruské území, anebo i počítače nic netušících obětí, které jsou zapojené do botnetu.

Jeden z fingerprintů typických pro útoky, tedy úryvek PHP kódu útočníka, který se objevuje poměrně často.
Autor: FBI

Je tedy velmi pravděpodobné, že některé botnety, které na první pohled slouží jen k rozesílání spamů a další obvyklé malwarové činnosti, ve skutečnosti slouží jako anonymizační brány pro podobné státem organizované útoky, a ť už za nimi stojí Rusko, Čína, či západní země, poněvadž internet je už dávno kybernetickým bojištěm, na kterém se realizují všechny země s dostatečným technologickým know-how.

Fotogalerie
4 fotografie