Návrh reformy nezískal potřebných 60 hlasů nezbytných k tomu, aby projednávání příslušného zákona mohlo pokračovat. Podle republikánů by z reformy těžili jen nepřátelé Spojených států.

Změna působení NSA, kterou experti označovali za nejrozsáhlejší reformní projekt v historii amerických tajných služeb, měla být reakcí na loňská odhalení Edwarda Snowdena. Bývalý bezpečnostní expert NSA vyslal do světa obrovské množství utajovaných dat, které NSA shromažďovala, a vyvolal tak mezinárodní skandál.

Snowden, který se uchýlil do ruského azylu, je v USA trestně stíhán. Stoupenci reformy získali v Senátu jen 58 hlasů, a dva jim tak při procedurálním hlasování chyběly k tomu, aby debata o omezení působnosti NSA mohla v horní komoře amerického Kongresu vůbec začít.

Proti návrhu hlasovali téměř všichni republikáni s výjimkou několika nejkonzervativnějších, kteří spolu s demokraty obviňovali NSA z nepřípustného zasahování do soukromí Američanů. Podle většiny republikánských senátorů by změna v působnosti NSA nahrávala jen nepřátelům Spojených států včetně teroristů z Islámského státu.

Vzhledem k posílení pozic republikánů po nedávných volbách do Kongresu je pravděpodobné, že diskuse o reformě NSA skončila. „Je-li naším cílem poškodit a zničit Islámský stát, jak prezident tvrdí, pak je zapotřebí rozumná politika a pevné odhodlání. Neměli bychom přinejmenším situaci zhoršovat,“ postavil se v debatě proti omezení činnosti NSA vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Navrhovaný zákon mimo jiné ukládal NSA, aby si záznamy o komunikaci kterékoli osoby směla vyžádat jen v případě obvinění z terorismu, nikoli, jako je tomu nyní, prakticky kdykoli. Sněmovna reprezentantů letos obdobný návrh schválila, i když v její verzi byla činnost NSA omezena méně. Reforma NSA má silnou podporu Bílého domu.

Úpravu rozsáhlých pravomocí NSA požadovaly i americké technologické firmy, které se Snowdenovým odhalením cítily ohroženy. Mnozí zahraniční partneři se zdráhali s americkými telefonními a internetovými operátory spolupracovat v obavě, že se jejich důvěrná data dostanou do rukou amerických výzvědných služeb.

Petici adresovanou Senátu s výzvou k reformě NSA zaslaly do Kongresu společnosti Apple, Facebook, Microsoft, Google a další.