Smlouvu v Šanghaji podepsali komisař české účasti Pavel Stehlík a zástupci československo-čínské farmy přátelství, konglomerátu, který leží několik hodin jízdy od Pekingu. ČTK to dnes řekl mluvčí pavilonu Jiří Potužník.

Farma pavilon znovu postaví a bude ho provozovat tak, aby nadále reprezentovala Českou republiku, uvedl Potužník. Farma, která byla jedním ze zájemců o pavilon, byla podle informací ministerstva zahraničí postavena v padesátých letech s pomocí tehdejšího Československa.

Spirála před naším pavilonem, který má fasádu z puků.
Autor: Kateřina Kadlecová

Dnes z ní je obrovský konglomerát se 180.000 zaměstnanci a ropnou rafinerií, který se nadále rozvíjí. K jejímu vzniku přispělo tehdejší Československo, které poskytlo dar 600 kusů zemědělské techniky a Číňané techniku použili k založení nového zemědělského družstva.

EXPO 2010 končí říjnu

Světová výstava končí poslední říjnový den. Na 22 exponátů a díly, které se dají z českého pavilonu demontovat, si pak farma odveze. Kostra pavilonu patří šanghajskému výstavišti a zůstane na místě.

Česká expozice se skládá z 22 velkých bílých kostek s artefakty umělců, kteří se snaží představit zejména současné Česko. Zvenčí působí pavilon čistým designem, i když je v porovnání s ostatními pavilony nenápadnější. Plášť zdobí tisíce černých puků.

Česká republika se představuje s expozicí Plody civilizace, výstavní pavilon je jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a prožitků.

Fotogalerie
6 fotografií