20. květen 2018
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Tipy na víkend: Začíná muzejní noc, na Lipně pojedou draci a strhnou se středověké bitvy

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů na výlety.
  17. května 2018 ● 16:49
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. O víkendu čekejte podmračenou oblohu s teplotami kolem 20 stupňů. V sobotu by mohlo ještě sprchnout, na neděli se už srážky neočekávají.

 • 1.

  Muzejní noc

  Národní zahájení festivalu se uskutečnil v pátek 18. května od 15 hodin v Hradci Králové. Muzea a galerie nabízejí návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů. Noční prohlídky se postupně odehrávají v mnoha městech republiky až do 9. června. Kdy se budou konat právě u vás, najdete ZDE

  Během pražské muzejní noci se před objekty tvořily dlouhé fronty. Pořadatelé evidují 185 tisíc návštěv.
  Autor: ČTK
   

 • 2.

  Retro biják

  Unikátní výstava Retro biják představuje na 200 kostýmů a rekvizit z téměř 70 oblíbených českých i československých filmů z 60. až 90. let. Uvidíte například masožravou Adélu, dlouhý nos princezny Bosany, postel babičky ze Slunce, seno…, umyvadlo z vodnické rodiny Wassermannů a mnoho dalšího. „Doplňují je fotografie, plakáty a rekvizity, aby co nejlépe vystihly to nejznámější z daného díla,“ uvedla kurátorka Jana Sommerová. Kinohity vybralo hlasováním 400 tisíc samotných diváků. Výstavu uvidíte v Tančícím domě v Praze až do 14. října.

  Retro Biják
  Autor: Mária Rušinová, Robert Klejch

 • 3.

  PRÁVĚ V PRODEJI: BLESK BEDEKR – TIPY NA CESTOVÁNÍ NA CELÉ LÉTO

  Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

  HRADW mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

  Příklad: HRADW Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

  Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz. Ke koupi bude až do září.

  Blesku Bedekr - tipy na cestování na celé léto. V prodeji bude až do září.

 • 4.

  Veteráni na cestách

  *Praha – velká výstava veteránů se v sobotu od 10 do 16 hodin opět koná v Opletalově ulici u budovy Autoklubu ČR. Uvidíte tu například služební vozidla Policie České republiky od roku výroby 1918 až po současnost, připravena je i dobová módní přehlídku oblečení z předválečného období a spousta dalšího.

  *Praha  - historické i nové vozy Rolls Royce, Bentley, Ferari, Jaguar, Porsche, Lotus a další uvidíte v sobotu v panské zahradě v Dubči. V rámci programu seskočí i parašutisté nebo motocyklový kaskadér.

  *Dobřichovice u Prahy – pod místní zámek na břeh Berounky se v sobotu sjedou majitelé historických vozidel, motocyklů a youngtimerů. Můžete se těšit na zahraniční automobily značek Bugatti, Jaguar, Ferrari, Mercedes-Benz, BMW, Rolls-Royce, Harley-Davidson nebo na klasické domácí značky Tatra, Praga, Wikov, Škoda, Aero, Zbrojovka Brno, Jawa a ČZ.

  *Votice – tradiční jarní jízda v rámci Memoriálu Jiřího Kristiána Lobkowicze se koná v sobotu od 9 hodin. Cíl je v areálu zatopeného lomu v Bořené Hoře u Sedlčan s následnou výstavou elegance. Zahraje tu i Ivan Mládek.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 5.

  Bioslavnosti v Kozodoji

  Sokolníci, šermíři, historické traktůrky, soutěže, ochutnávky a další program je připraven v sobotu na tradičních Karlovarské bioslavnosti. Akce se koná od 10 hodin v prostředí krásné přírody Kozodoje.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 6.

  Rozkvetlý Štiřín

  Známý botanik Václav Větvička provede zájemce v sobotu rozkvetlými zahradami zámku Štiřín. Od 9 hodin tu bude připraven i další program – těšit se můžete například na rozsáhlou výstavu exponátů ze sbírek Národního technického muzea, prohlídky zámku, cestovatelskou besedu s Ondřejem Neffem o Ománu, vesničku historických řemesel, minizoo, ukázky dravců, divadélko…

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 7.

  Festivaly jídla

  *Praha – degustace růžových vín a klaretů čeká v sobotu na Rašínově nábřeží. Na festivalu Růžový máj, který začne v 10 hodin, se představí více než třicet vinařů.

  * Plzeň – na Fresh festivalu se představí to nejlepší ze současné gastronomie. Připraveny jsou degustace jídla i pití, nejlepší čeští kuchaři ukážou své umění na cooking show, ochutnat budete moci i extrémní kuchyni jako je nejrůznější hmyz nebo molekulární dobroty. Program je připraven na celý víkend v OC Plaza.

  *Litomyšl – na Smetanově náměstí proběhnou o víkendu Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové. Novinkou letošního ročníku je i sobotní pochod bubeníků na hrnce, který vyjde v 10 hodin a zamíří k hrobu české kuchařky.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 8.

  Draci na Lipně

  Otevřený závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2018 se koná celý víkend a zahájí tak letní sezonu na Lipně. Závodů se zúčastní několik desítek posádek, každá je složená z 20 pádlujících, bubeníka a kormidelníka. Součástí je i bohatý doprovodný program.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 9.

  Přijede Valdštejn

  Valdštejnské slavnosti startují v Jičíně v pátek a potrvají až do neděle. Hlavní program se odehraje v sobotu, kdy v 10.30 vyjde z náměstí průvod družiny Albrechta z valdštejna. Ve městě se koná historický trh, připravena je řada divadel a ve 21 hodin barokní zahradní slavnost s benátským ohňostrojem. Na neděli je od 13 hodin připraven Valdštejnský hodokvas.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 10.

  Středověké bitvy

  *Vítkov u Chrastavy - Gladius - antický festival na hradišti Curia Vítkov ve Vítkově u Chrastavy na Liberecku se koná v sobotu. Na programu je vojenství římských legií, pomocných sborů, Keltů, Germánů. Koně, řemesla, možnost vše vyzkoušet, ukázky hromadných bojů.

  *Týn nad Bečvou - přehlídka skupin historického šermu z různých období válečných dějin se koná o víkendu na hradě Helfštýn. Atmosféru dokreslí divadlo, tanečnice, kejklíři a úžasná atmosféra hradu proměněného ve vojenský tábor.

  *Boskovice - Rytířský turnaj na koních, šermířské pohádky a příběhy, střelnice, zbrojnice a rytířské ležení, škola šermu – to je víkendový program na zdejším hradě.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 11.

  Za folklorem

  *Praha – na Krojovaných slavnostech ve valdštejnské zahradě vystoupí v neděli od 10 do 18 hodin řada folklorních souborů z celé České republiky.

  *Zadní Třebáň – Poberounský folklorní festival Staročeské máje pokračuje tuto sobotu v Zadní Třebáni na návsi. Připraven je bohatý program.

  *Kouřim – v neděli se koná slavnost Letnice, která připomene dnes již téměř zapomenuté obyčeje otvírání studánek a obchůzku královniček. V místním skanzenu nebude chybět hudba, tanec, dílna…

  *Rožmitál pod Třemšínem - jubilejní 30. ročník festivalu dechových kapel a mažoretek se koná v neděli u Podzámeckého rybníka. Součástí je i pouť.

  *Milotice – přehlídka mužských sborů z Milotic, Šardic, Od Lip z Vacenovic, z Velké nad Veličkou se koná v neděli na místním zámku. Začátek je v 15 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 12.

  Štramberský Jasoň

  Více než 3000 lidí očekávají v sobotu organizátoři turistického pochodu Štramberský Jasoň. Připraveno je 11 tras od šesti do 53 kilometrů a jejich cíl je vždy na náměstí ve Štramberku na Novojičínsku. Jde patrně o největší hromadnou turistickou akcí na Moravě. Jestli se chcete přidat, najdete více info ZDE 

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 13.

  Výstavy ke 100. výročí republiky

  * Labyrintem dějin českých zemí – výstava na Pražském hradě vás provede českou historií od současnosti až do roku 1158. Tehdy vznikl nejstarší dochovaný dokument, který dokládá existenci českého státu, tzv. Vladislavské privilegium. Kromě něj ale na návštěvníky čekají také interaktivní panely, filmové a zvukové záznamy z dob první a druhé světové války, či mnoho dokumentů z dob nedávno minulých. Například vězeňský spis Václava Havla! Výstavu najdete v Císařské konírně a trvá do 1. července. Vstupenku si schovejte, platí i na dvě další výstavy, které budou na Hradě letos otevřeny.

  *100 let – 100 předmětů – 100 příběhů: Aktovka Jana Palacha, první antikoncepce v Československu nebo dokonce Nobelova cena pro Jaroslava Heyrovského. Nejen tohle můžete vidět na unikátní výstavě Univerzity Karlovy. Každý rok od založení Československa (1918) tu připomíná jeden předmět. Navštívit ji můžete v Křížové chodbě Karolina v Praze na Ovocném trhu každý den od 10 do 18 hodin až do 1. září.

  * Příběhy symbolů našeho státu – v Jízdárně Pražského hradu je otevřená výstava Doteky státnosti. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout tisíc unikátních exponátů z archivu Vojenského historického ústavu a dalších, které se pojí se symboly našeho státu. Uvidí vývoj státního znaku, naší vlajky, ale i sako, ve kterém Jan Kubiš spáchal atentát na Reinharda Heydricha či první motorové letadlo vyrobené v Československu. Výstava potrvá do konce října.

  100 let Československa! Pražský hrad nabízí mnoho výstav.
  100 let Československa! Pražský hrad nabízí mnoho výstav.
  Autor: Dan Černovský

 • 14.

  Od Čertíka Bertíka k Déčku

  V nové Galerii České televize, která se nachází v tzv. Rohlíku na Kavčích Horách v Praze je až do srpna k vidění výstava, která provází začátky tvorby pro děti až do současnosti. Výstava je připravena tak, aby se do ní malí i dospělí návštěvníci mohli co nejvíce sami zapojit. Například prostřednictvím klíčovacího pozadí se „přenesou“ do pořadů Magion, Studio Kamarád nebo Kouzelná školka. Do minulosti je vezme tzv. časolet. Na dotykové obrazovce si mohou vybarvit krtečka nebo vílu Amálku. Připraveny jsou také hádanky, kvízy nebo skládačky.

  Výstava dětských pohádek je k vidění na Kavčích Horách v Praze.
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 15.

  Motýli v zahradě

  Z kukel umístěných na různých místech skleníku se ve skleníku Fata Morgana v pražské Troje opět postupně líhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Každý týden až do 20. května dorazí z anglického Stratfordu nad Avonou nové kukly a celkem se tu vylíhne na 5400 motýlů! Letos poprvé například uvidíte speciální druh baboček, které žijí v deštných pralesích latinské Ameriky. Mají průhledná křídla a dospělí samci z různých rostlin sbírají jedovaté látky, ty je následně chrání před jejich predátory.

  Motýli mají rozpětí křídel až 20 cm.
  Autor: archiv Blesku

 • 16.

  Trnkova Zahrada ve Ctěnicích

  Interaktivní výstava vycházející z pohádkové knihy Jiřího Trnky Zahrada je k vidění na zámku v Praze-Ctěnicích. Uvidíte tu Štěkafon, unikátní hudební nástroje, díky kterému může parta psů vyštěkat oblíbenou melodii. Na Kočkodromu si zase můžeme zahrát s nevrlým kocourem na babu – na tříkolkách! A potom je tu i Prstochod, Velrybárium, Slonograf, Trpaskop, houpací psi a venkovní prolézačka. Výstava tu začíná 15. dubna a potrvá až do září.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 17.

  Leonardium v Besedě

  Interaktivní výstava, která vám odkryje taje dechberoucího myšlení slavného mistra Leonarda Da Vinciho se koná v Malostranské besedě v Praze 1. Ponoříte se tu do říše da Vinciho vynálezů, umění a vědecké práce. Vyzkoušet si budete moci načrtnout vlastní Monu Lisu, manipulovat s modely Leonardových vynálezů, hrát si v jeho válečném tanku, postavit přenosný most či sestavit anatomické modely. Připraven je i výlet do světa fantazie v prostoru ke hraní, který umělecky a imaginativně interpretuje Leonardovu mysl a mnoho dalšího! Výstava je otevřena do 30. června.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 18.

  Mumie světa v Praze

  Poprvé v Evropě můžete na pražském Výstavišti v Holešovicích vidět na více než 2000 metrech čtverečních naprosto unikátní výstavu mumií. Vzácné exponáty jsou velmi cenné a pochází z Egypta, Peru, Chile, Nizozemí, Itálie, Rakouska, Německa, Maďarska, Velké Británie i Česka. Unikátnost spočívá v celistvosti sbírky, kterou tvoří jak mumie vážených lidí své doby, tak těch úplně obyčejných. Výstava je otevřena až do konce června každý den.

  Video
  délka: 03:35
  1080p 720p 360p

  Mumie výstava Ivan Hladík, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz/Lars-Luis Linek, Johannes Matthias Hoffmann - Egyptian Ney

 • 19.

  Indiánské poklady

  Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. Velkoryse pojatá výstava ukazuje například originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčích bytostí a další unikáty. Podíváte se i mezi lovce bizonů z Velkých plání, mezi arktické Inuity, do tropických pralesů… Výstava v Náprstkově muzeu v Praze 1 potrvá až do 1. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 20.

  Nestárnoucí Merkur

  Městské muzeum v Poličce připravil výstavu Fenomén Merkur. Výstava zavede nejen do historie této slavné stavebnice, ale také ukáže, jaké pozoruhodné věci z ní lze sestavit. Návštěvníci čekají pečlivě vybrané exponáty – auta, traktory, lokomotivy, obří jeřáby či ruské kolo a Petřínská rozhledna. Připravena je tu i herna. Výstava potrvá až do 2. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 21.

  Zbroj, kterou nosil Brad Pitt

  V bohatě vybavené zbrojnici Housova mlýna v Táboře si prohlédnete zbraně a zbroje z mnoha historických období a filmů. V bohatě vybavené zbrojnici můžete zbraně i zbroj vyzkoušet. Pokud vám tedy nevadí, že například helmici z Tróje už měl na hlavě před vámi Brad Pitt! Zbrojnice je nejlépe vybavenou v celé Evropě.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 22.

  Za Káťou, Škubánkem a dalšími

  Káťa a Škubánek, O človíčkovi, O vodníku Česílkovi, Matylda a mnoha dalších večerníčků mají společného autora manžele Lamkovi. Právě jejich tvorbě je věnovaná výstava s názvem Pohádkový život rodiny Lamkových v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Představí různé fáze vzniku animovaného filmu, od počátečního nápadu až k samotné realizaci. Připraveno je 13 zastavení s populárními postavičkami a od 21. března bude k dispozici i speciální místnost, ve které si budete moci dokonce vlastnoručně vyzkoušet některé z postupů a triků. K vidění budou mimo jiné nádherné loutky Dagmar Berkové z inscenace Království květin. Výstava je k vidění až do 16. září.

  víkendové tipy
  Autor: Muzeum loutkářských kultur Chrudim

 • 23.

  Orbis Pictus na zámku

  Unikátní výstava Orbis Pictus Play Zlín je souborem více než 60 interaktivních objektů, které se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii se zaměřením zejména na fenomén hry. Objekty vyráběli výtvarníci pod dohledem Petra Nikla a inspirovali se v Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce. Projekt vznikl před 11 lety a v různých modifikacích po celém světě proběhlo již 80 interaktivních výstav, které zhlédly téměř 3 miliony návštěvníků. Na zlínském zámku jde o stálou expozici.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 24.

  Trabant, volha a ty další

  Nablýskaná ruská Poběda a Volha, nezničitelný Trabant ze Zwickau, rumunský Oltcit, žigulík a jak jinak legendární tisícovka embéčko. Auta, která měla posunout někdejší socialistický blok k lepším zítřkům, přežila politiky i jejich ideologii. Vybrané kousky jsou k vidění v Technickém muzeu v Brně pod hlavičkou populární rozhlasové relace Pozor, zákruta, kterou od roku 1962 každou neděli hltaly desetitisíce posluchačů. Jde o stálou výstavu.

  Video
  délka: 00:39
  360p

  Pohled do expozice Pozor,zákruta, kterou může veřejnost navštívit v Technickém muzeu v Brně Zdeněk Matyáš

 • 25.

  Za knížkami s Analfabetou

  Na velkou a dobrodružnou cestu do světa dětské literatury se můžete vydat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Koná se tu totiž výstava, která chce zábavnou formou seznámit děti s literaturou, a to jak českou, tak světovou. Potkat se tu tak můžete s řadou známých literárních postaviček, k vidění je úplně první český komiks nebo první dětská čítanka od Aloise Vinařického z roku 1839. Navíc se připraven doprovodný program v podobě psaní brkem, rytí do voskové tabulky a další. Výstava nese jméno Analfabety Negramotné, hlavní hrdinky jedné z knížek slovenského autora Jána Uličianského. Prohlédnout si ji můžete až do konce července.

  Výstava v Brně
  Autor: Markéta Malá

 • 26.

  Klamárium aneb Když vás šálí zrak

  Nejznámější zrakové klamy představuje výstava Klamárium, kterou můžete vidět ve Světě techniky v industriálním prostředí ostravských Dolních Vítkovic. Expozice na ploše 1000 metrů čtverečních rozdělena do pěti hlavních pokojů, v nichž mohou návštěvníci vidět i vyzkoušet třicítku interaktivních exponátů. Ty představují dvacet nejznámějších optických klamů. Návštěvníci vidí neexistující podněty, a naopak nevidí ty existující. Kamarádi se jim před očima promění v obry a trpaslíky. Nehybné obrázky se začnou zdánlivě pohybovat…. Klamárium můžete navštívit až do října.

  Nejznámější zrakové klamy představuje výstava Klamárium, kterou v pátek otevřeli ve Světě techniky v Ostravě.
  Autor: stcostrava.cz

   

  Fotogalerie
  29 fotografií

   

   

Autor: rum

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 7

tomik007: "FANTASMAGORICKA NOC" pejska a kotchicky

(18. 05. 2018 01:45)

Doncicio: Česke d*vky z Plzně a prahy, deevky vdech měst, slaví to, že americka svoloc je bombardovala a do Plzně dorazila den potom co nemecka posadka kapitulovala. ještě čechy odzbrojila a znemoznila vsechny ty dustojniky wehtmachtu a ssaky pochytat. tem naopak umoznila bezpečný odchod do americké zony a beztrestnost az a to se jin český *** dnes klání. za stejny podraz jaky zapad předvedl uz pred válkou v mmnichovu.. Češi jsou vážně *** bez páteře a sebeucty.

(04. 05. 2018 12:51)

gladio: když topolánek vítal masového vraha Bushe jako protektorátní správce tak mu s Parkanovou a dobytkem Vyčítalem zazpívali písen s hudbou písně dobrý den majore gagarine, alkoholik bush nechápal, jak hluboko se může ponížit usa ovládaný zotročený národ ,https://www.youtube.com/watch?v=_uN-5lPqySM havlofašisti jsou pátá kolona hitlera z usa plzenští slaví zbytečné povraždění tisíců civilistů při zybtečném bombardování Plzně a dalších měst čsr na úplném konci války plzenští havlofašisti slaví ,že USA fašisti spojenci nácků ochránili nacisty před čechy, a zabránili aby plzenští jeli na pomoc pražskému povstání děsí mě debilita,vymaštěnců kteří oslavují vrahy tisíců civilistů na konci války Například Plzeň byla jen od února 1944 bombardována celkem osmkrát Při náletu 16.-17. 4. 1945 zahynulo asi 1 000 osob. Nejmasívnější bombardování proběhlo pouhých 21 dní před koncem války a zničeny byly i "strategické" pivovary Prazdroj a Gambrinus. Poslední nálet, který měl zcela zničit Škodovku, a po němž se život v Plzni téměř zastavil proběhl pouhých 11 dní před vstupem Američanů do města... Cheb napadla americká letadla 25. března 1945, zabito na 800 osob. Další nálet za 14 dní, počet mrtvých civilist Další nálet za 14 dní, počet mrtvých civilistů neudán. Počet obětí amerického bombardování Ústí nad Labem ze 17. a 19.dubna 1945 je odhadován na 1000-1500. 14. února 1945 byla ze zcela modré oblohy bombardována, patrně omylem, měšťanská část Prahy ("strategický" cíl - klášter Emauzy). Počet mrtvých v Novém Městě a Královských Vinohradech asi 700.

(03. 05. 2018 19:21)

bb88: A co v té Plzni slaví, že tam přitáhli Amíci a bombardovali jí a spoustu dalších měst, fabrik nádraží a to nejen v západních Čechách ?

(03. 05. 2018 18:27)

vosavopruz: moc se těším na autíčka,snad nebude v sobotu v Praze pršet

(27. 04. 2018 18:15)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy