27. květen 2018
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

Tipy na víkend: Festival "ábíčka", hudební nálož Mezi ploty, sraz velorexů i jízda králů

/
 • Neseďte doma a vyzkoušejte některý z našich tipů na víkendovou zábavu.
  24. května 2018 ● 16:49
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Víkend bude takřka letní s teplotami kolem 25 stupňů.

 • 1.

  Muzejní noc

  Muzea a galerie nabízejí návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů. Noční prohlídky se postupně odehrávají v mnoha městech republiky až do 9. června. Kdy se budou konat právě u vás, najdete ZDE

  Během pražské muzejní noci se před objekty tvořily dlouhé fronty. Pořadatelé evidují 185 tisíc návštěv.
  Autor: ČTK

 • 2.

  Noc kostelů

  Těžká vrata kostelů se otevřou v noci z pátku na sobotu. Prohlédnout si můžete i ty, kam se běžně nedostanete. Navíc je připraven bohatý doprovodný program. Kam vyrazit, najdete ZDE

 • 3.

  Páni kluci

  Víkendový festival časopisu ABC se koná v prostorách Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Vyzkoušíte si drony a další RC hračky, virtuální realitu i vědecké experimenty, naučíte se tunit počítač, stanete se archeologem, herním vývojářem, konstruktérem robotů či pilotem horkovzdušného balónu. Na děti čekají nejrůznější sportovní disciplíny a vědomostní úkoly, tombola i workshop o tom, jak se tvoří komiks. Pro menší návštěvníky je připraven speciální koutek se Sluníčkem a Mateřídouškou. Program najdete ZDE 

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 4.

  Ratolest Fest

  Na náplavce Rašínova nábřeží v Praze se v sobotu opět koná oblíbený Ratolest Fest. Jde o rodinný sportovní, kulinářský, umělecký a praktický festival pro děti a jejich rodiče, kteří zde mohou načerpat inspiraci pro volný čas. Těšit se můžete na prezentaci a ukázky sportovních oddílů, táborů, školek, tělovýchovných jednot, kroužků, připraveny jsou módní přehlídky a další nabitý program.

  Video
  délka: 04:57
  720p 360p

  Ratolest Fest na pražské náplavce. YouTube

 • 5.

  PRÁVĚ V PRODEJI: BLESK BEDEKR – TIPY NA CESTOVÁNÍ NA CELÉ LÉTO

  Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

  HRADW mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

  Příklad: HRADW Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

  Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz. Ke koupi bude až do září.

  Blesku Bedekr - tipy na cestování na celé léto. V prodeji bude až do září.

   

 • 6.

  Mezi ploty

  Patrně to nejlepší co nabízí současná česká a slovenská hudební scéna, bezpočet divadelních představení a workshopů a další doprovodný program nabízí další ročník již tradičního festivalu Mezi ploty. Na 120 účinkujících na 14 scénách uvidíte celý víkend v areálu psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 7.

  Food Festival

  Už 12. ročník největší gastronomické události roku. Prague Food Festival je třídenní svátek jídla. Pod širým nebem se na pražském Vyšehradě sejdou ti nejlepší šéfkuchaři. Ochutnávat dobroty, kávy, pití a mnoho dalšího můžete, co hrdlo ráčí od pátku až do neděle.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 8.

  Mistrovství v jízdě na tobogánu

  Mistrovství České republiky v jízdě na tobogánech se uskuteční v Aquapalace Praha v Čestlicích. Již 8. ročníku ojedinělých závodů se zúčastní i známé osobnosti Iva Pazderková, Tomáš Ujfaluši, Štěpánka Duchková, Michaela Nosková a Lucie Smatanová, kteří ve 14 hodin soutěž zahájí a poměří svou rychlost s ostatními závodníky.

  Pruhovaný tobogán
  Autor: archiv Aquapalace Praha

 • 9.

  Národopisná kratochvíle

  V areálu Kinského zahrady na pražském Smíchově, se bude konat národopisná folklórní slavnost s odkazem na T. G. Masaryka s vazbou na jeho rodiště na jižní Moravě. Programu slavnosti se proto zúčastní nejvýznamnější soubory ze Slovácka. Akce se koná v sobotu od 15 hodin, v neděli od 14.30 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 10.

  Středověké slavnosti

  Železní páni na Břevnově je podtitul rytířských slavností, které se konají v sobotu v Břevnovském klášteře v Praze. Připraveny jsou šermířská klání, divadélka, soutěže pro děti, akrobati, tanečníci s ohněm, ukázky výcviku psů a mnoho dalšího.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

   

 • 11.

  Lešany zahajují sezonu

  Vojenské muzeum v Lešanech zahajuje sezónu, a tak na sobotu připravilo ukázky vybrané bojové techniky. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků - tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda. Připraven je i doprovodný program.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 12.

  Rytířská klání

  Souboje a rytířská klání na koních, ale také ukázky práce s koňmi, sokolník, dobové stánky a hry pro děti, včetně dětského turnaje na ponících a další program je připraven na sobotu na zámku Stekník u Žatce. Večer je navíc připraven ohňostroj.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 13.

  Bitva u Lipan

  Rekonstrukce legendární bitvy, která završila husitské války, se uskuteční v sobotu na Lipské hoře, poblíže Mohyly u obce Vitice. Areál se otevírá v 11 hodin, bitva se letos odehraje už od 15 hodin. Uvidíte mohutnou dělostřeleckou přestřelku zahajující bitvu, dvě proti sobě stojící vozové hradby, vyjednávání o míru, útok jízdy do otevřené vozové hradby a konečnou porážku polních vojsk, kde padl do zajetí slavný Jan Roháč z Dubé. Připraven je i doprovodný program.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 14.

  Větrání veteránů

  *Mohelnice na Šumpersku - soutěž a sraz historických motocyklů a automobilů se koná v sobotu. Stroje s datem výroby do roku 1988 si můžete prohlédnout od 9 do 11.30 na náměstí, pak vyrazí na spanilou 80 km dlouhou jízdu.

  *Pernštejn – od pátku až do neděle se na místním koupališti koná sraz velorexů

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 15.

  Westernový den

  Ukázky koňských spřežení, práce s lasem, šerifova stanice, letos i indiáni a jejich tance, osadnický vůz, střílení z koltu a mnoho dalšího. Na Ostrov Parku v Semilech se v sobotu od 13 hodin koná Westernový den.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 16.

  Sporťáček pro každého

  Největší náborový sportovní festival v České republice pro rodiny s dětmi od 3 do 18 let se i letos uskuteční v sedmi městech Česka. Do Zlína na Stadion mládeže zavítá v sobotu Wannado festival již počtvrté. Přes pět tisíc návštěvníků si mohlo loni vyzkoušet přes 40 různých sportů u více než 45 klubů a setkat se například s triatlonistou Petrem Vabrouškem.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 17.

  Soutěž letadélek

  Letadla a letadýlka mají dostaveníčko na sportovním letišti Brno-Medlánky. Koná se tu již 26. ročník soutěže volně létajících minimaket, což jsou přesné zmenšeniny skutečných letounů od první světové války po současnost v měřítku 1:20. Létat se začíná v sobotu od 15. hodin a pokračuje v neděli dopoledne.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 18.

  Motorkáři v Pasohlávkách

  Až 10 tisíc návštěvníků očekávají pořadatelé Euro Bike Festu, největšího srazu motorkářů v republice. Začíná dnes v 21 hodin v brněnských Pasohlávkách poblíž Aqualandu Moravia. Vystoupí kapely Dymytry, Horkýže Slíže, Doga, Traktor a dvě desítky dalších. Příchozí se mohou těšit i na box, kaskadérská vystoupení, tatéry, evropskou soutěž motocyklových přestaveb a malování na tělo. Festival potrvá po celý pátek a sobotu.

  Video
  délka: 02:14
  720p 360p

  V Pasohlávkách začíná největší český motofestival Euro Bike Fest Euro Bike Fest

 • 19.

  Jízda králů

  Tradiční slavnost zapsaná v seznamu UNESCO se ve Vlčnově koná od pátku až do neděle. Na pátek sobotu jsou připravena nejrůznější folklorní vystoupení. Průvod královské družiny je připraven na neděli. V 9 hodin vyrazí od kostela sv. Jakuba. Více z programu najdete ZDE

 • 20.

  Výstavy ke 100. výročí republiky

  * Labyrintem dějin českých zemí – výstava na Pražském hradě vás provede českou historií od současnosti až do roku 1158. Tehdy vznikl nejstarší dochovaný dokument, který dokládá existenci českého státu, tzv. Vladislavské privilegium. Kromě něj ale na návštěvníky čekají také interaktivní panely, filmové a zvukové záznamy z dob první a druhé světové války, či mnoho dokumentů z dob nedávno minulých. Například vězeňský spis Václava Havla! Výstavu najdete v Císařské konírně a trvá do 1. července. Vstupenku si schovejte, platí i na dvě další výstavy, které budou na Hradě letos otevřeny.

  *100 let – 100 předmětů – 100 příběhů: Aktovka Jana Palacha, první antikoncepce v Československu nebo dokonce Nobelova cena pro Jaroslava Heyrovského. Nejen tohle můžete vidět na unikátní výstavě Univerzity Karlovy. Každý rok od založení Československa (1918) tu připomíná jeden předmět. Navštívit ji můžete v Křížové chodbě Karolina v Praze na Ovocném trhu každý den od 10 do 18 hodin až do 1. září.

  * Příběhy symbolů našeho státu – v Jízdárně Pražského hradu je otevřená výstava Doteky státnosti. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout tisíc unikátních exponátů z archivu Vojenského historického ústavu a dalších, které se pojí se symboly našeho státu. Uvidí vývoj státního znaku, naší vlajky, ale i sako, ve kterém Jan Kubiš spáchal atentát na Reinharda Heydricha či první motorové letadlo vyrobené v Československu. Výstava potrvá do konce října.

  100 let Československa! Pražský hrad nabízí mnoho výstav.
  100 let Československa! Pražský hrad nabízí mnoho výstav.
  Autor: Dan Černovský

 • 21.

  Retro biják

  Unikátní výstava Retro biják představuje na 200 kostýmů a rekvizit z téměř 70 oblíbených českých i československých filmů z 60. až 90. let. Uvidíte například masožravou Adélu, dlouhý nos princezny Bosany, postel babičky ze Slunce, seno…, umyvadlo z vodnické rodiny Wassermannů a mnoho dalšího. „Doplňují je fotografie, plakáty a rekvizity, aby co nejlépe vystihly to nejznámější z daného díla,“ uvedla kurátorka Jana Sommerová. Kinohity vybralo hlasováním 400 tisíc samotných diváků. Výstavu uvidíte v Tančícím domě v Praze až do 14. října.

  Retro Biják
  Autor: Mária Rušinová, Robert Klejch

 • 22.

  Od Čertíka Bertíka k Déčku

  V nové Galerii České televize, která se nachází v tzv. Rohlíku na Kavčích Horách v Praze je až do srpna k vidění výstava, která provází začátky tvorby pro děti až do současnosti. Výstava je připravena tak, aby se do ní malí i dospělí návštěvníci mohli co nejvíce sami zapojit. Například prostřednictvím klíčovacího pozadí se „přenesou“ do pořadů Magion, Studio Kamarád nebo Kouzelná školka. Do minulosti je vezme tzv. časolet. Na dotykové obrazovce si mohou vybarvit krtečka nebo vílu Amálku. Připraveny jsou také hádanky, kvízy nebo skládačky.

  Výstava dětských pohádek je k vidění na Kavčích Horách v Praze.
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 23.

  Motýli v zahradě

  Z kukel umístěných na různých místech skleníku se ve skleníku Fata Morgana v pražské Troje opět postupně líhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Každý týden až do 20. května dorazí z anglického Stratfordu nad Avonou nové kukly a celkem se tu vylíhne na 5400 motýlů! Letos poprvé například uvidíte speciální druh baboček, které žijí v deštných pralesích latinské Ameriky. Mají průhledná křídla a dospělí samci z různých rostlin sbírají jedovaté látky, ty je následně chrání před jejich predátory.

  Motýli mají rozpětí křídel až 20 cm.
  Autor: archiv Blesku

 • 24.

  Trnkova Zahrada ve Ctěnicích

  Interaktivní výstava vycházející z pohádkové knihy Jiřího Trnky Zahrada je k vidění na zámku v Praze-Ctěnicích. Uvidíte tu Štěkafon, unikátní hudební nástroje, díky kterému může parta psů vyštěkat oblíbenou melodii. Na Kočkodromu si zase můžeme zahrát s nevrlým kocourem na babu – na tříkolkách! A potom je tu i Prstochod, Velrybárium, Slonograf, Trpaskop, houpací psi a venkovní prolézačka. Výstava tu začíná 15. dubna a potrvá až do září.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 25.

  Leonardium v Besedě

  Interaktivní výstava, která vám odkryje taje dechberoucího myšlení slavného mistra Leonarda Da Vinciho se koná v Malostranské besedě v Praze 1. Ponoříte se tu do říše da Vinciho vynálezů, umění a vědecké práce. Vyzkoušet si budete moci načrtnout vlastní Monu Lisu, manipulovat s modely Leonardových vynálezů, hrát si v jeho válečném tanku, postavit přenosný most či sestavit anatomické modely. Připraven je i výlet do světa fantazie v prostoru ke hraní, který umělecky a imaginativně interpretuje Leonardovu mysl a mnoho dalšího! Výstava je otevřena do 30. června.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 26.

  Mumie světa v Praze

  Poprvé v Evropě můžete na pražském Výstavišti v Holešovicích vidět na více než 2000 metrech čtverečních naprosto unikátní výstavu mumií. Vzácné exponáty jsou velmi cenné a pochází z Egypta, Peru, Chile, Nizozemí, Itálie, Rakouska, Německa, Maďarska, Velké Británie i Česka. Unikátnost spočívá v celistvosti sbírky, kterou tvoří jak mumie vážených lidí své doby, tak těch úplně obyčejných. Výstava je otevřena až do konce června každý den.

  Video
  délka: 03:35
  1080p 720p 360p

  Mumie výstava Ivan Hladík, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz/Lars-Luis Linek, Johannes Matthias Hoffmann - Egyptian Ney

 • 27.

  Indiánské poklady

  Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. Velkoryse pojatá výstava ukazuje například originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčích bytostí a další unikáty. Podíváte se i mezi lovce bizonů z Velkých plání, mezi arktické Inuity, do tropických pralesů… Výstava v Náprstkově muzeu v Praze 1 potrvá až do 1. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 28.

  Nestárnoucí Merkur

  Městské muzeum v Poličce připravil výstavu Fenomén Merkur. Výstava zavede nejen do historie této slavné stavebnice, ale také ukáže, jaké pozoruhodné věci z ní lze sestavit. Návštěvníci čekají pečlivě vybrané exponáty – auta, traktory, lokomotivy, obří jeřáby či ruské kolo a Petřínská rozhledna. Připravena je tu i herna. Výstava potrvá až do 2. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 29.

  Zbroj, kterou nosil Brad Pitt

  V bohatě vybavené zbrojnici Housova mlýna v Táboře si prohlédnete zbraně a zbroje z mnoha historických období a filmů. V bohatě vybavené zbrojnici můžete zbraně i zbroj vyzkoušet. Pokud vám tedy nevadí, že například helmici z Tróje už měl na hlavě před vámi Brad Pitt! Zbrojnice je nejlépe vybavenou v celé Evropě.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 30.

  Za Káťou, Škubánkem a dalšími

  Káťa a Škubánek, O človíčkovi, O vodníku Česílkovi, Matylda a mnoha dalších večerníčků mají společného autora manžele Lamkovi. Právě jejich tvorbě je věnovaná výstava s názvem Pohádkový život rodiny Lamkových v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Představí různé fáze vzniku animovaného filmu, od počátečního nápadu až k samotné realizaci. Připraveno je 13 zastavení s populárními postavičkami a od 21. března bude k dispozici i speciální místnost, ve které si budete moci dokonce vlastnoručně vyzkoušet některé z postupů a triků. K vidění budou mimo jiné nádherné loutky Dagmar Berkové z inscenace Království květin. Výstava je k vidění až do 16. září.

  víkendové tipy
  Autor: Muzeum loutkářských kultur Chrudim

 • 31.

  Orbis Pictus na zámku

  Unikátní výstava Orbis Pictus Play Zlín je souborem více než 60 interaktivních objektů, které se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii se zaměřením zejména na fenomén hry. Objekty vyráběli výtvarníci pod dohledem Petra Nikla a inspirovali se v Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce. Projekt vznikl před 11 lety a v různých modifikacích po celém světě proběhlo již 80 interaktivních výstav, které zhlédly téměř 3 miliony návštěvníků. Na zlínském zámku jde o stálou expozici.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 32.

  Trabant, volha a ty další

  Nablýskaná ruská Poběda a Volha, nezničitelný Trabant ze Zwickau, rumunský Oltcit, žigulík a jak jinak legendární tisícovka embéčko. Auta, která měla posunout někdejší socialistický blok k lepším zítřkům, přežila politiky i jejich ideologii. Vybrané kousky jsou k vidění v Technickém muzeu v Brně pod hlavičkou populární rozhlasové relace Pozor, zákruta, kterou od roku 1962 každou neděli hltaly desetitisíce posluchačů. Jde o stálou výstavu.

  Video
  délka: 00:39
  360p

  Pohled do expozice Pozor,zákruta, kterou může veřejnost navštívit v Technickém muzeu v Brně Zdeněk Matyáš

 • 33.

  Za knížkami s Analfabetou

  Na velkou a dobrodružnou cestu do světa dětské literatury se můžete vydat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Koná se tu totiž výstava, která chce zábavnou formou seznámit děti s literaturou, a to jak českou, tak světovou. Potkat se tu tak můžete s řadou známých literárních postaviček, k vidění je úplně první český komiks nebo první dětská čítanka od Aloise Vinařického z roku 1839. Navíc se připraven doprovodný program v podobě psaní brkem, rytí do voskové tabulky a další. Výstava nese jméno Analfabety Negramotné, hlavní hrdinky jedné z knížek slovenského autora Jána Uličianského. Prohlédnout si ji můžete až do konce července.

  Výstava v Brně
  Autor: Markéta Malá

 • 34.

  Klamárium aneb Když vás šálí zrak

  Nejznámější zrakové klamy představuje výstava Klamárium, kterou můžete vidět ve Světě techniky v industriálním prostředí ostravských Dolních Vítkovic. Expozice na ploše 1000 metrů čtverečních rozdělena do pěti hlavních pokojů, v nichž mohou návštěvníci vidět i vyzkoušet třicítku interaktivních exponátů. Ty představují dvacet nejznámějších optických klamů. Návštěvníci vidí neexistující podněty, a naopak nevidí ty existující. Kamarádi se jim před očima promění v obry a trpaslíky. Nehybné obrázky se začnou zdánlivě pohybovat…. Klamárium můžete navštívit až do října.

  Nejznámější zrakové klamy představuje výstava Klamárium, kterou v pátek otevřeli ve Světě techniky v Ostravě.
  Autor: stcostrava.cz

   

   

   

Autor: rum

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy