17. březen 2018
Svátek slaví Vlastimil, zítra Eduard

33 tipů na víkend: Začínají velikonoční trhy! Obdivujte Ďáblovu bibli a pochutnejte si na vepřobraní

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů na výlety.
  15. března 2018 ● 16:49
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. O víkendu se vrátí zima! Teploty i přes den by se měly udržet dokonce pod nulou a bude sněžit.

 • 1.

  Velikonoční trhy začínají!

  Pestrobarevně vyzdobené stánky s kraslicemi, pomlázkami a dalším velikonočním zbožím najdete od soboty snad v každém větším i menším městě. Velikonoční trh opět začínají!

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 2.

  Leonardium v Besedě

  Interaktivní výstava, která vám odkryje taje dechberoucího myšlení slavného mistra Leonarda Da Vinciho se koná v Malostranské besedě v Praze 1. Ponoříte se tu do říše da Vinciho vynálezů, umění a vědecké práce. Vyzkoušet si budete moci načrtnout vlastní Monu Lisu, manipulovat s modely Leonardových vynálezů, hrát si v jeho válečném tanku, postavit přenosný most či sestavit anatomické modely. Připraven je i výlet do světa fantazie v prostoru ke hraní, který umělecky a imaginativně interpretuje Leonardovu mysl a mnoho dalšího! Výstava je otevřena do 30. června.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 3.

  Pochod svatého Patrika

  Tuto sobotu v Praze vystoupí u příležitosti irského svátku svatého Patrika desítky hudebníků, umělců, kapel a DJs. Chybět nebudou ani filmy či křest nové knihy spisovatelky Lisy McInerney. Největší akce proběhnou v klubu Rock Café, Open Mic, 36 Underground a v Kampusu Hybernská. Praha poprvé v historii zažije také irský průvod. Ten vyrazí za doprovodu bubeníků i dudáků v 15 hodin od Kampusu Hybernská a bude pokračovat po ose Staroměstské náměstí, Národní třída, Václavské náměstí a skončí okolo 16.30 opět v Hybernské. Na většinu míst je vstup zdarma.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 4.

  Vepřobraní aneb Největší vepřové hody

  V areálu pivovaru Staropramen v Praze na Smíchově se konají pod širým nebem tuto sobotu od 10 do 18 hodin. K ochutnání bude unikátní čerstvě uvařené pivo, klasické zabíjačkové speciality jako je jitrnice, jelito, prejt, tlačenka, prdelačka nebo ovar. Těšit se můžete také na dobroty z udíren jako klobásy, špeky nebo uzené šunky. Na rožni se boudou točit selátka, a tak se budou ochutnávat různé pečené pochoutky. Návštěvníci také ochutnají maďarskou mangalicu, italské prosciutto, španělský salchichon či iberskou šunku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 5.

  Na penězích záleží

  Zábavné hry s profesionálními lektory s finanční tématikou pomohou dětem pochopit, jak se žije s penězi. O hospodaření, rodinném rozpočtu nebo spoření si mohou přijít popovídat s pracovníky neziskové organizace Akademie rodičovství i dospělí zájemci. Akce s názvem Na penězích záleží, která podporuje finanční gramotnost, se koná v sobotu v Centru Černý Most v Praze.

  víkendové tipy
  Autor: iStock

 • 6.

  Den Vltavy

  Vševltavský spolek připravil Den Vltavy. Přichystány jsou plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia, nezapomenutelné vodnické hrátky nad hladinou, kapela Matylda, volný vstup do Muzea Karlova mostu a mnoho dalšího. Akce se koná v neděli od 9 hodin na přístavišti Výtoň, přístavišti Na Františku u Hergetovy cihelny a u  Muzea Karlova mostu.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 7.

  Ďáblova bible

  V areálu univerzity v Hradci Králové můžete vidět jedinou kopii takzvané Ďáblovy bible na světě. Je k vidění v Galerii T v Objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové v areálu Na Soutoku. Knihu zapůjčil její tvůrce, knihař Jiří Fogl ze Žamberka a je přesnou napodobeninou originálu. Výstava potrvá do 24. března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 8.

  Festival světla

  Pátek a sobota bude v Plzni patřit letošní první open–air akci, festivalu světla BLIK BLIK. Trasa s uměleckými instalacemi povede z městské části Slovany do areálu DEPO2015.  Umělecké zastávky nabídnou různé světelné příběhy, například pohled do lidského oka či život medůz pod mořskou hladinou. Část se jich bude věnovat 100. výročí vzniku Československa. Začátek je vždy v šest večer, vstupné na oba dny stojí 50 korun.

  Festival světla BLIK BLIK.
  Autor: 2media.cz

 • 9.

  Plzeňská šlapka

  Jubilejní 20. ročník pochodu se bude konat v okolí Boleveckých rybníků, Chrástu a rozhledny Chlum. Start je mezi 7.30 a 10. hodinou od konečné tramvaje č. 1 Plzeň - Bolevec. Zdolat můžete trasy v okolí Boleveckých rybníků a dále pro pěší v délce 10 km, 18 km, 24 km a 31 km. Trasy jsou určeny i pro cykloturisty. Návrat je očekáván mezi 10. a 17. hodinou v hostinci U Soptíka v Plzni Bukovci.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 10.

  Klasika na Štiříně

  V neděli můžete na Štiříně od 17 hodin zažít zámeckou atmosféru koncertu klasické hudby. V rámci cyklu exkluzivních koncertů Sukův hudební Štiřín tentokrát zahraje v Salmově sále Lobkowicz Trio, a to nejen dílo skladatele Josefa Suka. Patronem jednoho z nejprestižnějších cyklů koncertů v naší zemi, které mají pětadvacetiletou tradici, byl slavný houslový virtuos Josef Suk - pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka. Po známém houslistovi je na Štiříně pojmenovaný barokní salonek i jamka na golfovém hřišti v zámeckém parku. Vstupenky jsou k zakoupení na zámku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 11.

  Vynesou Moranu

  Tradičního vynášení symbolu zimy - Morany se můžete zúčastnit v neděli v Mělníku od 15 do 17 hodin. Předcházet mu bude program Velikonoční dávnohrátky, v němž děti společně s mělnickými muzejnicemi poznají velikonoční tradice, hry a tvoření. Kdo chce na místě tvořit, musí mít vyfouknuté vejce nebo šnečí ulitku s dírkou.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 12.

  Přijede Krakonoš

  V sobotu kolem 11. hodiny přijede se svou početnou družinou opět přivítat do Harrachova jaro sám pán hor Krakonoš. Následovat bude tradiční průvod městem s mažoretkami, dechovkou Táboranka, čerty a rejem masek. Doprovodný program se bude konat na stadionu za pensionem Tesla u dolní stanice lanové dráhy. Součástí je i maškarní rej.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

   

 • 13.

  Lyžníci v Úpě

  Tradiční akce na historických lyžích se koná v sobotu v Malé Úpě. Uvidíte závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném či soutěž o nejlepší dobový kostým. Na akci se sjíždí závodníci z celých Krkonoš a okolí. Součástí je i jarmark, živá hudba a program pro děti.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 14.

  Pro dítě i pro krásu

  Pro ty co shání pro své dítě bezpečnou autosedačku, pohodlný kočárek či vhodnou hračku je určen veletrh Prodítě. O víkendu jej můžete navštívit na brněnském výstavišti. Na své si přijdou i ženy, které zde naleznou kosmetiku, krabičkovou dietu i poradenství. Pro návštěvníky budou pavilony B a C otevřeny od 9 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 15.

  Soví noc

  Interaktivní program o zajímavých nočních tvorech pro celou rodinu se zoologem Evženem Tošenovským z přírodovědecké fakulty se koná v sobotu v Pevnosti poznání v Olomouci. V expozici Živá voda bude od 12 hodin Soví laboratoř, kde si děti mohou prohlížet peří pod mikroskopem, pouštět soví hlasy a zároveň bude zoolog ukazovat živé sovičky. Od 16 hodin se dozvíte vše o úžasném životě sov s ukázkami handicapovaných ptáků ze záchranné stanice. V 18 hodin se uskuteční krátká vycházka do olomouckých parků za městskými druhy sov.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 16.

  Hračky první republiky

  Hračky, se kterými si hráli naši prarodiče, si můžete prohlédnout v Grabově vile v Praze Libni. Uvidíte tu vláčky, kovové stavebnice, modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel i tramvají panenky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí stroje, kočárky… především z 20. a 30. let minulého století. Většina hraček je navíc stále funkčních. Výstava potrvá do konce dubna a je součástí oslav 100. výročí vzniku republiky.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 17.

  České dějiny na Hradě

  Na Pražském hradě je k vidění výstava Labyrintem dějin českých zemí. Návštěvníky provede českou historií od současnosti až do roku 1158. Tehdy vznikl nejstarší dochovaný dokument, který dokládá existenci českého státu, tzv. Vladislavské privilegium. Kromě něj ale na návštěvníky čekají také interaktivní panely, filmové a zvukové záznamy z dob první a druhé světové války, či mnoho dokumentů z dob nedávno minulých. Například vězeňský spis Václava Havla! Výstavu najdete v Císařské konírně a trvá do 1. července. Vstupné je 150 korun, pro děti a seniory 70 korun. Vstupenku si schovejte, platí i na dvě další výstavy, které budou na Hradě letos otevřeny.

  Na Pražském hradě začala výstava s názvem Labyrintem dějin českých zemí.
  Autor: Daniel Černovský

 • 18.

  Krása orchidejí

  Nejrozmanitější barvy a tvary orchidejí můžete obdivovat ve skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě v Troji. Výstava stovek květin tentokrát zavede do lesů a hor jihovýchodní Asie. Doprovodí ji fotografie a je připravena řada workshopů. Po dobu výstavy, která končí 25. března, je skleník otevřen do 18 hodin.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 19.

  Matějská začíná

  Tradiční Matějská pouť v areálu holešovického Výstaviště v Praze potrvá do 15. dubna. Vždy od úterý do pátku od 13 do 21 hodin a o víkendech od 10 do 22 hodin nabídne za stejné ceny jako loni přes stovku atrakcí pro milovníky adrenalinu i nejmenší návštěvníky. V pětici novinek se představí i Goldmine Tower, 90 metrů vysoká věž umožňující zážitek z volného pádu. Tato atrakce je žhavou novinkou - zatím se objevila jen dvakrát v Holandsku a potřetí právě v Praze. Se  vstupným by ve stejné výši měly zůstat i ceny občerstvení a atrakcí.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 20.

  Mumie světa v Praze

  Poprvé v Evropě můžete na pražském Výstavišti v Holešovicích vidět na více než 2000 metrech čtverečních naprosto unikátní výstavu mumií. Vzácné exponáty jsou velmi cenné a pochází z Egypta, Peru, Chile, Nizozemí, Itálie, Rakouska, Německa, Maďarska, Velké Británie i Česka. Unikátnost spočívá v celistvosti sbírky, kterou tvoří jak mumie vážených lidí své doby, tak těch úplně obyčejných. Výstava je otevřena až do konce června každý den.

  Video
  délka: 03:35
  1080p 720p 360p

  Mumie výstava Ivan Hladík, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz/Lars-Luis Linek, Johannes Matthias Hoffmann - Egyptian Ney

 • 21.

  Indiánské poklady

  Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. Velkoryse pojatá výstava ukazuje například originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčích bytostí a další unikáty. Podíváte se i mezi lovce bizonů z Velkých plání, mezi arktické Inuity, do tropických pralesů… Výstava v Náprstkově muzeu v Praze 1 potrvá až do 1. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 22.

  Limonádový Joe a ti druzí

  U příležitosti 100. výročí narození jedné z nejvýraznějších osobností českého filmu, autorovi či spolutvůrci scénářů k legendárním filmům Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech či Císařův pekař a Pekařův císař Jiřího Brdečky vznikla mimořádná interaktivní výstava. Návštěvníky zasvětí do světa westernů, uvidíte obrazy, barrandovské dekorace a kostýmy z filmů. Součástí jsou i multimediální a interaktivní instalace Matyáše Trnky, vnuka Jiřího Trnky. Uvidíte i repliku Saloonu a přestřelku kovbojů z Limonádového Joa či výjevy z Tajemství hradu v Karpatech. Výstava je k vidění ve Chvalském zámku v Praze do 1. dubna. 

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 23.

  Lada v Tančícím domě

  Na 400 děl výtvarníka Josefa Lady můžete vidět na výstavě v Tančícím domě v Praze. Shlédnout tu můžete nejznámější obrazy z jeho volné tvorby, ilustrace knih a novin z meziválečné doby i dosud nezveřejněné kresby. V rámci doprovodného programu výstavy budou koncerty Filmové filharmonie a komentované prohlídky s vnukem malíře Josefem Ladou či kurátory výstavy. Výstava Sedmičky Josefa Lady se koná při příležitosti jeho letošního 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí. Potrvá do 1. dubna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 24.

  Jak se točí peníze

  V kulturním centru DEPO2015 v Plzni se děti naučí, jak správně zacházet s penězi. V simulované herně dostanou svoji platební kartu s virtuálními penězi a budou trénovat, jak s nimi zacházet v reálném životě. Mohou nakupovat, plněním úkolů vydělat další peníze a ty investovat nebo třeba darovat na prospěšnou věc. Unikátní expozice »Jak se točí peníze« je otevřena do 18. dubna.

  Dítě by mělo vědět, že peníze nerostou na stromech.
  Autor: profimedia.cz

 • 25.

  Labyrint chodeb

  Prohlídkový okruh chodeb, sklepů a studní nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory už od 13. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů. Nyní jsou přístupné veřejnosti. Prohlídková trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů. Během prohlídky spatří návštěvníci 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. Na prohlídky se můžete přihlásit na www.prazdrojvisit.cz

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 26.

  Za Káťou, Škubánkem a dalšími

  Káťa a Škubánek, O človíčkovi, O vodníku Česílkovi, Matylda a mnoha dalších večerníčků mají společného autora manžele Lamkovi. Právě jejich tvorbě je věnovaná výstava s názvem Pohádkový život rodiny Lamkových v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Představí různé fáze vzniku animovaného filmu, od počátečního nápadu až k samotné realizaci. Připraveno je 13 zastavení s populárními postavičkami a od 21. března bude k dispozici i speciální místnost, ve které si budete moci dokonce vlastnoručně vyzkoušet některé z postupů a triků. K vidění budou mimo jiné nádherné loutky Dagmar Berkové z inscenace Království květin. Výstava je k vidění až do 16. září.

  víkendové tipy
  Autor: Muzeum loutkářských kultur Chrudim

 • 27.

  Orbis Pictus na zámku

  Unikátní výstava Orbis Pictus Play Zlín je souborem více než 60 interaktivních objektů, které se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii se zaměřením zejména na fenomén hry. Objekty vyráběli výtvarníci pod dohledem Petra Nikla a inspirovali se v Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce. Projekt vznikl před 11 lety a v různých modifikacích po celém světě proběhlo již 80 interaktivních výstav, které zhlédly téměř 3 miliony návštěvníků. Na zlínském zámku jde o stálou expozici.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 28.

  »Meďáky« ve Vaňkovce

  V brněnské Galerii Vaňkovka se v těchto dnech koná výstava »V zajetí Mercedes-Benz«. Třiadvacet historických i současných vozů v celkové hodnotě stovek milionů korun přibližuje vývoj této legendární německé značky. Nejstarším exponátem je první automobil na světě poháněný spalovacím motorem. Nechybí ani auto, které vozilo T. G. Masaryka či současný miláček světových celebrit. Výstava potrvá do 25. března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 29.

  Remkova cesta ke hvězdám

  Unikátní výstavu o letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru v březnu 1978 připravilo ke 40. výročí této události Technické muzeum v Brně. K vidění jsou dobové fotografie, součásti výstroje, obaly vesmírné stravy, talismany či 3D dokument uváděný hlavním aktérem.

  Vladimír Remek zahájil v Brně výstavu ke 40. výročí jeho letu do vesmíru.
  Autor: Foto Blesk - Zdeněk Matyáš a archiv

 • 30.

  Werichovo Fimfárum

  Letohrádek Mitrovských v Brně připravil výstavní lahůdku v podobě expozice k animovanému českému filmu Fimfárum Jana Wericha aneb Do třetice všeho dobrého. Vystaveny tu jsou trojrozměrné scény z jednotlivých pohádek celovečerního filmu: Jak na Šumavě obři vyhynuli, O kloboučku s pérkem sojčím a Rozum a Štěstí. Kromě loutek, rekvizit a dekorací budou vystaveny také originální scénické návrhy, ilustrace a fotografie. Výstava se věnuje i herecké legendě Jana Wericha. Zavítat sem můžete až do 25. dubna.

  Video
  délka: 00:32
  720p 360p

  Výstava loutek z pohádky Fimfárum v Brně Markéta Malá

  víkendové tipy
  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 31.

  Trabant, volha a ty další

  Nablýskaná ruská Poběda a Volha, nezničitelný Trabant ze Zwickau, rumunský Oltcit, žigulík a jak jinak legendární tisícovka embéčko. Auta, která měla posunout někdejší socialistický blok k lepším zítřkům, přežila politiky i jejich ideologii. Vybrané kousky jsou k vidění v Technickém muzeu v Brně pod hlavičkou populární rozhlasové relace Pozor, zákruta, kterou od roku 1962 každou neděli hltaly desetitisíce posluchačů. Jde o stálou výstavu.

  Video
  délka: 00:39
  360p

  Pohled do expozice Pozor,zákruta, kterou může veřejnost navštívit v Technickém muzeu v Brně Zdeněk Matyáš

  víkendové tipy
  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 32.

  Za knížkami s Analfabetou

  Na velkou a dobrodružnou cestu do světa dětské literatury se můžete vydat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Koná se tu totiž výstava, která chce zábavnou formou seznámit děti s literaturou, a to jak českou, tak světovou. Potkat se tu tak můžete s řadou známých literárních postaviček, k vidění je úplně první český komiks nebo první dětská čítanka od Aloise Vinařického z roku 1839. Navíc se připraven doprovodný program v podobě psaní brkem, rytí do voskové tabulky a další. Výstava nese jméno Analfabety Negramotné, hlavní hrdinky jedné z knížek slovenského autora Jána Uličianského. Prohlédnout si ji můžete až do konce července.

  Výstava v Brně
  Autor: Markéta Malá

   

  Fotogalerie
  35 fotografií

   

   

   

   

Autor: rum
Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

prycsnima:  Dyg ty český mumie jsou všude v bulváru 😂😂😂

(03. 02. 2018 21:35)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy