16. leden 2018
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav

20 tipů na víkend: Zlatá bula na Hradě, výšlap Sněžky i Blaníku nebo Zimní bitva

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů na výlety.
  11. ledna 2018 ● 17:00
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. O víkendu se trochu ochladí, čekejte teploty kolem dvou stupňů. Nebe bude oblačné, v neděli by ale mohlo vykouknout sluníčko.

 • 1.

  Ráj pro modeláře

  Pražský hrad chystá ke 100. jubileu založení republiky hned pět samostatných výstav. Ta první na Pražském hradě, která se na krátký čas veřejnosti otevře, se bude jmenovat »V základech státnosti«, a je bezplatně přístupná v Císařské konírně do 15. ledna. Uvidíte tu například Zlatou bulu sicilskou. Na tuto výstavu budou pro veřejnost navazovat vystavené korunovační klenoty ve Vladislavském sále ve dnech 16. až 23. ledna. Ty budou k vidění v nové vitríně, takže si je zájemci lépe prohlédnou. Také korunovační klenoty bude možno prohlédnout si bezplatně.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 2.

  Založeno 1918

  Tisíce růží vykvete o víkendu v Křížové chodbě pražského Karolina. Obdivovat tu můžete zajímavé druhy růží a jejich nevšední úpravy. Speciálem budou třeba čokoládové či zasněžené růže. Dozvíte si i jak je vázat a další zajímavosti.

  Růže
  Autor: Shutterstock.com

 • 3.

  Výstava růží

  Jeden z nejtěžších závodů ve Středočeském kraji se koná už tuto sobotu a už po čtyřiačtyřicáté. Start závodu se uskuteční v 10.15 hodin. Délka závodu je 21,097 km, převýšení 518 m. Start je ve vlašimském zámeckém parku a běží se na samotný vrchol legendami opředené hory Velký Blaník a zpět.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 4.

  Vyběhněte Blaník

  Na 1 400 holubů, 300 kusů drůbeže a zhruba tisícovka králíků jsou hlavním tahákem výstavy Náš chovatel v Lysé nad Labem. Otevřena je v pátek do 17 a v sobotu do 16 hodin. Součástí bude i celostátní trh drobných zvířat nebo třeba závody v králičím hopu a další doprovodné akce.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 5.

  Chovatel v Lysé

  Ve 14 hodin v sobotu vypukne na Rytířském hradišti v Městských lesích Hradce Králového Zimní bitva. Těšit se můžete na bitvu barbarů a rytířů, kteří se utkají na pozadí fantasy příběhu o čarodějnici i trpaslících.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 6.

  Zimní bitva

  Pokud chcete tvrdě prověřit svou fyzičku, přijďte v sobotu do Pece pod Sněžkou před budovu nové lanovky, kde v 11 hodin startuje Sherpa Cup. Pro muže je připraveno 30 kilo, pro odvážné ženy 15 kilo váhy, kterou budou muset vynést na svých zádech až na vrchol Sněžky. Závod je dlouhý 5,6 km a závodníci překonají převýšení 824 m. Ten nejlepší v loňském roce zvládl trasu doslova uběhnout za 1 hodinu a 11 min, první žena dorazila v čase jen o sedm minut horším. Pro běžného turistu je to však čas, který mu nestačí ani na cestu ze Sněžky dolů a to jen s malým batůžkem… Na závod je nutné se registrovat.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 7.

  Sněžka Sherpa Cup

  V Orlických horách se bude opět závodit na saních rohatých. Mezinárodní česko-polská soutěž se koná v sobotu od 13 do 17 hodin v orlicko-horském skiareálu Černá Voda. Zúčastnit se může každý, kdo se zaregistruje, sáňky organizátoři zapůjčí.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 8.

  Závody na »rohatkách«

  Na mnohých hradech a zámcích není zavřeno ani v zimě. Někde probíhají klasické prohlídky, jinde jsou jen speciální. Navíc památky nabízí nejrůznější vánoční »bonusy« v podobě vyzdobených komnat, jarmarků a dalších akcí. Seznam otevřených hradů a zemků ve správě Národního památkového ústavu najdete ZDE

  Video
  délka: 01:02

  Malá Hluboká z velké výšky: Prohlédněte si z dronu perlu České kanady. David Malík, Matěj Šrám

 • 9.

  Hrady a zámky nespí ani v zimě

  Ledový chrám bude umístěn u horní stanice lanovky na Pláň ve Špindlerově Mlýně. Je klimatizovaný, ledové scenérie tedy vydrží po celou zimní sezónu. Sochy pocházejí z dílny evropských sochařů. Letošní téma ocení zejména filmoví nadšenci. Ledárium bude přístupné denně až do konce března od 11 do 15.30, lidé si ho mohou prohlédnout zdarma.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 10.

  Ledový chrám ve Špindlu

  Jubilejní 20. ročník mezinárodního sochařského sympozia začíná v Rožnově pod Radhoštěm. Ledové sochy se tvoří z 20 kusů ledových bloků o celkové hmotnosti více než 1600 kilogramů a vytvářejí je dvoučlenné týmy. Díky izolované hale a ledu z mrazíren nejsou pořadatelé závislí na počasí. Sobotní program pro diváky začíná od 10 hodin. Připraven na focení bude i atraktivní Ledový trůn a přání plnící Aladinova lampa. Navíc bude galerie ozvučená a osvětlená scénickými světly. Sochy si můžete prohlédnout až do 4. února.

  Video
  délka: 01:09
  1080p 720p 360p

  Ledové sochy v Rožnově pod Radhoštěm. Slávka Červená

 • 11.

  Sochání z ledu

  Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. Velkoryse pojatá výstava ukazuje například originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčí bytostí a další unikáty. Podíváte se i mezi lovce bizonů z Velkých plání, mezi arktické Inuity, do tropických pralesů… Výstava v Náprstkově muzeu v Praze 1 potrvá až do 1. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 12.

  Indiánské poklady

  Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo se představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice. Letos byla velmi silně obsazena kategorie Příroda, věda a životní prostředí. Z domácích témat je to i propuštění Jiřího Kajínka či portréty nedávno tragicky zemřelého herce Jana Třísky. Fotografií roku 2017 a vítězem soutěže Czech Press Photo je snímek s názvem Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem. Jeho autor Martin Bandžák ho vyfotil telefonem a mezinárodní porota ho vybrala z více než 7000 fotografií od 482 autorů. Výstava trvá do 30. ledna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 13.

  Czech Press Photo

  U příležitosti 100. výročí narození jedné z nejvýraznějších osobností českého filmu, autorovi či spolutvůrci scénářů k legendárním filmům Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech či Císařův pekař a Pekařův císař Jiřího Brdečky vznikla mimořádná interaktivní výstava. Návštěvníky zasvětí do světa westernů, uvidíte obrazy, barrandovské dekorace a kostýmy z filmů. Součástí jsou i multimediální a interaktivní instalace Matyáše Trnky, vnuka Jiřího Trnky. Uvidíte i repliku Saloonu a přestřelku kovbojů z Limonádového Joa či výjevy z Tajemství hradu v Karpatech. Výstava je k vidění ve Chvalském zámku v Praze od soboty až do 1. dubna. 

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 14.

  Limonádový Joe a ti druzí

  Na 400 děl výtvarníka Josefa Lady můžete vidět na výstavě v Tančícím domě v Praze. Shlédnout tu můžete nejznámější obrazy z jeho volné tvorby, ilustrace knih a novin z meziválečné doby i dosud nezveřejněné kresby. V rámci doprovodného programu výstavy budou koncerty Filmové filharmonie a komentované prohlídky s vnukem malíře Josefem Ladou či kurátory výstavy. Výstava Sedmičky Josefa Lady se koná při příležitosti jeho letošního 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí. Potrvá do 1. dubna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 15.

  Lada v Tančícím domě

  Srdečně všechny zveme do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy na živou výstavu divadelních, loutkových a výtvarných ostrostřelců. Výstava oživuje výtvarné objekty, loutky, obrázky a divadelní dekorace. Dovednost tvůrců však míří jako oko ostrostřelců na hravost a představivost návštěvníků. Do této expozice, která probíhá až do 11. února smíte vstoupit jako do výtvarné herny, oživlé divadelní dekorace nebo laboratoře geniálního vynálezce, který vás nechá objevit krásy a taje světa vašima vlastníma očima.

  Zámecké imaginárium
  Autor: archiv

 • 16.

  Zámecké imaginárium bratří Formanů

  Prohlídkový okruh chodeb, sklepů a studní nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory už od 13. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů. Nyní jsou přístupné veřejnosti. Prohlídková trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů. Během prohlídky spatří návštěvníci 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. Na prohlídky se můžete přihlásit na www.prazdrojvisit.cz

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 17.

  Labyrint chodeb

  Výstava Terakotová armáda – Odkaz prvního císaře nabízí úžasný pohled do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-ti který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi všemi čínskými státy. Jeho terakotová armáda se označuje jako osmý div světa a nedaleko města Xi´an, kde byla objevena císařská hrobka, se nachází více než osm tisíc terakotových soch s motivem vojáků či koní s dřevěnými povozy. Výstavu v současné době nejdokonalejších replik terakotové armády na světě si můžete prohlédnout v Oblastním muzeu v Mostě do konce února.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 18.

  Terakotová armáda

  Unikátní výstava Orbis Pictus Play Zlín je souborem více než 60 interaktivních objektů, které se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii se zaměřením zejména na fenomén hry. Objekty vyráběli výtvarníci pod dohledem Petra Nikla a inspirovali se v Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce. Projekt vznikl před 11 lety a v různých modifikacích po celém světě proběhlo již 80 interaktivních výstav, které shlédly téměř 3 miliony návštěvníků. Na zlínském zámku jde o stálou expozici.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 19.

  Orbis Pictus na zámku

  Na velkou a dobrodružnou cestu do světa dětské literatury se můžete vydat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Koná se tu totiž výstava, která chce zábavnou formou seznámit děti s literaturou, a to jak českou, tak světovou. Potkat se tu tak můžete s řadou známých literárních postaviček, k vidění je úplně první český komiks nebo první dětská čítanka od Aloise Vinařického z roku 1839. Navíc se připraven doprovodný program v podobě psaní brkem, rytí do voskové tabulky a další. Výstava nese jméno Analfabety Negramotné, hlavní hrdinky jedné z knížek slovenského autora Jána Uličianského. Prohlédnout si ji můžete až do konce července příštího roku.

  Výstava v Brně
  Autor: Markéta Malá

 • 20.

  Za knížkami s Analfabetou

  V době, kdy se na území Česka vyráběly pouze šípy nebo srpy, Číňané se překonávali ve zručnosti. Unikátní kultovní předměty, které často sloužili i šamanům, vystavují v Ostravském muzeu. Expozici s názvem »Za velkou zdí« je unikátní, předměty pochází ze soukromé sbírky a jejich hodnota je odhadována na čtvrt miliardy korun! K vidění jsou v muzeu od soboty 16. prosince do 28. února desítky mistrovsky provedených a bohatě zdobených plastik, nádob i řezeb starých na tři tisíce let. Pocházejí z tuzemské soukromé sbírky, jejichž majitel si přeje zůstat v anonymitě.

  Video
  délka: 02:28
  1080p 720p 360p

  Odhalují starověkou Čínu: Ukážou exponáty za čtvrt miliardy! Karel Janeček

  Unikátní výstava tři tisíce let starých kultovních předmětů z Číny vystaví v Ostravském muzeu.
  Unikátní výstava tři tisíce let starých kultovních předmětů z Číny vystaví v Ostravském muzeu.
  Autor: Foto Blesk - Karel Janeček

  Fotogalerie
  21 fotografií

Autor: rum
Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy