11. prosinec 2017
Svátek slaví Dana, zítra Simona

Tipy na víkend: Zažijte Vánoce prababiček, nebo zajděte na jitrnice či do pravěku

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů.
  Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů. (Czechtourism, archiv pořadatelů)
  7. prosince 2017 ● 17:00
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Víkendové teploty se budou pohybovat kolem nuly, čekejte sněžení i v nižších polohách.

 • 1.

  Ve Špindlu začíná sezóna

  Star Wars laser show, exhibice instruktorů lyžování, ukázka roleb a skútrů, fire show – to je sobotní večerní nabídka ve Svatém Petru. Přes den tu budou probíhat nejrůznější soutěže nejen pro děti a vystoupí i řada kapel. Provoz zahájí i na Špičáku nebo na Lipně.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 2.

  Slovácká zabijačka

  Jak probíhala tradiční zabijačka, můžete zažít na Bukovanském mlýně v Bukovanech od pátku až do neděle. Řezník Jitrnička připraví z prasátka všechny možné dobroty, které budete moci ochutnat.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 3.

  Vánoce našich předků

  *Žďár nad Sázavou - kovář, trubači s koledami, dílničky pro děti a k tomu prodej a chytání ryb, vůně svařáku či medoviny, zkrátka vánoční atmosféra se vším všudy. Kus kouzla Vánoc si budete moci odnést v sobotu od 9 do 17 hodin ze zdejšího zámku. Adventní trh bude výjimečný i tím, že se bude konat v prostorách, které jsou pro veřejnost běžně uzavřené.

  *Zubrnice - Vánoční zvyky, výzdoba a vůně vánoček, folklórní soubor, divadlo, výroba vánočních ozdob a dalších výrobků z tradičních materiálů, prodej dárkových předmětů - to vše bude připraveno ve skanzenu o stříbrném adventním víkendu.

  *Rožnov pod Radhoštěm - Neopakovatelnou atmosféru vánočních zvyků na Valašsku můžete zažít o víkendu v areálu Dřevěného městečka. Zavítá sem mikulášská družina, lucky, drát se bude peří a vařit štědračka, zpívat se budou koledy…

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 4.

  Vánoční Flora

  Olomoucké výstaviště Flora ve Smetanových sadech bude o víkendu patřit vánočním nákupním trhům. V doprovodném programu pořadatelé počítají s vánočním salašem s ovečkami, kozami, exotickými lamami z olomoucké zoologické zahrady, připravuje se setkání s čertem a Mikulášem, které určitě nejvíce potěší malé návštěvníky, a pro dospělé třeba po zabijačkové hody. Nebudou chybět ani tradiční ukázky lidových a svátečních řemesel.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 5.

  Betlémy a vánoční výstavy

  *Praha – výstava Betlém a vánoční tradice je k vidění v  kostele Pany Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. K vidění je tu do 3. ledna na 200 betlémů, a to jak historických z typických betlemářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby a především ze všech možných materiálů.

  *Rakovník - Chcete vědět, jak vypadal vánoční stůl v době našich prababiček, jaké byly tradiční pokrmy, které nesměly na vánočním stole chybět? To a mnohem více se dozvíte na výstavě Vánoční stůl v Muzeu TGM a to až do 14. ledna.

  * Přerov nad Labem – v areálu skanzenu Polabského národního muzea ožívají chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy. Vánoční výstava trvá až do 30. prosince.

  *České Budějovice – v Jihočeském muzeu můžete obdivovat betlémy řezbáře Zdeňka Manna a to od těch nejmenších, které jsou umístěné v láhvích až po největší - 6 metrů dlouhý betlém z lipového a smrkového dřeva. Druhá část výstavy představí historické vánoční perličkové ozdoby z velké soukromé sbírky, pocházející především z doby první republiky. Výstava potrvá do 7. ledna.

  *Železný Brod – Skleněné betlémy vyrobené nejrůznějšími technikami můžete vidět do 7. ledna v městské galerii.

  *Turnov - tradiční výstavu, která vás uvede do přípravy a oslavy vánočních svátků v selské usedlosti můžete vidět na Dlaskově statku až do 30. prosince

  *Rychnov nad Kněžnou – na II. nádvoří zámku můžete vidět výstavu s podtitulem Za betlémy do pohádky. Až do 26. prosince budou k vidění třeba i mechanické betlémy.

  *Holešov – více než 70 betlémů z celé republiky je k vidění v sale terreně zámku. Nechybí ani rarity jako třeba dřevěný betlém z 18. století nebo háčkovaný. Výstava potrvá do konce roku.

  *Loštice - Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše můžete vidět do 6. ledna v jeho ateliéru. Betlém má už 300 postav, letos přibyla figurka Alfonse Muchy a dvou místních obyvatel.

  *Strážnice - Zažijte atmosféru předvánočního a vánočního času na vesnici v 19. a na počátku 20. století. Při procházce skanzenem můžete potkat nejen mikulášskou a tříkrálovou obchůzku, ale i další postavy patřící k tomuto období. Program se koná celý víkend.

  *Brno - Tradiční vánoční výstavu historických i současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských. Vystaveny budou starožitné jesličky vyřezávané ze dřeva nebo vystřihované z papíru. Těšit se můžete také na obří betlém třešťského typu z dílny Tomáše Pavlíka. Výstava je otevřená až do 14. ledna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 6.

  Zima na hradech a zámcích

  Na mnohých hradech a zámcích není zavřeno ani v zimě. Někde probíhají klasické prohlídky, jinde jsou jen speciální. Navíc památky nabízí nejrůznější vánoční »bonusy« v podobě vyzdobených komnat, jarmarků a dalších akcí. Seznam otevřených hradů a zemků ve správě Národního památkového ústavu najdete ZDE

 • 7.

  Výstava Czech Press Photo

  Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo se představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice. Letos byla velmi silně obsazena kategorie Příroda, věda a životní prostředí. Z domácích témat je to i propuštění Jiřího Kajínka či portréty nedávno tragicky zemřelého herce Jana Třísky. Fotografií roku 2017 a vítězem soutěže Czech Press Photo je snímek s názvem Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem. Jeho autor Martin Bandžák ho vyfotil telefonem a mezinárodní porota ho vybrala z více než 7000 fotografií od 482 autorů. Výstava trvá do 30. ledna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 8.

  Nelítostný pravěk

  Unikátní výstava představuje souboje o přežití v dějinách přírody. Některé exponáty jsou sestaveny do prehistorických výjevů - dioramat, aby se návštěvníci mohli součástí děje a pocítit, jaké to je stanout tváří v tvář šavlozubému tygrovi, jeskynnímu lvovi, ocitnout se před obřím prvohorním akváriem či uprostřed karbonského pralesa s třímetrovou mnohonožkou, obří vážkou meganeourou a dalšími vyhynulými organismy. Modely jsou doplněny množstvím zkamenělin. Autorem je paleomodelář Radek Labuťa. Na výstavu zajděte do Triloparku v Praze 4 až do konce roku.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 9.

  Josef Lada v »Tančírně«

  Na 400 děl výtvarníka Josefa Lady můžete vidět na výstavě v Tančícím domě v Praze. Shlédnout tu můžete nejznámější obrazy z jeho volné tvorby, ilustrace knih a novin z meziválečné doby i dosud nezveřejněné kresby. V rámci doprovodného programu výstavy budou koncerty Filmové filharmonie a komentované prohlídky s vnukem malíře Josefem Ladou či kurátory výstavy. Výstava Sedmičky Josefa Lady se koná při příležitosti jeho letošního 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí. Potrvá do 1. dubna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 10.

  Zámecké imaginárium bratří Formanů

  Srdečně všechny zveme do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy na živou výstavu divadelních, loutkových a výtvarných ostrostřelců. Výstava oživuje výtvarné objekty, loutky, obrázky a divadelní dekorace. Dovednost tvůrců však míří jako oko ostrostřelců na hravost a představivost návštěvníků. Do této expozice, která probíhá až do 11. února smíte vstoupit jako do výtvarné herny, oživlé divadelní dekorace nebo laboratoře geniálního vynálezce, který vás nechá objevit krásy a taje světa vašima vlastníma očima.

  Zámecké imaginárium
  Zámecké imaginárium
  Autor: archiv

 • 11.

  Za knížkami s Analfabetou

  Na velkou a dobrodružnou cestu do světa dětské literatury se můžete vydat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Koná se tu totiž výstava, která chce zábavnou formou seznámit děti s literaturou, a to jak českou, tak světovou. Potkat se tu tak můžete s řadou známých literárních postaviček, k vidění je úplně první český komiks nebo první dětská čítanka od Aloise Vinařického z roku 1839. Navíc se připraven doprovodný program v podobě psaní brkem, rytí do voskové tabulky a další. Výstava nese jméno Analfabety Negramotné, hlavní hrdinky jedné z knížek slovenského autora Jána Uličianského. Prohlédnout si ji můžete až do konce července příštího roku.

  Výstava dětských knih v Brně.
  Autor: Markéta Malá

 • 12.

  Terakotová armáda

  Výstava Terakotová armáda – Odkaz prvního císaře nabízí jedinečný pohled do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-ti, který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi všemi čínskými státy. Jeho terakotová armáda se označuje jako »osmý div světa« a nedaleko města Xi´an kde byla objevena císařská hrobka, se nachází více než osm tisíc terakotových soch s motivem vojáků či koní s dřevěnými povozy. Výstava v Oblastním muzeu v Mostě je interaktivní a prohlédnout si ji tu můžete až do 7. ledna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

  Fotogalerie
  19 fotografií

   

Autor: rum
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy