V Česku nejste poprvé, jak se vám tu líbí?

„V Praze jsem byla velice krátce asi před dvaceti lety kvůli nějaké televizní show a vím, že je to velice krásné město. Nádherné! Ale příliš jsem toho z ní neviděla. Doufám, že po festivalu, až to všechno skončí, budu mít čas si město projít.“

Od Febiofestu dostanete Kristiána za celoživotní přínos kinematografii. Máte doma svoje ceny vystavené?

„Mám je ve svém venkovském domě v takové malé knihovně. Ale nekochám se jimi. Ne všechny jsou naštěstí tak velké jako Kristián, jsou spíše střední velikosti. Mám je pěkně pohromadě, ale nevystavuji je na odiv. Vědí o nich jen přátelé. Ovšem je pěkné je mít.“

Vaše jméno bylo a dodnes je synonymem ženské krásy a půvabu. Jak se udržujete?

„To nejdůležitější je vitalita, energie, ta vás udržuje. Důležité je pracovat, být v kontaktu s lidmi. Nenechávat život jen tak plynout, ale být jeho součástí.“

Vaše maminka loni oslavila neuvěřitelných 106 let. Jste ráda, že máte v genech takovou dlouhověkost?

„Nežiju stejným životem jako moje máma, takže si nejsem jistá, jestli se dožiju tolika let. Nicméně myslím, že když dosáhnete určitého věku, je důležité, jakou máte kvalitu života.“

Má snad maminka problémy?

„Moje máma má štěstí, že jí stále funguje hlava, dá se s ní normálně mluvit. Konverzovat. Ale bývá už unavená, tělo občas nespolupracuje, nohy neslouží... A když už se nemůžete normálně pohybovat, už dobře nevidíte, je velice těžké jen přežívat v místnosti. Já bych se toho dožila jen nerada.“

Bývala jste označována jako chladná kráska. Jak byste se popsala vy?

„Krásné bývají označovány herečky mezi pětadvaceti a pětačtyřiceti, potom už slýcháte, jak vám říkají, jak jste stále pěkná. Není to nic, čím bych žila. Krása je cosi, co jsem akceptovala, čeho jsem využívala, když jsem mohla, ale ve skutečnosti jsem to nijak neprožívala. Užila jsem si to období, ale nijak mě nestresuje, že čas běží..“

Nedávno kolem vás bylo rušno ohledně kampaně #MeToo, kdy jste řekla, že to zavání honem na čarodějnice. Stále si to myslíte?

„Odpověděla jsem na otázku ohledně petice, kterou jsem podepsala, a udělala jsem to, protože už jsem kvůli tomu nechtěla odpovídat na žádné další. Ale internet je nebezpečná věc, nemáte kontrolu nad tím, jak bude interpretováno, co je řečeno. Bývá to vytrženo z kontextu. Takže o #MeToo nechci mluvit.“

Herci většinou bývají populární kvůli úplně jiným filmům, než kterých si sami cení.

„Určitě. Občas natočíte film, ve kterém je zajímavá role, ale nesetká se s přijetím publika. Cíle tvůrců a očekávání diváků nejsou stejná. Ale filmy se nedají točit jen s tím, že očekáváte ohromný divácký úspěch, zajímavý film musíte udělat, i přestože jej možná mít nebude. Jinak by se točily jen jednoduché komerční příběhy s nezajímavými postavami.“

Máte nějakou takovou nedoceněnou roli?

„Když jsem v roce 1969 natočila Sirénu od Mississippi s Francoisem Truffaultem, tak v době uvedení do kin neměla úspěch. Příběh byl příliš komplikovaný, Jean-Paul Belmondo, který byl ve Francii vnímán jako hrdina, zde hrál muže, který byl podveden a zničen ženou. A divákům se to nelíbilo. Ten film dozrál až s novým publikem o pětadvacet let později. Dnes je to důležitý a uznávaný film, ale tehdy tomu tak nebylo.“

VIDEO: Catherine Deneuve pro Blesk: Můj film s Belmondem byl propadák!

Video
Video se připravuje ...

Catherine Deneuve pro Blesk: Můj film s Belmondem byl propadák! Petr Macek, Aleš Brunclík

VIDEO: Catherine Deneuve na Febiofestu: Ceny si doma nevystavuji, mám je na chatě!

Video
Video se připravuje ...

Catherine Deneuve na Febiofestu: Ceny si doma nevystavuji, mám je na chatě! Petr Macek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
20 fotografií