„Ta záhada s těmi ztrátami ponožek... No řekni, není to téma na román?!“ zeptala se před více než 10 roky ilustrátorka Galina Miklínová spisovatele Pavla Šruta. Od té doby sepsali o pidižvících, kteří se v našich domovech tajně živí ponožkami, už tři veleúspěšné knížky a posledních sedm let také chystali animovaný biják, s nímž právě dnes slavnostně vytáhnou do českých kin.

Hlavní postavou je osiřelý lichožrout Hihlík mluvící hlasem Kryštofa Hádka. „Občas naivka, to já taky bejval...“ poukazuje Hádek. Bleděmodrý hrdina musí po smrti milovaného dědy překonat strach a vydat se hledat posledního žijícího příbuzného, mafiánského strýce Padreho.

V novém domově pak i zásluhou svých dvou poťouchlých bratranců svádí boj o to, aby nemusel opustit své ideály a zásady. A také o usmíření rodiny, ve které někteří začali porušovat základní lichožroutí pravidlo »Nikdy nevezmeš celý pár«!

„Dá se říct, že poselství filmu zní: Rodina je nade vše! Drž se té, kterou máš, měj ji rád a dělej vše pro to, aby byla dobrá, protože jinou na tomhle světě mít nebudeš,“ vzkazují tvůrci.

Vilhelmová: Šišlat nestačí...

Jedinou zástupkyní něžného pohlaví ve filmu je Žiletka! Ostrou holku mluví Tatiana Vilhelmová (38). „Tohle mě hodně bavilo,“ prozradila Blesku herečka s tím, že o lichožroutech četla už synům z knížek.

Snáz se díky tomu proměnila v jednu z nich. „Dnes už mají animovaní hrdinové lidské vlastnosti, takže při jejich ztvárnění nestačí jen šišlat...“ zdůraznila s tím, že všichni za mikrofony plnohodnotně hráli.

»Mafián« Ruppert: Já si fusky hlídám!

„Já si ponožky tak trochu hlídám odjakživa, ale třeba moje žena nosí zásadně každou ponožku jinou,“ dal se slyšet zpěvák Matěj Ruppert, který ve filmu nezaměnitelným ruským akcentem namluvil postavu hromotluckého mafiána Vasila. „Má tudíž výhodu: Když se jí nějaká ponožka ztratí, je jí to vlastně úplně jedno…“ chechtá se.

Další, které uslyšíte

Fotogalerie
41 fotografií