DiCaprio ve filmu vyruší medvědici s mláďaty a ta ho ošklivě potrhá. Dá se útok medvěda přežít?

„Většina střetů s medvědem končí smrtí. Při setkání s ním je nejlepší dělat mrtvého, o což se snaží ve filmu i DiCaprio. Po prvním útoku měl dále jenom ležet, ale on se natáhl pro loveckou křesadlovku, namířil ji na medvědici a čekal, až se znovu přiblíží. Přiblížila se, on vypálil, což já bych neudělal, protože to už bych musel být opravdu dobrý střelec, abych grizzlyho jednou kulí skolil.“

Jemu se to také nepovedlo…

„Medvědici rozdráždil a ta ho napadla s ještě větší zuřivostí. Rozdrásala mu krk, vytrhla mu ze zad maso, poranila ho na hlavě, a přesto našel v sobě ještě dostatek sil, aby jí nožem rozřízl hrdlo, a poté se společně skutálí ze svahu tak, že na něj zvíře dopadne a umírá. Ten člověk musel mít neuvěřitelné štěstí, protože žádná z ran, které utržil, nezasáhla tepnu. To by byl do jedné minuty »vylitej«, jak se říká.“

Naštěstí ho hned po útoku najdou další lovci kožešin.

„Oni mu sice zastavují krvácení a zašívají rány, ale tenkrát nebyl penicilin, ten byl vynalezen až za druhé světové války, takže mu hrozilo velké nebezpečí infekce.“

Taky málem zemřel. Všichni si mysleli, že to nezvládne, opustili ho a on se pak plazil krajinou až k řece, kde rozdělal oheň a vypálil si zanícené rány střelným prachem. Nezabilo by ho to?

„Použil střelný prach místo dezinfekce. Za napoleonských válek si takhle čistili rány vojáci. V tropech se radí, aby si lidé do rány nechali naklást vajíčka od hmyzu a vylíhlé larvy zlikvidují hnis v ráně.“

Když se filmový hrdina probral, objevili se indiáni, kteří ho chtěli zabít, a tak před nimi utekl. Skočil do ledové vody v kožichu a ta ho odnesla k vodopádu. Neutopil by se?

„Tlustý huňatý kožich a těžké boty mu sice nasákly vodou, ale na druhou stranu mu mohly pomoci tlumit nárazy do ostrých kamenů v řece. Nakonec se chytil klády, což mu pomohlo udržet se nad hladinou. Když se dostal na břeh, viděli jsme, jak si lehl a zahříval si ruce dechem. Pak už je střih. Můžeme se jenom domýšlet, co udělal dál. Já bych mu radil, aby se svlékl donaha, vyválel se ve sněhu, aby se usušil a potom se začal pohybovat. Když nejde rozdělat oheň, tak se oblečení vyždímá a ono na vás uschne.“

Myslíte, že by neumrzl?

„Tenkrát byli lidi jinak nastavení. Dneska by člověk hned dostal kašlíček, rýmičku, horečku a zápal plic.“

Jakmile si rozdělal oheň, nachytal si ryby rukama. Je to reálné?

„DiCaprio si vytvořil z kamení ve vodě uzavřený prostor. V místě, kde se hojně vyskytují ryby, může takový prostor fungovat jako rybářská síť a není problém tímto způsobem nějakou rybu chytit rukama. Mimochodem rybí maso je nejlepší pro přežití. Dá se totiž jíst bez obav syrové. Jiné bych nejedl.“

Při svém dalším putování potkává indiána, který se s ním podělí o maso mrtvého bizona. To byste tedy nedoporučoval?

„Pokud bych měl extrémní hlad, snědl bych játra, srdce a ledvinky. To jsou orgány, které se dají jíst syrové. Nesmí mít ale na sobě fleky. To značí, že je je zvíře nemocné a hrozí nebezpečí různých parazitů, kteří by se člověku mohli dostat do těla.“

Indián, se kterým povečeřel, mu postaví saunu a nacpe mu do ran bylinky. Ráno se hrdina vzbudí a je téměř jako rybička. Mají bylinky skutečně takový účinek?

„Indiáni byli specialisti na léčivé bylinky a dobře věděli, co by mu mohlo pomoci, aby ho vyléčili. Já myslím, že reálně by se dával dohromady třeba čtrnáct dnů, ale pak by ještě musel mít pravidelnou stravu, třeba každou hodinu lžíci vývaru, což ve filmu nemá. Každopádně indián mu ještě postavil přístřešek, který ho chránil před větrem, a v něm udělal saunu, která vytáhne z těla to špatné.“

Ráno už ujíždí na koni před nepřáteli, a když zasáhnou jeho koně, padá s ním z vysoké skály přímo na špici jehličnatého stromu a skrz jeho větve až na zem…

„Tomu se říká řízený pád. I když u něj to byla náhoda. Větve člověka zpomalí. Problém by byl, kdyby ho větve vymrštily mimo strom, to by jistě nepřežil.“

Po probuzení z bezvědomí rozpárá břicho koni, vytáhne mu vnitřnosti, svlékne se donaha, vleze si do něj a přespí. Proč to udělal?

„Já kdybych někde v divočině zabil větší zvíře a potřeboval bych se ohřát, udělal bych to samé, protože čerstvě zemřelé zvíře ještě chvilku zůstane teplé.“

Proč se svlékal?

„Tělo vytváří teplo. Stejně jako když si vlezete nahý do spacáku, vytvoří se teplo uvnitř a zahřeje vás to lépe, než když si do něj vlezete v oblečení. Svoje šaty nechal venku, aby nenasákly vlhkost z těla koně. Kdyby je měl na sobě, nasákly by vlhkost ze zvířete, a kdyby vylezl, zmrzlo by oblečení na něm.“

Ráno vstal a podařilo se mu dostat do města a vydal se pomstít svého syna ve finální bitvě. Mohl mít na to ještě energii?

„Musel mít velmi silnou motivaci. Jeho protivník mu zapíchne nůž do nohy. Naštěstí nezasáhl tepnu, kdyby jo, byl by s ním konec.“

Takže myslíte, že tohle všechno mohl hlavní hrdina přežít?

„Všechny tyto scény působí reálně, ale aby to člověk mohl přežít, musí být psychicky mimořádně odolný. Musí si neustále opakovat, že to zvládne. Nevzdávat se. Lovci kožešin na počátku devatenáctého století nebyli zhýčkaní ani tolik civilizovaní. Dnešní člověk, i když bude trénovaný, by to zvládl asi těžko. Upřímně můžu říct, že já bych chcípl.“

Proč? Myslíte, že jsme dneska méně odolní?

„Máme to v hlavě. Do popředí se nám v mozku dostala elektronika a počítače a schopnost přežít v extrémních podmínkách se upozadila. Je to ale věc zvyku. Kdybychom měsíc žili v drsném kraji, postupně bychom se začali přizpůsobovat. Já říkám, chovej se v přírodě jako zvíře a přežiješ.“

Co byste člověku, který se ztratí v lesích, poradil?

„Nesmí panikařit a musí si uvědomit, co je důležité. Bez jídla vydrží třicet dní. Bez vody jen tři dny, a proto musí najít místo, kde by se napil. V dnešní době bych se trochu obával pít z vody, kterou neznám, protože vím o případech, kdy se člověk osvěžil ze studánky a dostal úplavici. Bezpečnější je počkat si na ranní rosu, případně si vymačkat vodu z mechu. Pokud se ztratím v lese a už je tma, lehnu si pod nějaký smrček nebo se zahrabu do listí a přespím tam do rána. Ráno bych našel nějaké stopy zvěře, ty nás dovedou ke zvířecí stezce a ta vede k místu, kde se dá pít. Pokud objevím potůček, tak se ho držím, jdu po proudu, který mě dovede do civilizace.“

Co když potkáte větší zvíře, než jste vy?

„Jeden náš instruktor byl svědkem napadení medvědem v Tatrách. Jedna mladá dvojice si nechala hned u vchodu ve stanu otevřené konzervy. Medvěd je v noci ucítil, vtrhl tam, aby se najedl, chvíli si s dvojicí pohrával, a když to viděli ostatní, začali dělat hluk, aby medvěd utekl. Napadená dvojice naštěstí přežila.“

Vy máte děti, učíte je také přežití v přírodě?

„Od čtyř let je beru do lesa, rozděláme oheň, nachystám chrastí, ony to sledují, a když to takhle udělám potřetí, tak se samy rozběhnou pro chrastí a pomáhají mi, což je nejlepší způsob, jak se to děti mohou naučit.“

Takže je nenutíte?

„Určitě ne. Když jdeme se známými, vezmu kotlík, dám do něj vodu, brambory, mrkev, sůl, celer, petržel a vařím polívku. Oni na to, že to jejich děti jíst nebudou, protože to doma nejedí, ale já jim odpovím, že to je speciální lesní polévka, hodím do ní kousek smrčku a děti polívku s chutí sní.“

Čím to je?

„Dneska děti znají jenom tablet a počítače, a tak když zažijí něco takového, jsou nadšené. Za mého mládí byl pobyt v přírodě nebo spaní pod širákem normální. Nyní bude zavedena branná výchova do škol. Děláme kurzy, jak přežít v přírodě, úroveň jedna, dva, tři, čtyři, medik kurzy pro státní i civilní složky nebo kurzy pro děti.“

Leonardo DiCaprio (41)

Leonardo DiCaprio ve filmu Revenant musel jíst syrové maso bizona, ač je vegetarián. Naučil se střílet z pušky, rozdělávat oheň, částečně hovořit dvěma indiánskými jazyky a studoval staré způsoby léčení. Za dokonalé převtělení do postavy si Oscara skutečně zasloužil.

Amar Ibrahim (48)

Amar Ibrahim pořádá kurzy na přežití se svou firmou Outdoor Survival. Obsahem jeho činností jsou vzdělávací akce o životě v přírodě. Jak ji co nejlépe poznat, jak s ní žít v symbióze a v případě potřeby vědět, jak využít jejího bohatství ke svému přežití či jenom k zajištění komfortu při táboření s rodinou.

Jak přežít v divočině

Kde v divočině sehnat dostatek tekutin, abyste neumřeli žízní?

Amar Ibrahim radí, budete-li v lese hledat vodu, stačí najít mech, který vypadá čistě a nejsou v jeho okolí výkaly. Pokud nemáte nádobu, můžete si vodu z mechu vymačkat přímo do úst. Je čistá, protože mech funguje jako filtr.

V jakém stromu najdete lék?

V případě nouze vám může zachránit život bříza. Voda v ní má léčivé účinky a ve své syrové podobě chutná lehce nasládle.

Jak nahradíte kotlík na polévku?

Podaří-li se vám zabít menší zvíře, např. králíka, můžete jeho kůži využít jako nádobu k přípravě polévky. Rozděláte oheň, necháte kůži viset tak, aby se nespálila, a do hodiny se voda v ní uvaří.

Fotogalerie
21 fotografií