Františka odpovídá čtenářům: Proč si Osvaldová ubližuje?

Proč se Gábina Osvadová nesnaží vypadat lépe?

Proč se Gábina Osvadová nesnaží vypadat lépe?
Foto: abl

30. prosince 2010 | 05:00

Dnešní dotaz se týká prestižní textařky a libretistky Gábiny Osvaldové. Čtenářka Helenka se diví, proč úspěšná Osvaldová, mimochodem porotkyně rozbíhajícího se kola Česko Slovenské SuperStar o sebe nedbá, jak by se na ženu jejího formátu slušelo.

Dotaz byl delší a v poněkud zkrácené verzi zní: Dobrý den, nechápu, proč někdo z televizních stylistů, vizážistů a dalších poskoků Gábině Osvaldové neřekne, ať se sebou něco udělá. Je vtipná, inteligentní, schopná a vypadá jak selka. Málokterá žena je i po padesátce stoprocentní, ale i otylky dokážou být sexy. Sexy mozek je sice taky famózní, ale nestačí. Kdyby si ji trochu vzali do parády odborníci, Soukup by si jistě dal říct. On ji zcela jistě miluje, ale jako ženská ho nemůže absolutně přitahovat. Proč svůj inteligenční šarm nepodpoří a naopak ho zazdívá věčně černými hadry a nenápaditým účesem? Nebo je to její image vypadat blbě? Proč si svým zjevem ubližuje, když má prostředky i možnosti to napravit? Mě tím provokuje, protože já kdybych měla prachy, určitě bych si dokázala pomoci.

Není to tak jednoduché

Dotaz paní Heleny v sobě skrývá několik témat, obecných problémů, s nimiž se pere řada žen. Zřejmě i Osvaldová. Mě nevyjímaje. Jejich teoretické rozklíčování možná dá teoretickou odpověď, proč Gábina a jí podobné ženy zazdívají koketní ženskost, sexy outfity. Ignorují mimiku odepisující botox, který si většina hvězd šlehne do mimických vrásek tváře častěji než si svátečně šňupne koks... Tyhle ženské si nenaplétají vlasy a nenechávají si laserovou liposukcí odsát tuk se stejnou frekvencí jako jiné souputnice chodí ke kadeřníkovi… I když na to mají - jak paní Helena podotýká - prostředky. Do jaké míry za to může pohodlnost, zábrany, ztráta sexuální motivace, těžko říci. Je to jistě kus od kusu.

Jedna a jedna nejsou vždycky dvě

Bez ohledu na vyspělou společnost jedenadvacátého století, bez ohledu na emancipaci, která stále drhne, ale rozhodně tu je, se stejně mysl většiny lidí řídí odvěkou tezí, která v zjednodušené verzi zní: povinností ženy je být půvabná, muž zase musí být úspěšný. Ona je zkrátka jeho výstavní skříní, plodí děti a on se o postará o rodinu.

Zmíněná emancipace v tom jistě udělala zmatek, řada chlapů smýšlí jinak, nicméně spousta žen k onomu archetypu tíhne. Díky své podstatě, marnivosti – bez ohledu na kariérní úspěšnost. A přiznejme si, že milióny děvenek na něm stále staví kariéru – co nadělil pánbůh, dožene plastická chirurgie... Tsunami soutěží krásy je důkazem. Proto dotaz čtenářky chápu. Zároveň si ale dovolím oponovat, že odborníky posvěcený styling, dovedný make-up, bezchybný účes, sex-appel nejistí. To všechno mu pouze -stejně jako intelekt - nahraje. Subjektivně vnímaná sexuální přitažlivost je zejména daná charismatem. Rozpoložením duše, životními okolnostmi, povahou. Proto luxusně udržované (často profesně úspěšné) padesátnice pláčí o samotě. Exkluzivní Dara Rolins tráví s dcerou sama Vánoce na Havaji. A tak bych mohla pokračovat dál.

Achillova pata intelektuálky?

Netuším, proč textařka Osvaldová má na svou ženskou atraktivitu tzv. na háku. Věčné černá, věčné kalhoty a jakási delší „společenská“ trika, které figuře s kily navíc nesvědčí. Tmavé džíny, vytahané topy na slavnostních ceremoniálech filmového Českého lva... intelektuální vzpourou proti glamour konvenci, pozlátku showbyznysu, v němž vydělává peníze. Je tak trochu zastydlou vzporou rebelantské holky, která dávno dospěla...

Ženské to mají – bez ohledu na zmíněný společenský archetyp – mnohem složitější než muži. Biologické stáří se jim nepromíjí, povinnost být půvabná je smílá rok od roku. Osvaldová jako spousta jiných se tomu už dávno vzpurně postavila čelem. Razantněji, než by musela. Nejspíš další žena, jíž intelekt pudovou ženskost komplikuje a proto je radši nad věcí. Sází na sarkasmus, jenž je ji bližší než voňavý svět módní bible Vogue.

Každý je svého štěstí (a také půvabu) strůjcem, říká se. Se všemi dobrými i špatnými důsledky. A to platí i pro Gábinu Osvaldovou, která kdysi kdesi zřejmě získala pofiderní dojem, že je ošklivým, ale o to víc hrdým a chytrým káčátkem.

Absolventka DAMU, Gábina Osvaldová je dnes známá především jako textařka a libretistka, ale ona má za sebou i role v několika kultovních filmech z fondu zlaté české kinematografie. Patří k nim i snímek Osada havranů z roku 1978. Tehdy jí bylo pětadvacet a zahrála si vedle Jirky Bartošky, který se už tehdy měl punc sex-symbolu.

1/5

P.S.

Za okomentování stojí i poznámka paní Heleny: „Kdyby si ji trochu vzali do parády odborníci, Soukup by si jistě dal říct. On ji zcela jistě miluje, ale jako ženská ho nemůže absolutně přitahovat.“

O podstatě stylu Gábiny Osvaldové mohu pouze polemizovat, dedukovat z jejího, veřejnosti známého projevu. Ve společnosti spolu prohodíme pár slov. Ale Soukupa znám přes čtyřicet let. Občas se potkáváme, a je to stejné jako kdysi na gymplu, když chodil s mou nejlepší kamarádkou, kterou si vzal za ženu... Troufám si říci, že Ondra nikdy nepatřil k chlapům, které prvoplánově přitahují sexy nastajlované krasavice, co mají módu v malíčku. Ostatně důkazem je i jeho, do společné  domácnosti adoptovaná přítelkyně Šoralová.

Mimochodem - mezi důvěrnými známými se léta traduje, že s vizí svobodomyslného manželského svazku měla kdysi přijít Osvaldová, kterou Soukup, paní Heleno, opravdu miluje. Život je každopádně složitější, než se může zvenku jevit, milí čtenáři. Napište své názory na image a oblečení osobností z televizní obrazovky. Zapojte se do polemiky o módě. Vaše dotazy jsou vítané!

Autor: Františka Čížková , Krvs

Kauza David Rath

- přečtěte si vše o jeho zatčení, obvinění z korupce, úplatku a nalezených milionech.
Sdílej na facebooku

Komerční sdělení

Diskuse (Komentářů: 66) Přidat názorPřidat názor

evastranska: Vzpomínám si ještě na doby, kdy byla herečkou. Moc ji to slušelo, byla sympatická, tehdy již byla trochu baculka. Naprosto to nevadilo, byla sexy. Do dneška, ač je stále na výsluní šoubyznysu, ji mám ráda, má hezký úsměv a veselé oči. Co mi vadí-jsou její vlasy. Vždyť by stačilo třeba u televize, je trochu prokartáčovat. Její oblečení mi nevadí, také nemám ráda sukně, vadí mi oblečení, které škrtí. Takže, kdybych si měla vybrat mezi neupravenými vlasi paní Osvaldové a mými sympatiemi k ní, tak si vyberu ty sympatie - ona za to jistě stojí. Je to zcela uirčitě kladný člověk - vlasy sem-vlasy tam. (11. 02. 2011 17:56)

zamlzena: vždyť ty upravované,jak se výše doporučuje,jsou poté jedna jako druhá. není lepší být svá? Myslím,že hodně času a případné přeměmě se věnují jen méně inteligentní ženy,které mají spíše prázdnou hlavu. Taková krása, alepartnera nenadchne a tak je často střídají. Gábina je inteligentní a ví to. proč by byla tuctová,když tuctová není? Ponechme to prázdnějším hlavinkám,které se cpou mezi celebrity ač nic neumí a zakládají svou karieru na zevnějšku,případně se snaží ulovit movitého muže za manžela. Někdy to i vyjde, ale nebývá to příliš chytrý muž. (12. 01. 2011 12:14)

ochman: Občas se potkáváme, a je to stejné jako kdysi na gymplu, když chodil s mou nejlepší kamarádkou, kterou si vzal za ženu... Tak kolikrát byl Soukup ženatý ? Nejmíň dvakrát !!! A má další děti ? Františko odpověz prosím,néé alebo ano !!! (06. 01. 2011 10:24)

crakazasecrak: (02. 01. 2011 10:11)

bara: to víš, lysohlávku, já to, o čem píšeš, neznám, naštěstí - ono dopracovat se k takovým koncům, jako ty - není nic pro lidi které doma vychovala slušná a spořádaná rodina ) (01. 01. 2011 13:45)

Zobrazit celou diskusi

reklama

ikona

Celebrity

Divoké lázně: Agáta pustila syna k vodě, rebel Mareš kouřil brčko

Divoké lázně: Agáta pustila syna k vodě, rebel Mareš kouřil brčko

VIDEO: V pražských Žlutých lázních to opět žilo, vyrazili sem totiž slavné maminky. Vyměnily kočárky za bazén a se svými ratolestmi si pořádně zařádily.…celý článek

Umělci přáli královně k 60 letům na trůnu, Bono z U2 jí dokonce rozesmál

Umělci přáli královně k 60 letům na trůnu, Bono z U2 jí dokonce rozesmál

Zpěváci, herečky, spisovatelé a také módní návrhářky - ti všichni si na Piccadilly třásli rukou s britskou panovnicí, která slaví diamantové jubileum.…celý článek

Mahulena Bočanová: Návrat k exmilenci?!

Mahulena Bočanová: Návrat k exmilenci?!

Pořekadlo, že do jedné řeky se dvakrát nevstoupí, pro Mahulenu Bočanovou (45) neplatí. A to doslova! Se zahradníkem Jiřím Herdou (32) se sice v únoru…celý článek

ikona

Kam jít dál

ikona

Nejnovější z kategorie

Adamec si na milion ze SuperStar rok počká!

Adamec si na milion ze SuperStar rok počká!

Polovinu výhry za vítězství v Česko Slovenské SuperStar má Lukáš Adamec (24)…  celý článek

Rytmus uráží SuperStaristy: Ponižuje je na internetu!

Rytmus uráží SuperStaristy: Ponižuje je na internetu!

Urážky rapera Patrika Vrbovského alias Rytmuse na adresu finalistů Česko Slovenské…  celý článek

Šeps a Kolečkářová: Chceme malého rastamana

Šeps a Kolečkářová: Chceme malého rastamana

Láska mezi Michalem Šepsem a Alžbětou Kolečkářovou nabírá na obrátkách. I po…  celý článek

Zpěvačka Miley Cyrus vyrazila bez podprsenky: A málem jí vypadla prsa

Zpěvačka Miley Cyrus vyrazila bez podprsenky: A málem jí vypadla prsa

Vzala na sebe bílé tílko s velkým výstřihem, jenže brzy zjistila, že to možná nebyla nejšťastnější volba. Zpěvačka Miley Cyrus…celý článek

ikona

Pro ženy

ikona

Auto.cz

Divoké lázně: Agáta pustila syna k vodě, rebel Mareš kouřil brčko

Divoké lázně: Agáta pustila syna k vodě, rebel Mareš kouřil brčko

VIDEO: V pražských Žlutých lázních to opět žilo, vyrazili sem totiž slavné maminky. Vyměnily kočárky za bazén a se svými ratolestmi…celý článek

Zprávy z Vašeho okolí

ikona

Top články na Blesk.cz