Zpěvák v úterý v Českém rozhlase Dvojka popsal to, jaká u nás byla situace po okupaci v srpnu 1968. „Oni při tom obsazení Československa nás ještě nechali rok – aby ten, kdo chce, mohl odejít. To už přece samo o sobě říká, jak to bylo všechno naplánované a domluvené těmi velmocemi,“ vysvětloval Karel a pozastavil se nad tím, že lidé po revoluci oslavovali emigranty. A ty, co zůstali, tedy i jeho, moc ne!

Zůstal tu pro fanoušky

„Tak někdo odešel a vrátil se pak s tím vítězným victory symbolem v devětaosmdesátém domů a byl oslavován, že byl jako venku. Tak já jsem čekal větší oslavu, tím, že jsem tady zůstal a že jsem měl nějaké ambice, nebo chtěl jsem zůstat a zpívat pro ty, kterým jsem byl vlastně vděčný za to, že mně nastartovali ten můstek pro ten start a ukázali sympatie, a kteří mi pomohli v tom, že jsem dostal nějakou odvahu pokračovat a vlastně mě udělali populárním zpěvákem,“ popsal Gott, co ho dodnes trápí.

Spílali umělcům

Zpěvák také popsal svou verzi toho, proč lidé po revoluci nespílali komunistům, ale umělcům, kteří za minulého režimu pracovali. „Oni nenadávali na ty, kteří tady dělali ten systém. Těm to neříkali, protože ti by se s nima vůbec nebavili. Ti by řekli: Počkejte, já teď tady podnikám, privatizuju, tak mě nechte na pokoji,“ dodal v ČRo Gott. 

Co řekli umělci o Karlu Gottovi?

Jaroslav Hutka (71), písničkář: „Režim ho využíval, on mu sloužil a šířil v rádiu a televizi povinný optimismus, tak proč by emigroval? Měl se za to dobře. Po jedné emigraci, kdy ho Husák povolal zpět, se vrátil a mohl jezdit pak na turné, kam chtěl. Vystupoval i v Holandsku a že by do něj lidé po převratu kopali? Blouzní! Vyhrával jednoho Slavíka za druhým, měl velké koncerty a plné sály. Co mu chybělo tehdy a co mu chybí dnes? Nic.“

Jiří Adamec (70), režisér: „Pokud to Karel Gott říká, pak k tomu má důvod. A já nemám důvod o tom pochybovat, nebo to účelově zpochybňovat.“

Milan Knížák (78), výtvarník: „Karel Gott lže, on emigroval do SRN, pak se ale vrátil a kál se. Osobně jsem ho viděl v německé televizi, kde prohlásil, že emigroval. Dnes jsou všichni disidenti v čele s Babišem.“

Michal Horáček (66), textař: „Karel byl oblíbený před revolucí, za revoluce zpíval na Václavském náměstí s Krylem a sklidil ovace, po revoluci byl nesčetněkrát Zlatým slavíkem. To, že měl i kritiky, je přirozené. Vcelku soudím, že na rozdíl od mnoha jiných důvod ke stížnostem extra nemá.“

Jan Rejžek (64), hudební kritik: „Tento jeho výrok vnímám v řadě idiotských zemanovských výroků, jako že nás všechny řídí ilumináti, že na tom byl hůř než Havel atd. Jen jaksi zapomněl, jak v projevu při Antichartě v Divadle hudby děkoval straně a vládě.“

Marta Kubišová (76), zpěvačka: „Karel je dál stálice, tak jako byl, tomu se s kariérou tak moc nestalo. Já myslím, že ho veřejnost chápala hezky. Když mi bylo nejhůř, tak mi jako jeden z mála pomohl, on byl vlastně za minulého režimu statečný.“

VIDEO: Karel Gott na premiéře pohádky, v níž hraje s dcerami: Jak byl spokojený?

Video
Video se připravuje ...

Karel Gott na premiéře pohádky, v níž hraje s dcerami: Jak byl spokojený? Kateřina Štíchová, Aleš Brunclík

Fotogalerie
14 fotografií