23. červenec 2018
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Případy manipulace s hlasy ve Slavících PŘEHLEDNĚ: Sestřelili i Evu s Vaškem!

/
 • Drama kolem Slavíků? Manipulace s hlasy už se řešily i v minulých letech!
  28. listopadu 2017 ● 20:37
   

  Slavnostní vyhlašování cen Český slavík je stále pro mnohé celebrity téměř svátkem a přímý přenos z večera patří každoročně k nejsledovanějším pořadům. Ovšem letošní ročník provází řada kontroverzí a skoro se zdá, že anketa ztrácí na vážnosti a významu. Ovšem není to poprvé, co se podobné skandály kolem údajných manipulací s hlasováním vyrojily. Připomeňte si s námi ty největší přešlapy Slavíka z minulosti.

 • 1.

  Votchi

  V roce 2007 pořadatelé vyřadili ze sčítání část hlasů pro skupinu Votchi. Podle pořadatelů některé SMS vykazovaly nestandardní znaky, což vedlo ke zjištění, že existovaly skupiny SIM karet v počtu minimálně několik set kusů, ze kterých neznámé osoby zasílaly hlasy do ankety ve prospěch skupiny Votchi a zpěváka Patrika Foxe. Interpreti se od záležitosti distancovali a souhlasili s přepočítáním hlasů podle domluveného koeficientu.

  Skupina Votchi

 • 2.

  Rostislav Koplík a skupina Gibon

  O dva roky později vyřadili pořadatelé zpěváka Rostislava Koplíka a skupinu Gibon na základě toho, že drtivá většina hlasů jim přišla od jediného telefonního operátora.

  Rostislav Koplík

 • 3.

  Argema, Eva a Vašek

  Větší pozornost vyvolalo ve stejném roce odebrání hlasů pro duo Eva a Vašek či skupinu Argema, zdůvodněné tím, že prý počet hlasů „neodpovídal standardu hlasování“. Skupina Argema se ohradila proti odebrání 37 procent hlasů, kvůli nimž propadla ze sedmého na 12. místo. Duo Eva a Vašek by bez odebraných hlasů obsadilo osmé místo, nakonec skončilo až na 32. místě.

  VIDEO: Lucie Vondráčková, která se ve Slavíkovi propadla: Je to povrchní soutěž!

  Video
  délka: 03:26
  1080p 720p 360p

  Lucie Vondráčková, která se ve Slavíkovi propadla: Je to povrchní soutěž! David Turek, Lukáš Červený

  Hlavní problém byl v případě Argemy v tom, že hlasující mohli uvést jednoho, dva nebo tři interprety, kterým byly podle pořadí udělovány body. Mohli ale uvést také pouze jednu skupinu. Zatímco v případě vítězného Kabátu tak učinilo necelé jedno procento hlasujících, u Argemy to bylo zhruba 37 procent a u Evy a Vaška dokonce přes 72 procent.

  Eva a Vašek

 • 4.

  Řezník

  V roce 2013 vyvolal protesty některých muzikantů případ rappera Martina Pohla vystupujícího pod přezdívkou Řezník, který byl vyřazen kvůli vulgárním a násilným textům.

  Vyhazov z ankety podpořily organizace a sdružení pomáhající zneužívaným ženám, dětem a obětem trestných činů, případ ale rozdělil české hudebníky – někteří se na protest proti údajné cenzuře od soutěže distancovali, například Tomáš Klus, jiní vyřazení Řezníka naopak podpořili.

  Klus své fanoušky požádal, aby mu do ankety hlasy neposílali. Přesto dvakrát skončil v kategorii zpěváků na druhém místě, ceremoniálu se nezúčastnil. Loni obsadil čtvrté místo. 

  Řezníka vyřadili ze Slavíka 14 dnů před ukončením hlasování.

 • 5.

  Loňská kontroverze kolem skupiny Ortel

  Při loňském vyhlašování vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Když se svou kapelou přebíral Stříbrného slavíka, v hledišti divadla se ozýval pískot. Kapela Ortel bývá spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítají xenofobní texty namířené proti menšinám. Na protest proti ocenění sál opustili muzikant Radek Banga a herečka Iva Pazderková a kauza opět rozdělila českou hudební scénu.

  Kapela Ortel

 • 6.

  Letos Ortel přišel o hlasy

  Letos Ortel, který kvůli loňským událostem na ceremonii nedorazil, skončil původně na třetím místě a jeho kapela byla druhá. Pořádající agentura Musica Bohemica při analýze hlasování dospěla k závěru, že kapela a její lídr dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali loni, kdy podobné porušení pravidel nezjistil.

  „Při analýze hlasování do ankety bylo zjištěno, že ze strany některých fanoušků skupiny Ortel došlo k porušení pravidel ankety. Jde zejména o tu část pravidel, kde se v odstavci d) říká, že organizátor ankety má právo vyřadit hlasy, pokud dojde s využitím databází, adresářů či sociálních sítí k organizovanému vyzývání (agitaci) k podpoře určitého subjektu, a to nad rámec zásady fair play nebo pravidel. Toto porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. září 2017). Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby,“ napsala agentura.

  Video
  délka: 14:22
  1080p 720p 360p

  Šéf Českého slavíka Těšínský: Vše o manipulaci s hlasy v anketě! Proč a komu je bral?  Blesk TV

  Od jejího postupu se v úterý distancoval generální partner ankety Karlovarské minerální vody (KMV). Pokud organizátoři soutěže situaci nevysvětlí, zváží firma odchod ze soutěže.

  Vítěz soutěže mezi kapelami, skupina Kabát, se chce k situaci a případnému vrácení ceny vyjádřit dnes před svým večerním vystoupením v pražské O2 areně. Se situací nesouhlasí ani frontman kapely Olympic Petr Janda.

  VIDEO: Frontman Kabátů Pepa Vojtek: Proč ho nechtěli pustit na Slavíky?!

  Video
  délka: 02:06
  720p 360p

  Frontman Kabátů Pepa Vojtek: Proč ho nechtěli pustit na Slavíky?! Markéta Reinischová, Lukáš Červený

  Tomáš Ortel

 • 7.

  Joakim Brodén

  Letos byl před koncem hlasování vyřazen z ankety Joakim Brodén z kapely Sabaton. Původem švédský zpěvák má i české občanství, podle pořadatelů by ale měl účastník soutěže trvale působit na české hudební scéně. Loni Brodén skončil na pátém místě.

  Joakim Broden z kapely Sabaton

  Fotogalerie
  211 fotografií

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 11

arne100: Tady emáme žádného moderátora kvalitního všechno to jsou jen žvanilové a protekční kecalové.Mě stačí se podívat k sousedům do NSR to jsou praví moderátoři a bez tlačenky.Celý ten slavík v čele s dědkem Gottem je zprofanovaný,Tam jde jen o to se jednou za rok nažrat a nachlastat a sehnat si někoho do postele to je celý slavík.Tv Nova to je už jen žumpa padlých tajtrlíků

(29. 11. 2017 09:23)

noacojezase: Nehodící se-škrtněte, zrovna Sabaton je světová kapela a bez dobrého zpěváka by po té kapele ve světě pes neštěkl.

(29. 11. 2017 00:32)

valhalla84: Tato soutěž vykazuje znaky jak je kdo oblíben. Kvalita jde na druhou kolej. Smutné.

(28. 11. 2017 22:30)

raskal: Jak to vypadá, tak Slavíci jsou jen samá korupce a stratili na významu! Od roku 2007, jak je to v článku je to jen samej přehmat a zmatek. Gott už je stařík, tak mu to přejme, ale ostatní účastnísi by měli ty trofeje hodit pořadatelům pod nohy!

(28. 11. 2017 22:16)

Hela1: Miss, Slavík jdou ke dnu. Nová bude vysílat Superstar to taky je zmanipulovany.

(28. 11. 2017 22:05)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy