Tatínek Jana Přeučila byl od roku 1945 do roku 1948 poslancem Československé strany národně socialistické a osobním přítelem Jana Masaryka. „Miloval myšlenky TGM i Winstona Churchilla. Zajímavé je, že Jan Masaryk kdysi v Londýně Churchillovi řekl o zajímavém politikovi Františku Přeučilovi a potom mezi tatínkem a Churchillem proběhla malá korespondence,“ prozradil Přeučil.

Otcova kariéra však skončila s komunistickým převratem. „Táta byl proti. Komunisté slibovali ráj na zemi, jenže ten ráj nenastal a oni potřebovali ukázat na někoho, kdo byl nepřítelem socialistického zřízení,“ vzpomíná herec. „Tatínek byl obžalovaný z procesu společně s Miladou Horákovou. Vidím to jako dnes, kdy k nám v říjnu 1949 do bytu vtrhlo asi 12 chlapů, tatínka odvezli, v poutech mu dovolili se s námi rozloučit. Řekl mi: Jenčo, jsi tady jediný chlap, musíš se o holky postarat. Mně bylo 12 let. Tatínka odsoudili na doživotí,“ říká Přeučil.

Video
délka: 04:49
1080p 720p 360p

Potomci slavných: Jan Přeučil o tátovi (2. díl) Zuzana Bubílková, Jan Jedlička

Do vězení pak Přeučil musel otci doručit i tu nejsmutnější zprávu. „V roce 1959 jsem mu musel jít oznámit, že maminka zemřela, psychicky to neunesla. Stalo se to na první svátek vánoční,“ smutní herec. Františka Přeučila nakonec propustili roku 1963 se sedmiletou podmínkou, úplné rehabilitace se dočkal až roku 1990.

Fotogalerie
11 fotografií