Kontroverzní sadu hrnků s podobiznami známých osobností prodává vydavatelství Naše vojsko, jehož ředitel Emerich Drtina očividně nevidí žádný problém v tom, že jsou mezi českými a světovými ikonami i diktátoři Josif Vissarionovič Stalin (†74) či již zmíněný Hitler. „Já nejsem žádný neonacista, ale obchodník,“ uvedl k aféře stroze pro deník Aha! Drtina.

Jenže jeho názor už nemusí sdílet samotné celebrity, jejichž podoba je zde použita většinou bez jejich vědomí a souhlasu. Vdova po Václavu Havlovi Dagmar Havlová (64) dokonce o záležitosti nejprve vůbec nevěděla! „Nevím, o čem mluvíte,“ omluvila se nechápavě bývalá první dáma, která se ovšem po zaslání ofoceného reklamního letáku už znovu neozvala.

Možná že ji pošpinění manželovy památky natolik vyvedlo z míry, že z toho ztratila řeč. Podle informací Aha! však již začala nepříjemnou věc řešit. Jen těžko mohla být nadšená, že je její zesnulý muž na stejném letáku jako tyrani, kteří mají na svědomí miliony životů.

VIDEO: Dagmar Havlová čte ze starozákonních textů během mše za Václava Havla.

Video
délka: 00:50
480p 360p 240p

Dagmar Havlová čte ze starozákonních textů během mše za Václava Havla. Blesk - Mária Rušinová

Havlová tak zřejmě bude následovat příkladu dalšího poškozeného, zpěváka Karla Gotta, jehož jméno je navíc už léta kvůli takovým případům chráněné ochrannou známkou. „Pan Karel Gott nedal souhlas s pořízením ani užitím jeho podobizny na zmíněné produkty. Proto se poradí se svým právním zástupcem na dalším postupu,“ uvedla v oficiálním vyjádření Slavíkova mluvčí Aneta Stolzová.

Výhrady proti použití své tváře by ostatně mohli mít i hokejista Jaromír Jágr (45) či prezident Miloš Zeman (72), kteří jsou na reklamě ve stejné řadě jako Gott a Hitler.

Zato k zahraničním osobnostem se zřejmě informace o podivné edici hrníčků vůbec nedostane, a tak budou mít jen stěží šanci se ohradit. Jedná se v první řadě o politiky, amerického prezidenta Donalda Trumpa (71), německou kancléřku Angelu Merkelovou (63) či ruského prezidenta Vladimira Putina (64). V řádce nad Hitlerem je pak dokonce papež František (80), hned vedle zesnulých světových hvězd – krále rock’n’rollu Elvise Presleyho (†42) a herečky Marilyn Monroe (†36).

Fotogalerie
93 fotografií