Podle informací Blesku se Petra, která opustila společnou domácnost i s dcerkou Margaritou (7), o dohodu s manželem snaží a rozvod je pro ni jedinou možností. Jaké podmínky mu přes své zástupce nabízí, není jasné. Podle pražského advokáta Jana Černého by ale tak jako tak neměla odejít bez poloviny majetku.

Ať už by došlo k rozvodu nespornému, kdy by soud pouze potvrdil dohodu mezi manželi, či takzvaně spornému. Tehdy by o majetkových dopadech rozhodlo právě soudcovské kladívko.

Video
Video se připravuje ...

Jiří Paroubek: Petra není schopná postarat se o dceru! Je to únos, půjdu po ní tvrdě! FTV Prima

2 domy, 2 hafani

Manželé Paroubkovi přitom dvě klíčové nemovitosti nemají v katastru zapsány jako takzvané společné jmění. Z právního hlediska je to jedno, protože jde o domy, které nabyli až po sňatku.

Konkrétně se jedná o řadový domek v pražské Velké Chuchli – ten zakoupili roku 2011 za odhadovaných 8,5 milionu – a dům na řeckém ostrově Ithaka, který si pořídili téhož roku za v přepočtu 5 milionů korun. První nemovitost je v katastru napsána na Petru, druhá podle dřívějších informací také. Na Paroubka je psána chata ve Vraném nad Vltavou, kde rodina žila v letních měsících a kterou má po matce.

Zajímavé by bylo i řešení situace jejich dvou gaskoňských basetů Tony a Bety, které si Paroubková do »exilu« vzala s sebou. První pejsek je totiž expremiéra, druhý Margaritky. A součástí vypořádání se Zuzanou byl před 10 lety i jezevčík Andy, kterého si nechala Paroubkova ex.

Výčitky na internetu

Jak celá věc dopadne, je nyní právě na rozhádané dvojici. Paroubková obviňuje manžela v osobním dopisu, který on zveřejnil na webu Vaše věc, z »psychického vydírání«, kvůli němuž už nemohla ve vztahu setrvat.

Paroubek pak mluví o jejím »křehkém psychickém a fyzickém stavu a těžkých depresích«. I přesto prý doufá, že se žena, která je nyní neznámo kde i s dcerou, rozhodne vrátit domů. Na rozuzlení nečekaného dramatu, o němž jako první informoval Blesk, teď napjatě čekají nejen lidé blízcí rodině či samotní aktéři, ale i sázkové kanceláře…

Advokát Jan Černý pro Blesk: Důležité je, kdy domy koupili, ne za čí peníze!

Jaký by měl vliv na rozdělení majetku Paroubkových fakt, že jsou obě klíčové nemovitosti podle všeho napsány na ženu?

„Ten zápis v katastru nemá žádný vliv. Rozhodné jsou skutečnosti, jestli nemovitosti ten člověk získal před vznikem manželství, anebo jestli si takzvaně zúžili společné jmění manželů (dělá se za doby trvání manželství u notáře, pozn. red.). V takovém případě by nemovitost automaticky zůstala pouze jednomu z manželů.“

V případě, že k takovému zúžení nedošlo, co by bylo na pořadu dne?

„Čeká je buď dohoda o rozdělení společného jmění manželů, nebo se obrátí na soud, aby rozhodl. Pokud toto nevyřeší do 3 let od právní moci rozhodnutí o rozvodu, zákon na to myslí. Pak by se totiž nemovitosti automaticky dělily rovným dílem.“

Jak je to s ostatním majetkem? Mluvím o úsporách, vozech a podobně…

„Tam je také možná dohoda, jinak rozhodne soud, a také běží tříletá lhůta. Pokud by tři roky uplynuly, věci zůstávají u toho, kdo je má v držení či je potřebuje. Uvedu příklad: kdybych se živil hudbou a manželka ne, tak hudební aparatura by zůstala mně.“

Je důležité, že v posledních letech přinášel do rodiny finance takřka výlučně Jiří Paroubek, který obchoduje s akciemi? Mimo jiné i proto, že Paroubková měla zdravotní problémy a mozkovou příhodu?

„Soud by k tomu mohl takzvaně přihlédnout, ale i podle výkladu zákona i z mé zkušenosti se to většinou řeší rozdělením zhruba napůl. Navíc je vždy prioritou zájem dítěte. To znamená: i když soud rozhoduje o majetku, dívá se na potřeby dítěte. Například nevystěhoval by matku s dítětem – to zpravidla u matky zůstává – aby uvolnil nemovitost pro exmanžela.“

Fotogalerie
72 fotografií