Poslední rozloučení s Čáslavskou se bude konat v pondělí 12. září v 10 hodin v Národním divadle. Již teď je jasné, že se slavnostního aktu zúčastní mnozí sportovci, umělci i politici. Moderaci pak svěřili členové Českého olympijského výboru Marku Ebenovi (58), ačkoliv se adeptů na řečníky přihlásilo hned několik.

Právě v těchto dnech se pak pomalu připravuje program, který by měl sportovkyni připomenout a vzdát jí hold. „Všichni jsme se shodli na tom, že je báječný nápad, aby na jevišti zazněly ukázky z Věřiných oblíbených oper, baletů i činohry,“ uvedl pro deník Aha! předseda Klubu českých olympioniků, veslař Oldřich Svojanovský (70).

Jeviště zlaté kapličky už v minulosti posloužilo při podobné pietní příležitosti, konkrétně se zde v roce 2000 konalo rozloučení s nejlepším atletem československé historie Emilem Zátopkem (†78). Ani tentokrát nebude chybět obligátní čestná stráž, jenže nebude hlídat rakev, nýbrž pravděpodobně jakousi Věřinu velkou podobiznu.

Video
délka: 05:29
1080p 720p 480p 360p 240p

Věra Čáslavská (†74): Co prozradila v jednom z posledních rozhovorů? TV Regina

Vzhledem k tomu, že všichni příznivci Čáslavské by se do divadla nikdy nemohli vejít, zvažuje jeho vedení i možnost, že by na piazzetu vedle divadla bylo umístěno velké plátno. „Jednáme i o tom, jak umožnit veřejnosti slavnostní akt sledovat,“ potvrdil pouze mluvčí ND Tomáš Staněk, ale nic bližšího neprozradil.

Fotogalerie: Zemřela Věra Čáslavská
84 fotografií

 

Těžko říct, zda by se zesnulé olympioničce tento nápad líbil. Svůj pohřeb si totiž plánovala už dávno, dokonce ještě v době, kdy překypovala zdravím a energií. „Zavolala jsem Olze, jestli by mi nenatočila requiem. Už jsem měla vybranou hudbu a všechno bylo připravený,“ uvedla kdysi Čáslavská v dokumentu režisérky Olgy Sommerové.

„Nemám ráda pohřby a nechtěla bych sužovat své dvě děti Radku s Martinem tím, že by tady museli organizovat nějaký akce,“ doplnila s tím, že ani od státu žádné pocty nechce. Rezolutně prý odmítala možnost státního pohřbu, a před deseti lety vše dokonce i sepsala. Měla snad ještě v živé paměti chování státu poté, co podepsala 2000 slov? Nebo jen nechtěla nikomu přidělávat starosti? Ať tak či tak, její syn Martin Odložil se rozhodl listinu s maminčiným podpisem považovat za její poslední vůli a jako takovou ji hodlá i respektovat.   

 

Video
délka: 05:10
1080p 720p 480p 360p 240p

Věra Čáslavská (†74): Promluvila o těžké nemoci a... Za týden zasáhl osud! TV Regina

VŠE O VĚŘE ČÁSLAVSKÉ A JEJÍ SMRTI NA BLESK.CZ>>>ZDE!

Fotogalerie
43 fotografií