Podpora rodiny, dotek milované osoby a láskyplný úsměv jsou mnohdy víc než všechny léky světa. V boji se zákeřnou rakovinou, nevolnostmi způsobenými chemoterapií a pobytem v nemocnici přímo na Štědrý den je o to cennější.

„Ve chvíli, kdy člověk bojuje se závažnou nemocí, uvědomuje si, že prioritní je bojovat o život, tak ty ostatní věci samozřejmě jako nostalgie, okamžiky smutku mohou přijít. Ale to se dá zmírnit tím, že ta rodina je blízko něj,“ řekl Nedělnímu Blesku psychiatr Jan Cimický (67).

A právě tak podpořila Mistra, který přes svátky musel podstoupit třetí fázi chemoterapií ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí, jeho rodina. Zatímco většina rodin okolo sedmé hodiny večerní zasedala ke slavnostní Štědrovečerní večeři nebo už rozbalovala dárky pod stromečkem, Ivana (39) s dcerami Charlottkou (9) a Nellinkou (7) nesly do nemocnice zpěvákovi dárky a u lůžka mu udělaly dokonalou vánoční atmosféru.

Co se ukrývalo v krásně zabalených krabičkách pro Mistra, si ale rodina nepřála prozrazovat. Největší radost mu stejně udělalo pouhé pohlazení a jejich přítomnost.

Vánoce podle odborných rad psychologa

Rada číslo 1: Přítomnost blízkých

„Podpora rodiny je nesmírně důležitá. Na Vánocích nejsou důležité dárky, ale to aby si lidé na sebe našli čas, protože ten je nejvzácnější. Když to neudělají, tak třeba už nikdy není příležitost,“ řekl Cimický.
Reakce rodiny: Popřát k Vánocům přišly do nemocnice s Ivanou i dcery. K dokonalé atmosféře chyběl už jen nazdobený stromeček, který zůstal ve vile na Bertramce.

Rada číslo 2: Vánoční atmosféra

„Vždy se dá udělat Štědrý den třeba v polovičce července. Nemusí to být vázané přímo na ten 24. prosince,“ svěřil se psychiatr.
Reakce rodiny: Před Gottovým úterním nástupem do nemocnice si rodina užívala procházek vánočně vyzdobenou Prahou a nasávala svátrční atmosféru.

Rada číslo 3: Soucit

„Nostalgie se dá překonat tím, že pomohou nejbližší lidé, ale také respektují stav nemocného,“ prozradil psychiatr. „Po chemoterapii je člověk hodně unavený, nevyhledává příliš velkou komunikaci. Spíš potřebuje odpočívat, spát,“ dodal Cimický.
Reakce rodiny: Manželka zpěváka chodí do nemocnice každý den, ale vždy vycítí, jak dlouho má pobýt, aby potěšila a Mistra neunavila.

»Boží« požehnání

Ani přes všechny komplikace s náročnou léčbou rakoviny, nezapomněl Gott alespoň přes sociální síť na své fanoušky a poslal jim audiovzkaz. „Moji milí příznivci, kteří na mne v posledních týdnech myslíte! Děkuji vám za vaši velkou podporu, přízeň, přání i dárky k Vánocům. A protože je Štědrý den, přeji vám krásné prožití svátků vánočních v kruhu nejbližších a užijte si co nejlépe sváteční náladu. Vám všem boží požehnání, váš Karel Gott,“ řekl zpěvák ve vzkazu zveřejněném na Štědrý den.

Fotogalerie
9 fotografií