Šéfuje tady přední český psychiatr Jan Cimický, který příchozí rozřazuje do pokojíčků podle jejich diagnóz. Dovolil i návštěvy. Když vás pustí dál, ihned tohle místo pocítíte na vlastní kůži. Tu tíhu, kvůli které byste nejradši vzali ihned nohy na ramena. To ticho, se kterým se někde v dálce snaží bojovat slabé výkřiky Heja heja z kdysi nechvalně známé písně. Vládne tu klid, ze kterého mrazí a kvůli němuž musíte být neustále ve střehu.

Nevíte, za kterým sloupem se skrývá Hana Krampolová, aby vás sekla paličkou na maso a pak nad vaším bezvládným tělem skučela, že není dobré krást. Aby vás na schodech nepotkal Daniel Hůlka a jako mozkomor z Harryho Pottera z vás svým temným pohledem nevysál veškerou energii. Stačí, že se v koutě válí několik jeho dalších vyražených zubů. Aby vám bezdůvodně po krku nevystartovali Karel Roden nebo Jiří Langmajer…

Vidíte, ani celebritám se vážné diagnózy nevyhnou. Alkoholismem, sklony k násilí, depresemi trpí slavní podobně jako tisíce normálních lidí. Tak třeba ten alkohol. Vede žebříček závislostí, a to jak mezi celebritami, tak celkově v české populaci. Lékaři tvrdí, že u nás evidují neuvěřitelných 300 tisíc lidí závislých na alkoholu! Oldřich Kaiser či Roman Skamene tak mají v Česku mnoho bezejmenných spolubojovníků s pověstnou metlou lidstva.

Bojovat a vydržet!

Podle Světové zdravotnické organizace vypije každý dospělý Čech průměrně 16,5 litru čistého alkoholu za rok! V žebříčku jsme druzí za Moldávií. Není divu, že je v oddělení léčby alkoholismu ve Hvězdném blázinci narváno. Těžko říct, kolik toho vypil Oldřich Kaiser, ale jeho játra národní průměr zcela určitě zvýšila. Na druhou stranu klobouk dolů před tím, že se s alkoholem pustil do boje. Sice už několikrát prohrál, ale vždycky do toho šel znovu a znovu. Momentálně je jedním z 30 tisíc pacientů, kteří se u nás ročně z alkoholismu léčí.

Jeho neuhasínající vůli s démonem bojovat cení i doktor Cimický. „Musí vydržet dlouhodobou léčbu, neselhat, nastoupit do psychoterapie, vydržet i po skončení a po propuštění v naprosté abstinenci. Jinak je to přímá a rovná cesta do pekla,“ konstatuje psychiatr.

Bohužel stejně »úspěšně« si Česko vede i v další závislosti, která se léčí i v Hvězdném blázinci. Mladí Češi ve věku 15 až 24 let holdují marihuaně vůbec nejvíc z celé Evropy, trávu už kouřila téměř čtvrtina z nich (23 procent). V tomto případě možná platí pořekadlo, že příklady táhnou. Třeba ten zpěváka Sámera Issy, který si kouřením marihuany v obležení krásných puberťaček zvyšoval popularitu, nebo již zmíněného Daniela Hůlky.

Ostatně ne náhodou by i on mohl aspirovat na lůžko hned v několika odděleních Hvězdného blázince. Ale vážně, nemá to vůbec jednoduché. Démony rozervaný zpěvák prošel několika partnerskými krizemi a tráva tak pro něj byla únikem z reality. „Muž jako on zůstane navždy chlapecký. Najít vedle sebe chápavou a stejně citlivou osobnost by pro něj byla výhra,“ míní Jan Cimický. Dan Hůlka ale dobře ví, že právě mezilidské vztahy nejsou vůbec žádná legrace. Nejnověji se na něm podepsal nedávný rozhovor v baru, který skončil tím, že dostal takovou ránu, až mu jednička vlevo nahoře odletěla k výčepu…

Ženy na mateřské jsou na tom hůř!

Mohlo by se zdát, že co celebrita, to psychická porucha a zbytek národa se těší skvělému duševnímu zdraví. Ale opak je pravdou. Doktor Cimický má jasno. Na herce a umělce není třeba brát jiná měřítka, než na ostatní populaci. „Nejvíce jsou psychickému stresu vystaveny povolání jako piloti, novináři, lékaři, učitelé, sekretářky, ženy na mateřské dovolené, dělníci u pásu, manažeři na střední úrovni řízení a dnes i nezaměstnaní, kteří nemohou sehnat práci. To jsou kategorie uznávané jako více vystavené riziku stresového selhání,“ říká psychiatr Cimický.

Je pravděpodobné, že se v příbězích a diagnózách vybraných celebrit najde mnoho lidí, kteří mají podobné stavy a psychické potíže. Jen nejsou slavní, není na ně tolik vidět a o jejich problémech ví jen jejich okolí, někdy ani to ne. Různé závislosti a psychické poruchy bývají často důsledkem jiných problémů, jakými mohou být absence vhodného partnera (viz Daniel Hůlka) či nevhodné zaměstnání (zřejmě případ Ivety Bartošové).

Pokud jste se v příbězích celebrit a jejich diagnózách poznali, je třeba začít jednat. Cesta k tomu, neskončit v podobném zařízení jako je Hvězdný blázinec, je možná mnohem snazší, než se na první pohled zdá. „Aby člověk vůbec začal pracovat na odstranění problému, musí nejprve připustit, že problém vůbec má a chce se s ním poprat. A pokud se na to člověk sám necítí, neměl by se ostýchat požádat o pomoc odborníky na nemocnou duši,“ radí psychiatr Cimický. „Mezilidské vztahy hrají významnou úlohu v léčbě psychických onemocnění,“ dodává doktor Cimický. Možná je tedy na čase opustit Hvězdný blázinec a otevřít Hvězdnou seznamku...

Hvězdný blázinec podle Blesku

Oddělení drogových a alkoholových závislostí: Oldřich Kaiser, Roman Skamene, Lenka Kořínková

Oddělení léčby sklonů k násilí: Karel Roden, Jiří Langmajer

Oddělení depresí a úzkostí: Michal Suchánek

Oddělení diagnózy Iveta: Iveta Bartošová

Léčba exhibicionismu a kleptomanie: Jana Kratochvílová, Hana Krampolová, Daniel Nekonečný

Oddělení léčby gamblerství: Tomáš Řepka, Věra Bílá

Jaká je diagnóza k jednotlivým celebritám doktora Cimického?

Daniel Hůlka (43): „Je typickým reprezentantem muže, který navždycky zůstane chlapecký. S tím je spojena jistá emotivní nevyzrálost a nestabilita. Výkyvy v náladách jsou toho typu, že po nějaké kratší období je téměř depresivní, ale pak ten stav sám a bez potřeby léků pomine.“ Terapie: „Měl by se snažit zakotvit v partnerském vztahu. Člověku jako on se lépe žije, když má vedle sebe chápavou a stejně citlivou osobnost. Je také důležité sledovat výkyvy v Danových náladách a najít v nich nějakou zákonitost.“

Iveta Bartošová (45): „Výrazně nevyzrálá osobnost, která by potřebovala dominantního partnera. Platí ale, že pomoci lze jen tomu, kdo si toho je vědom, chce pomoci a respektuje to. Je totiž opravdu těžké účinně pomáhat osobě, která je emotivně nestabilní, nevyzrálá, se sklonem k závislosti a ke zkratkovým řešením krizových situací, navíc komplikovaná dlouhodobou závislostí na alkoholu.“ Terapie: „Izolovat na nějakou dobu z prostředí, které evidentně nezvládá. Přesvědčit o potřebě terapie a pak zařadit do systematické psychoterapie, kde by se postupně měnil její nevhodný vzorek chování na jiný, vhodnější. Podpořit vůli a motivaci, protože bez aktivní spolupráce není naděje na úspěch. Trvalá a naprostá abstinence!“

Hana Krampolová (50): (Neunesla slávu svého manžela Jiřího Krampola (73) a v opilosti dělala manželovi ostudu a přepadaly ji kleptomanské stavy.) „Citlivá osobnost, která se z prostředí odlišného ocitla ve světě divadla a showbyznysu. Její manžel je hvězda a obdivovaný herec sršící vtipem. Je těžké si vedle takové silné osobnosti zachovat zcela svou tvář. Výkyvy v jejím chování na veřejnosti jsou podmíněny nejistotou a nevhodnou korekcí alkoholem. Alkohol také velice často vzbuzuje agresivitu.“ Terapie: „Trvalá abstinence, zařazení do aktivit, které by jí byly blízké, naplnit den tím, v čem může být prospěšná a užitečná. Větší zátěž korigovat vhodnými medikamenty.“

Věra Bílá (57): (V devadesátých letech vyprodávala koncertní sály po celé Evropě a vydělala nemalé peníze. Dnes je ale na mizině, o všechno ji připravila její vášeň pro výherní automaty…) „Velikou zátěž diktovanou úspěchem a zájmem veřejnosti ne každý unese. Ostatně ani strakonický dudák to neuměl… Případ umělkyně s hlasovým fondem a nadáním , který skončil degradací osobnosti a závislostí na hraní, gamblerstvím. Obávám se, že v jejím případě je stav již ve fázi, kdy bez vnější pomoci se z problémů sama nedostane.“ Terapie: „Možná by bylo řešením, kdyby byla v jiném prostředí, odvykala svým herním závislostem a zřejmě i alkoholu, nahrazovala to vše návratem k muzice a zpěvu. Musela by však sama chtít, nelze to učinit násilím, ani v dobré víře. S tím by souvisela i dieta a pomoc při nalezení správné životosprávy.“

Oldřich Kaiser (56): (Boj s démonem alkohol je dřina. Kvůli opileckým výstupům v minulosti přišel o mnoho lukrativních prací i o svou životní lásku, Naďu Konvalinkovou.) „Jeden z nejtalentovanějších herců, takzvaně »herec od pánaboha«, s velikou perspektivou, kterou závislostí na alkoholu promarnil. Stavy po opilosti se přirozeně projevovaly depresí, výčitkami svědomí, kritickým postojem, který však nevydržel dlouho a opět sklouzl do pití. Výrazně narušeny jsou i některé složky osobnosti.“ Terapie: „Vydržet dlouhodobou léčbu, neselhat, nastoupit do psychoterapie, vydržet i po skončení a po propuštění v naprosté abstinenci. Jinak je to přímá a rovná cesta do pekla.“

Fotogalerie
11 fotografií