Přesné výsledky měření budou mít hygienici k dispozici za několik týdnů, už nyní ale předpokládají, že limity byly překročeny, tak jak tomu bývá u všech podobných venkovních koncertů. Hluk ale nebyl podle Zdeny Staškové z pražské hygienické stanice tak výrazný, aby poškodil zdraví lidí.

"Limity jsou strašně nízké. Předpokládáme, že byly překročeny. U open-air koncertů to ani jinak nejde," řekla Stašková. Výše pokuty bude záležet na naměřených hodnotách, obvykle podle hygieničky dává úřad trest ve výši 300 000 až 500 000 korun.

Pokud někdo porušuje zákon opakovaně, může úřad uložit vyšší pokutu. Aby se agentury pořádající koncerty tomuto nebezpečí vyhnuly, mění podle Staškové každý rok právní identitu.

Limity, které stanoví zákon, považuje sama Stašková za příliš nízké. Přes den by hluk neměl být vyšší než 45 decibelů, po 22:00 pak 35 decibelů. Což je podle ní hlasitý zpěv ptáků. "Je to nesmyslně zatěžující. Výsledkem je, že pokutu uložíme pokaždé," podotkla.

Madonna v amfiteátru na pražském Chodově
Madonna v amfiteátru na pražském Chodově
Autor: Martin Sekanina

Hlučnosti koncertu Madonny se obávali také obyvatelé Chodova, kde se koncert konal. Sepsali proto protestní petici. Podle jednoho z jejích organizátorů Jiřího Štylera byl ale v době koncertu na Chodově klid. "Na Chodově nic nebylo slyšet, Šeberov si to ale užil," prohlásil Štyler. Postěžoval si ale na policejní vrtulník, který prý přiletěl několik minut po koncertu a létal asi 20 minut nad dálnicí.
Kromě hygienické stanice na místě měřila hlučnost i radnice Prahy 11. P

odle mluvčí Andrey Wolfové naměřili největší hluk za dálnicí, a to 62 decibelů. V oblasti starého Chodova, kde se lidé nejvíce nepořádku obávali, přístroj ukázal hodnotu 42 decibelů.