22. květen 2018
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Jak vypěstovat avokádo z pecky: Dvě metody, které fungují

/
 • (iStock)
  3. února 2017 ● 06:00
   

  Milujete avokádo? Není jediný důvod, proč se jej nepokusit vypěstovat doma. Rostlince se totiž daří skvěle i v našich podmínkách. Jen nepočítejte s tím, že budete za chvíli sklízet vlastnoručně vypěstovaná avokáda. Než se rostlina rozrodí, chvilku to trvá. Jak si avokádo z pecky vypěstovat?

 • 1.

  Nepodceňujte výběr

  Avokáda jsou velmi různorodá nejen zabarvením a členitostí slupky, ale i tvarem: od téměř kulovitého přes oválný až po velmi protáhle hruškovitý. Vybrat správně zralý plod, který je vhodný na další pěstování, se nedá pouhým okem – může mít různou barvu od žlutavě zelené přes hnědofialovou až po skoro černou s purpurovým nádechem. Pomozte si proto pohmatem: zralý plod je mírně měkký a pružný.

 • 2.

  Jak vyjmout semeno

  Výhodou je, že z avokáda budete potřebovat jenom semeno. Zbytek můžete s chutí sníst. Zralý plod opatrně podélně rozřízněte, aniž byste poškodili semeno. To vyprostěte z dužiny a očistěte od jejích zbytků, nejlépe papírovou utěrkou, a uložte špičkou nahoru do hloubky maximálně dva a půl centimetru. Použijte vlhký, ale propustný substrát. Pak už stačí jen udržovat substrát stále vlhký a nenechat ho v žádném případě přeschnout.

 • 3.

  Kam ho umístit a jak zalévat

  Dejte květináč někam k topení, kde je teplota kolem pětadvaceti stupňů, pak je klíčení poměrně rychlé a bez jakýchkoli problémů. Důležité je, aby mladé rostliny nebyly na přímém slunci a měly pořád vlhký, ale ne promáčený substrát. Rostlinu zalévejte nejlépe dešťovou nebo alespoň odstátou vodou shora do květináče, ale hlavně nenechávejte stát vodu v misce. To by mohlo způsobit uhnívání kořenů následované opadem listů a úhynem. Opadem listů reaguje avokádo i na sucho; pokud na to přijdete včas, stačí je ostříhat a zase začít normálně zalévat. Rostlina obvykle brzy znovu obrazí.

 • 4.

  Další způsob

  Další metodou, jak pěstovat avokádo z pecky, je semeno ze čtyř stran nabodnout na párátka. Položte jej na plastový kelímek a naplňte jej vodou tak, aby část pecky koukala na hladinu. Přemístěte kelímek do tepla a pozorujte, jak rostlinka roste. Později ji můžete přesadit do hlíny a dát do květináče – jen dejte pozor, aby polovina pecky vykukovala z hlíny ven.

   

  Jak poznáte, že je avokádo zralé, a jak ho nakrájet? Podívejte se na video:

  Video
  délka: 00:50
  720p 480p 360p 240p

  Jak poznat že je avokádo zralé a jak ho nakrájet Adam Balažovič

Autor: red
Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy