23. únor 2018
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj

Jak pěstovat pelargonie ze semínek, aby se v létě obsypaly květy

/
 • (Shutterstock.com)
  27. ledna 2017 ● 12:00
   

  Nevypadají vaše truhlíky s muškáty žádné léto tak, jak byste si představovali? Zkuste letos udělat změnu a místo toho, abyste si rostliny kupovali, si je vypěstujte sami, přímo ze semínek. Je to sice trošku náročnější, ale máte vše pod kontrolou a výsledek stojí za to!

 • 1.

  Jaká semena si vybrat

  Raději zapomeňte na kdovíjak stará semínka od přátel nebo ta sehnaná přes inzerát a kupte si osivo ve specializovaných prodejnách. I když je o něco dražší, zpravidla máte jistotu, že vám rostlinky krásně vykvetou. Toto osivo je totiž speciálně upravené a producenti garantují, že vám vzejde nejméně 80 až 90 procent semínek.

 • 2.

  Kdy je zasadit

  Právě teď! Ideální dobou pro výsev je totiž leden až únor. Záleží především na tom, jak světlé stanoviště vzešlým rostlinkám můžete poskytnout. Při dobrých světelných podmínkách, správném hnojení a teplotě kolem 20 °C vykvétají pelargonie už v květnu. Světlé stanoviště je ale pro sazeničky opravdu důležité. Když pro ně takové vhodné místo nemáte, počkejte se setím raději až do února. Pokvetou vám sice později, ale o to déle.

 • 3.

  Nejprve je nechte naklíčit

  I když můžete semínka zasít rovnou do substrátu, je lepší je nechat nejdřív naklíčit v misce na vlhkém filtračním papíru, přikryté porofólií. Začnou klíčit zhruba za 3 až 7 dní. Vzešlé semenáčky opatrně pinzetou přeneste do připraveného substrátu a uložte je mělce vzešlými prvními děložními lístky nad povrch.

 • 4.

  Substrát je klíčový

  Pro muškáty použijte koupený pěstební substrát s nízkým obsahem živin a přísadou rašeliny. Nemějte obavy, v prvním období si rostlinky vystačí. Důležité ale je dobře substrát připravit, aby neobsahoval zárodky plísní a hub. To uděláte tak, že ho před použitím důkladně propaříte, např. v plátěném pytlíku v troubě nebo sterilizačním hrnci při teplotě asi 90 °C po dobu 20 min. A nezapomeňte také vydezinfikovat nádoby, které pro výsev chcete použít.

 • 5.

  Kdy muškáty přesadit

  Asi po 2 měsících, když už mají rostlinky několik zelených lístků, je přesaďte do květináčů s průměrem asi 11 centimetrů. Tentokrát už použijte substrát bohatší na živiny. Nejvhodnější je přímo ten určený pro pěstování muškátů. I tento ale raději propařte a květináče vydezinfikujte. Za pár týdnů už budete mít košaté keříky s prvními kvítky. Do třetice pak muškáty přesadíte ještě jednou, a to už do truhlíků. Počkejte s tím ale až na květen.

 • 6.

  Jak pelargonie hnojit

  Protože jsou muškáty velmi náročné na živiny, začněte malé rostlinky přihnojovat v době, kdy mají asi pět pravých listů o velikosti pětikoruny až desetikoruny. Použít můžete jakékoliv tekuté plné hnojivo vhodné pro pelargonie. Na malé rostliny použijte slabou koncentraci (0,1 %), u starších rostlin ji postupně zvyšujte až na 0,4 %. Hnojte v 7- až 10denních intervalech. A nezapomínejte ani na zálivku. Ta musí být úměrná, aby substrát nebyl ani přeschlý, ani přemokřený.

Autor: red
Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy