Co znamená VOC?

Vína originální certifikace neboli VOC jsou specifická tím, že hrozny, ze kterých jsou vyrobena, pocházejí výlučně z vinic ležících ve schválených polohách daného regionu. Proto tato vína mají svůj jedinečný charakter, typický právě pro vybraný region. Do tohoto systému jsou zařazeny vždy jen nejtypičtější odrůdy oné lokality. Pokud tedy vyrazíte za VOC víny, zároveň se vydáte po stopách toho nejlepšího v okolí.

Vše začalo a první VOC sdružení vzniklo na Znojemsku, a nese tedy jméno VOC Znojmo. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny nejtypičtější odrůdy Znojemska, tedy Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. Znojmo je VOC vínům tak trochu zaslíbené a najdeme zde řadu akcí s těmito výjimečnými víny spojených. Své pevné místo mají VOC vína během známého historického vinobraní. Před rotundou sv. Kateřiny stojí každoročně stan, kde můžete ochutnat všechna aktuální VOC vína. Ve Vlkově věži, která je součástí původního historického opevnění města, bylo vybudováno informační centrum VOC, kde se můžete nejenom dozvědět něco o VOC vínech a ochutnat je, ale i vystoupat se skleničkou nahoru na věž a podívat se na Znojmo hezky z výšky. I se svým kolem se můžete nechat svézt po okolí Znojma díky VOC vinobusu. A pravidelně v květnu se zde koná Festival VOC vín.

Pro opravdové znalce

Pokud preferujete červené víno, tak určitě ochutnejte vína od VOC Modré Hory. VOC Modré hory je prvním VOC v České republice, které vyrábí VOC vína pouze z modrých odrůd révy vinné. Region Modré hory se skládá z obcí Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice a tam také nejsnáze při své návštěvě vína VOC Modré Hory můžete ochutnat.

Dalším vaším cílem, pokud se o VOC víno opravdu zajímáte a chcete toho ochutnat víc, by měla být expozice Salonu vín, která se nachází ve sklepení valtického zámku. Ochutnat zde můžete aktuálně 100 nejlepších vín České republiky a mezi nimi také několik VOC vín od různých VOC sdružení.

Kde ještě můžete tyto vína ochutnat?

S VOC víny od ostatních sdružení se pak můžete převážně setkat na různých lokálních akcích, kterých je ale opravdu nespočet, takže máte z čeho vybírat. Na VOC Mikulov a VOC Pálava určitě narazíte třeba na Pálavském vinobraní, které každoročně probíhá v září v Mikulově. Za VOC Blatnice pak vyrazte třeba na tradiční Putování po blatnických búdách do Blatnice pod Svatým Antonínkem. V Čechách pak na Mělníku ochutnáte vína sdružení VOC Mělník během vinobraní nebo Vinné noci, jarní vinařské slavnosti v centru města a na zámku.

Veškeré užitečné informace, které byste mohli před cestou za VOC víny využít, najdete zde: http://www.wineofczechrepublic.cz.

Fotogalerie
6 fotografií