V Motole však i nadále budou přijímat nejzávažnější případy, tedy pacienty s traumatem, polytraumatem, infarktem či mrtvicí. Omezení potrvá do 4. května. Netýká se dětského urgentního příjmu. Opatření se zprostředkovaně dotkne i Středočeského kraje, z něhož nyní záchranáři část pacientů vozí i do pražských nemocnic. Nyní budou muset volit středočeská zdravotnická zařízení.

V Česku je nyní již 88 případů nakažení spalničkami, z toho 59 připadá na Prahu. Motolská nemocnice je největší zdravotnické zařízení v Česku.

„Ve Fakultní nemocnici Motol se nám bohužel vyskytl případ u jednoho ze zaměstnanců v rámci urgentního příjmu, což nám poměrně komplikuje situaci,“ uvedl ministr Adam Vojtěch. Všichni zaměstnanci, kteří s tímto člověkem přišli do kontaktu, musí do izolace. Týká se to urgentního oddělení a některých pracovníků zobrazovacích metod, celkem jde zatím o 31 pracovníků, uvedl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Podle náměstka pro zdravotní péči Romana Prymuly je opatření v souladu s hygienickými předpisy. „U všech osob byly zjištěny hodnoty protilátek, bylo zjištěno, že jsou negativní,“ řekl. Kdyby byl test na protilátky pozitivní, znamenalo by to, že lidé jsou před nákazou chráněni a mohou dále pracovat. Kontakt nastal již minulý víkend, předpisy vyžadují celkem 21 dní izolace, část z toho již uběhla. „V tuto chvíli bude izolace trvat dalších 15 dní," dodal náměstek. Zdravotník, u kterého se později nemoc objevila, měl službu 13., 14. a 15. dubna.

Omezení platí pro lůžkovou část, tedy pro 18 lůžek. Naopak ambulantní část zůstane zachovaná, a jak uvedl ministr, opatření se nijak nedotkne pacientů s traumatem či polytraumatem, které bude nemocnice dále přijímat.

„Myslím, že jsme schopni situaci zvládnout, není ohrožena péče o pacienty,“ řekl ministr.