Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Babiši, ukaž OLAFa,“ vyzývá aktivista. Zprávu k Čapímu hnízdu nedostanou ani europoslanci

Autor: ČTK - 
4. ledna 2018
11:23

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) odmítl vydat českým europoslancům zprávu o vyšetřování padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, kvůli níž chce česká policie stíhat premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny. Právě Babiše vyzývá aktivista Tomasz Peszynski, aby zveřejnil zprávu OLAFu.

Dokument mohou zveřejnit jen české úřady nebo Evropská komise, sdělil podle vyjádření poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) ředitel OLAF Nicholas Ilett.

„Ředitel OLAF Nicholas Ilett odpověděl, že mi zprávu ani její závěry nebo doporučení vydat nemůže. Zveřejnit ji podle něj může Evropská komise nebo české orgány,“ řekla listu Šojdrová.

Hodlá se proto obrátit na předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, že chce zprávu získat. Není podle ní problém respektovat, že některé části dokumentu mohou být neveřejné. „Ale třeba o závěry a doporučení stojím právě proto, že je to tak politicky citlivé,“ dodala.

Zprávu OLAF se snažil získat i další europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) či místopředseda Strany zelených Petr Kutílek. Se žádostí neuspěla ani česká média.

Podobná kauza se podle HN stala minulý rok v Maďarsku, kam OLAF poslal zprávu o vyšetřování dotací pro budapešťské metro. Také Maďarům OLAF vzkázal, že případné zveřejnění je jejich věc a bruselský úřad do toho nehodlá zasahovat. Nakonec ale byla zpráva zveřejněna a je dodnes veřejně přístupná na internetu.

Babiš i Faltýnek čelí podezření z dotačního podvodu

Andreje Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Jaroslav Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

O jejich vydání k trestnímu stíhání požádala policie loni v srpnu, poslanci k tomu svolili počátkem září. Stíhání bylo přerušeno po říjnových volbách, ve kterých Babiš a Faltýnek obhájili místa poslanců. Policie následně znovu požádala o jejich vydání ke stíhání, Sněmovna o žádosti dosud nerozhodla.

Doporučení ze závěrečné zprávy OLAF nyní zkoumá Evropská komise. České úřady zprávu zatím nezveřejnily. 

Ministerstvo navrhlo vyjmout Čapí hnízdo z akcí za peníze EU

Ministerstvo financí přitom dnes oficiálně navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. MF tak navrhuje přijmout doporučení, která Evropská komise zaslala do ČR v polovině prosince.

MF uvedlo, že Evropská komise navrhla vyjmout 44 projektů ze šesti programů. „Ministerstvo financí se proto dnes obrátilo na Úřady Regionálních rad pěti Regionů soudržnosti (ROP Jihovýchod, ROP Moravskoslezsko, ROP Střední Čechy, ROP Střední Morava a ROP Severovýchod) a ministerstvo životního prostředí s návrhem akceptovat dopis Evropské komise,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Vyjmutí fakticky podle mluvčího MF Michala Žurovce znamená, že na jednotlivé projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Jednotlivé projekty byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Vyjmutí projektů umožní, aby ČR od komise obdržela maximální možnou sumu peněz, kterou pro příslušný operační program mohla z EU obdržet. Po příjemcích dotace v případě prokázání protiprávního jednání bude prostředky vymáhat poskytovatel dotace,“ uvedl.

Pokud by ČR s návrhem nesouhlasila, vystavuje se podle MF možnému riziku snížení poskytnutých peněz, což by negativně ovlivnilo státní rozpočet. „Případné rozhodnutí o vynětí či nevynětí sporných výdajů z evropského financování žádným způsobem nezasahuje do probíhajícího trestního řízení na národní úrovni, ani nemá vliv na případná budoucí správní řízení o odebrání dotace příjemci ze strany poskytovatele dotace,“ uvedl úřad.

Vynětí z financování EU je běžný postup

Posouzení, zda byly porušeny podmínky poskytnutí dotace, je podle MF plně v kompetenci poskytovatele dotace. Ten v takovém případě zahájí správní řízení nebo se připojí jako poškozená osoba s nárokem na náhradu škody v trestním řízení. „Případné vynětí z evropského financování v uvedených případech nijak nepoškozuje Českou republiku a její fiskální zájmy. Jedná se o běžný postup, který byl naposledy využit například u Operačního programu Doprava,“ dodalo MF.

Vyjmutí z evropského financování podle MF umožní definitivní účetní a finanční uzavření operačních programů minulého programového období ze strany Evropské komise a úplné proplacení peněz vyhrazených z rozpočtu EU příslušným operačním programům.

Schillerová se zveřejněním počká na stanovisko soudu

Projektem se zabýval OLAF, závěrečnou zprávu zaslal ministerstvu financí, které ji dosud nezveřejnilo. Ministryně financí Alena Schillerová ve středu uvedla, že považuje za klíčové stanovisko Městského státního zastupitelství v Praze, které zveřejnění zprávy nedoporučilo, protože by to mohlo ohrozit trestní řízení. Rozhodnutí o případném zveřejnění vydá ministerstvo do konce tohoto týdne.

Z informací, které o zprávě OLAF shromáždil server Neovlivni.cz, podle něj vyplývá například to, že v žádosti o dotaci byly nepravdivé údaje. OLAF je prý přesvědčen, že Čapí hnízdo patřilo ve skutečnosti do Babišova holdingu Agrofert, a nikoli jeho dětem. Porušeny byly údajně právní předpisy ČR i Evropské unie. Podle zprávy OLAF neměla farma na dotaci nárok, tvrdí server. EU má prý dotaci vymáhat zpět a české policii doporučuje OLAF případ důsledně vyšetřit.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Před úřadem se bude demonstrovat

Kvůli zprávě OLAFu se přitom na dnešek chystá také protest právě před budovou ministerstva financí. „Babiši, ukaž OLAFa,“ vyzývá na sociální síti aktivista Tomasz Peszynski, který protest pořádá. 

Při předchozím protestu se sešlo před úřadem několik desítek lidí. „My jsme tady v právu, ukažte nám zprávu“, vyzývali a lidí, kteří z úřadu vycházeli, se tázali: „Neviděli jste Olafa?“

lambrika ( 4. ledna 2018 12:06 )

AKTIVISTA = ten co fotí akty Jeho akty jsou všude , kam se podíváte.Prostě Pečínka

auslak ( 4. ledna 2018 12:02 )

další Julius Šuman

arne100 ( 4. ledna 2018 12:01 )

Já se nasměju až půjde tatazdenek opět do lochu.Už tam byl a ne jednou

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa