Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Šok na Slovensku: Voliči „vypráskali“ extremistu Kotlebu i Ficův Směr

Autor: ČTK - 
5. listopadu 2017
11:20

Jasnou porážkou vůdce slovenské ultrapravice Mariana Kotleby a překvapivým neúspěchem kandidátů podporovaných vládní sociální demokracií (Směr-SD) skončily sobotní krajské volby na Slovensku. Kotleba, který obhajoval hejtmanský post v Banské Bystrici, výrazně zaostal za svým soupeřem Jánem Lunterem, k jehož podpoře se spojily koaliční i opoziční strany. Kandidáti pravicové koalice zaznamenali vítězství v pěti krajích, Směr se svými vládními spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou. Definitivní výsledky hlasování potvrdila státní volební komise.

Kotleba získal v Banskobystrickém kraji podle téměř úplných výsledků 23 procent hlasů, zatímco Lunterovi dalo hlas přes 48 procent voličů. Volební účast byla podle slovenských médií rekordní, v Banskobystrickém kraji dosahovala téměř 40 procent, odhady celostátní účasti se pohybují těsně pod hranicí 30 procent. V minulých krajských volbách v roce 2013 byla účast zhruba o deset procent nižší.

Volby hejtmanů (županů) a členů krajských zastupitelstev byly poprvé jednokolové. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět místo obvyklých čtyř let. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Kandidáti pravicové koalice získali hejtmanské křeslo v Trnavě, Žilině, Bratislavě, Prešově a Košicích, což je zatím největší úspěch spojené opozice v krajských volbách. Sociální demokraté a jejich vládní spojenci budou mít župany jen v Trenčíně a Nitře. Dosud levice kontrolovala šest krajů. V sobotních volbách ztratila Prešov i Košice, v Bratislavě prohrál favorizovaný Milan Ftáčnik podporovaný sociálními demokraty souboj s Jurajem Drobou z nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS).

Vůbec poprvé uspěla ve volbách hejtmanů žena; poslankyně opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Erika Jurinová vyhrála v Žilinském kraji, kde přesvědčivě porazila úřadujícího předsedu kraje a místopředsedu Směru-SD Juraje Blanára.

Ve volbách poslanců krajských zastupitelstev se podle dílčích výsledků dařilo hlavně nezávislým kandidátům před zástupci pravicové koalice. Až na třetím místě skončili kandidáti koalice okolo Směru-SD, prakticky pohořela Kotlebova strana LSNS, která získala pouze dvě křesla z celkového počtu 416 poslaneckých míst v zastupitelstvech samosprávných krajů.

Pozvolný konec Ficovy strany

Opoziční politici neskrývali nadšení. Šéf SaS Richard Sulík v první reakci novinářům řekl, že „rozhádaná, chaotická a nevím jaká ještě pravice převálcovala ten obrovský Směr“. Předseda mimoparlamentního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Alojz Hlina prohlásil, že „čtvrtý listopad je dnem, kdy na Slovensku Směr skončil“. Igor Matovič, šéf opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), hodnotil volební překvapení slovy „Začala revoluce, padla první kostka domina“.

Výsledky krajských voleb potvrdily klesající podporu Směru-SD. Strana premiéra Fica je sice dlouhodobě nejsilnější politickou stranou na Slovensku, výrazně ale ztratila už v loňských parlamentních volbách. Premiér Fico zase v roce 2014 prohrál rozhodující kolo přímé volby hlavy státu s nynějším prezidentem Andrejem Kiskou. Stávající vládní koalice Směru-SD, Slovenské národní strany (SNS) a strany Most-Híd by podle dřívějších průzkumů již nesložila vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Směr-SD tak bude muset začít uvažovat o tom, že jednoho chce může stát, že se po poměrně dlouhém období vládnutí stane opoziční stranou. Myslí si to vědecký pracovník Ústavu politických věd SAV Juraj Marušiak. Podle něj výsledek voleb zkomplikuje život současné vládní většině, protože doteď měla s předsedy krajů dobré vztahy, ale teď je bude mít v opozici.

Místopředseda Směru-SD a vicepremiér Peter Pellegrini v diskusní relaci televize TA3 přiznal, že strana ztrácí ze své dřívější dominance. „U některých krajů jsem i já osobně zklamán. Pevně věřím, že nám to dá impulz a více energie, abychom přehodnotili situaci a abychom se podívali, jakým způsobem udělat změny, ať již personální nebo ve stylu politiky,“ řekl Pellegrini.

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.

Video  Marian Kotleba ohlašuje petici za referendum  - LSNS
Video se připravuje ...

alideda ( 5. listopadu 2017 18:41 )

historie se opakuje tomu nikdo nezabrani..

odol ( 5. listopadu 2017 18:32 )

Zdeňku,ty si byk kok@t už v děloze a o Slovácích víš jen to,že jim múžeš kloktat prujem!!! Čau vol@!!

bullshit ( 5. listopadu 2017 16:59 )

a nastolíme prověřenou cestu diktatury proletariátu...

tgbg ( 5. listopadu 2017 16:05 )

Bohužel Slováci jsou v politice mnohem dál než my. Prvně se zbavili komunistických vyvrhelů, potom fašistů a ruských přisluhovačů.

iFender ( 5. listopadu 2017 16:02 )

...ale svuj župan jeste muze nosit nebo ne?Ja mam rad jabka v županu (Felix)! I love župan & podžupan !

Zobrazit celou diskusi